Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Ivan Bartoš o druhé vlně koronaviru: Vláda nakupovala "šmejdy" z Číny a může znovu

Ivan se na letošní Štědrý den hodně těší. Dostane, co si přeje?
Zdroj: se souhlasem Ivana Bartoše
Předchozí Další
EXKLUZIVNĚ
Opoziční politik a předseda Pirátské strany Ivan Bartoš má jasno. Vláda nakoupila pro Česko ochranné materiály, které označil za "šmejd". Podle něj k tomu může dojít znovu. Zároveň Bartoš uvedl, že podle ekonomů je patrný pokles ekonomiky a může být ještě hůř...

Pane předsedo, stále podle vás platí, že ministerstvo zdravotnictví, potažmo Adam Vojtěch, nakoupilo předražené ochranné materiály pro Českou republiku?

Samozřejmě, příspěvky pana ministra a jeho marketérů na sociálních sítích realitu nezmění. Ve věci jsme podali podnět na NKÚ a FAÚ, který obsahuje materiály i analýzy vypracované našimi analytiky. Ředitel NKÚ nevyloučil, že výsledkem našeho podání mohou být trestní oznámení. Ve hře je také zřízení vyšetřovací komise k nákupům zdravotnického materiálu.

Pokud by vláda věnovala výběru dodavatelů a komunikaci s českými výrobci stejně času jako své sebeprezentaci, ušetřila by daňovým poplatníkům miliardy korun, které mohly jít třeba na odměny pracovníků podílejících se na minimalizaci následků koronakrize.

Současný krizový zákon je psán podle Jana Hamáčka spíše na povodně. Jste pro novelizaci krizového zákona?

Chceme zabránit druhé vlně pandemie, ale zároveň je nezbytné respektovat ústavní principy. Návrh vládní novely zákona o ochraně veřejného zdraví, který je nyní ve Sněmovně, dává nekontrolovanou moc ministru zdravotnictví. Proto jsme spolu s Rekonstrukcí státu přišli s lepší alternativou, která spočívá v zavedení tzv. pandemického stavu, který umožní vyhlášení opatření mimo nouzový stav. Opatření zasahující do základních práv občanů by mohla vyhlásit pouze vláda, opatření pandemického stavu bude kontrolovat Sněmovna.

V rámci naše plánu "Budoucnost řešíme teď" jsme navrhli základní parametry, kde by se vyhlašoval pandemický stav na určité úrovni a na základě toho se pak odvíjela příslušná opatření, která budou prevencí proti příchodu druhé vlny pandemie v ČR, ale zároveň budou mít mírnější dopad než opatření vyhlášená vládou v rámci nouzového stavu. Abych to vysvětlil na příkladu, který každý zná. Když jsou hlášeny bouřky, také nezatloukáte okna. Když vám v rádiu řeknou, že se na vaše město žene vichřice, tak to uděláte.

Moderní zákon řešící hrozby pandemie je žádoucí a iniciovali jsme spolupráci mezi relevantními subjekty. O podrobnostech nyní jedná Jakub Michálek s předsedy poslaneckých klubů a jednáme i s jednotlivými ministerstvy. Prioritou je řešit problémy citlivě, na základě dat a modelů, a umět reagovat lokálně. Nevypínat celou republiky.

Měli bychom však pracovat i s dalšími možnými hrozbami, když už půjdeme ústavní cestou, přes celoplošné dopady sucha, ale i jiné hrozby typu blackoutu nebo cyber security.

Může dojít opět v případě druhé vlny epidemie k nákupu předraženého materiálu?

Bohužel, ano. Pokud se vláda nestyděla před očima občanů nakupovat předražené šmejdy z Číny, zatímco se hlásili čeští výrobci s nabídkou prodeje za řádově nižší ceny, není důvod k bezstarostnosti ani v budoucnu. Proto je třeba řešit proběhlé nákupy, ať už šlo o podvod, nebo hrubou nedbalost ministerstva zdravotnictví. Je zřejmé, že ministerstvo vůbec nedělalo přípravu, jak stanoví pandemický plán, a vláda neměla naskladněné ani minimum ochranných pomůcek. Následně nakupovala z Číny na úkor českých výrobců. To je třeba po ukončení krize vyhodnotit a přijmout patřičná nápravná opatření včetně možných personálních důsledků.

Snahu vlády si tento režim natrvalo posvětit, když předložila do Sněmovny novelu zákona o zadávání zakázek a tyto praktiky se snažila legalizovat, se naštěstí s piráty, dalšími organizacemi a pomocí tlaku veřejnosti podařilo zastavit a pan Faltýnek vládní návrh z projednání Sněmovny stáhl. Paní ministryně Dostálová se pak na plénu tvářila, že novelu ve stavu urychleného projednání legislativní nouze během pouhých 3 dnů projednat nikdy nechtěla.

Podle ekonomů by měla v Česku s koncem roku nastat krize. Jak v tuto chvíli situaci jako piráti vidíte a co se v Česku reálně může stát?

Pokles ekonomiky je patrný už nyní, ale ekonomové očekávají ještě horší čísla za druhý a třetí kvartál 2020. Naplno se projeví udržovací charakter rozpočtu současné vlády, který téměř opomíjí investice a rozvoj. V plánu Budoucnost řešíme a navrhujeme opatření, o kterých mluvíme už dlouho, a pokud by se jimi vláda zabývala, mohla výrazně omezit rozsah následků.

Chceme v první řadě podporu pro české společnosti. Státní veřejné zakázky by měly podporovat lokální ekonomiku obdobně jako v jiných členských státech EU. Zakázky musí být dostupné i pro malé firmy, aby měly stejné příležitosti k růstu. Chceme podpořit všechny občany, kteří se rozhodnou v téhle nelehké době začít podnikat. To lze učinit několika způsoby: Vedle půjček na udržení podnikání navrhujeme podpořit i půjčky na rozjezd nového podnikání a zrušit minimální vyměřovací základ sociálního a zdravotního pojištění v prvním roce. Pokud stát umožní založit firmu během jednoho dne online, jak žádáme již roky, bude ochota podnikat řádově vyšší a uzdravení ekonomiky proběhne dřív.

Odmítáme princip socializace nákladů a privatizace zisků, který vidíme v návrzích vlády na podporu vybraných společností typu Smartwings, kde skuteční majitelé této soukromé firmy peníze na rozdíl od jiných firem mají.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy