Ivan Bartoš exkluzivně pro eXtra.cz: Fyzické tresty na dětech? Povím vám svůj názor
Fyzické tresty na dětech rozdělují lidi do dvou táborů. Jedni je absolutně netolerují, druzí se přiklání k tomu, že občas dítěti dát pořádně na zadek je v pořádku. Navíc pohlavek či pořádný výprask mají u nás pevně zakořeněnou tradici. Jenže na druhou stranu to dítěti ukazuje, že násilím se věci dají řešit, což vede k dalšímu násilí a jednoznačně fyzický trest podráží sebevědomí dítěte.
Ivan Bartoš se k tématu, které je společenským dilematem, pro eXtra.cz vyjádřil. "Jak jsme naučení se chovat k slabším, je obrázek celé společnosti. Na dětech je vidět nejvíc, co se děje i jiným skupinám, tím myslím ženám, bezbranným starým lidem nebo třeba taky zvířatům. Mnohé se změnilo, určitá úroveň tělesného trestání ve vztahu k dětem je ale pořád považovaná za přijatelnou," míní Bartoš, který popírá, že by jen tak lehce došlo ke zlepšení situace. "Nezlepší se to jednoduše nějakým nařízením, ale celkovým posunem lidí. Jako dospělí musíme zvládat zejména ty okamžiky, kdy jsme v pokušení snadno získat moc - nad dítětem nebo nad jinou znevýhodněnou bytostí."
O rodičích, kteří své dítě trestají výpraskem, si myslí své. A podle něj jde o selhání jedince. "Fyzické tresty jsou většinou jen projevem bezmoci a bezradnosti dospělého jako toho, kdo je momentálně silnější, ale nedaří se mu dítě přimět, aby splnilo jeho vůli. Suma sumárum. Jsem proti fyzickým trestům, ale slabý pohlavek bych trestněprávně rozhodně neřešil. Je to selhání, které nenese sice nic dobrého, ale kdo nikdy neselže. Rozhodně jsem proti tomu, aby dospělý selhával kontinuálně... Důležité je ve společnosti přestat násilí vůči komukoli tolerovat. Připomínat, že fyzické tresty nejsou v pořádku, nikam nevedou a jen prozrazují slabost trestajícího," dodal předseda Pirátů.
Zajímavostí rozhodně je, že uznávaný psycholog Jeroným Klimeš spatřuje větší nebezpečí v psychickém deptání dítěte než ve fyzickém trestu. "Tělesný trest, který není komplikován výčitkami nebo snad deptáním dítěte, má jako každá fyzická bolest rychlý nástup, ale rychle odeznívá. Především psychické tresty jako vyčítání, mlčení, odhánění, ponižování ega jsou tím, co děti deptá mnohem víc. Trvá totiž déle, než psychické tresty začnou působit, a mají mnohem déletrvající následky," míní Klimeš.
Názory odborníků, ale i lidí se na trestání dětí liší. Jisté je ale jedno: To, jak se dítě chová, je vždy odrazem rodiče, jak svého potomka vychovává...