Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Ivan Bartoš pro eXtra.cz: Tato vláda je cesta do pekla, Piráti vědí, jak obnovit zem. A dojemná slova o Bertíkovi

Ivan Bartoš a jeho kolegové mají prý jasný plán, co by dělali po výhře ve volbách.
Zdroj: Se svolením Pirátů a Starostů
Předchozí Další
+ Další fotografie
ROZHOVOR

Už za necelé dva měsíce se rozhodne, jestli u nás dál bude vládnout kabinet pod vedením Andreje Babiše (66), nebo ho svrhne opozice, třeba v čele s Ivanem Bartošem (41). Co by udělal první, kdyby se stal novým předsedou vlády? Proč ho tolik nevzrušují klesající předvolební preference? A jak zvládá skloubit otcovství ročního Bertíka, šéfování Pirátům a k tomu navíc náročnou volební kampaň?

Ivan Bartoš: Jak zvládá být táta, šéf a lídr

„Pokud bychom sestavovali vládu, určitě bychom mezi prvními věcmi řešili rozpočet kvůli hrozící dluhové pasti, měnili špatně nastavený stavební zákon a dopředu už máme připravenou nápravu stavu, kdy novela zákona aktuální vlády o exekucích neřeší největší problémy lidí, kteří se v nich ocitli. Okamžitě bychom také zřídili transparentní registr dotací,“ říká v rozhovoru pro eXtra.cz koaliční spolulídr Pirátů a Starostů Ivan Bartoš.

Podařilo se vám letos v létě dostatečně skloubit funkce táty, předsedy strany a ještě volebního lídra koalice?

„Jde to hlavně díky tomu, že mám bezvadnou manželku. Doma jsem opravdu míň. Ale i když běží Sněmovna, a ta běžela do půlky léta, tak jsem přes den stejně v práci. Na rodičovské je moje paní a je skvělá máma. Snažím se být s ní a synem, co nejvíc to jde, hlavně o víkendech. Ale když teď jezdím do regionů, je mi po nich smutno. Lyduška mi naštěstí posílá fotky nebo videa, abych viděl, co dělá malý.

Klasická léto s dovolenou nebylo?

„To jsme nezažili nikdy, většinou se blíží nějaké volby. Byli jsme aspoň týden na pirátském táboře, kde byli členové z celé republiky. Byly tam i atrakce a přednášky pro dospělé, ale zároveň to funguje i jako dětský tábor. Do toho nám stejně paní ministryně Maláčová frkla jednu mimořádnou schůzi, která přitom byla podpisy všech stran domluvená na pozdější termín. Tak se řada lidí vracela do Prahy.“

Bavím se i s těmi, kteří se mnou mají problémy

Už se vám někde stalo, že by vás vypískali stejně jako premiéra Andreje Babiše?

„To ne. Velké předvolební akce i s hudbou máme až ke konci září, teď pořádáme jen malé na ohlášku. Musím říct, že mě velmi překvapila jižní Morava. Zničehonic se odnikud vyloupne šedesát lidí a ptají se na různé věci. Je to velmi příjemné. Někam samozřejmě přijdou i lidé, kteří mají problém s naší politikou. Ale není umění bavit se s lidmi, kteří vám fandí. Je důležité si vyslechnout i ty, kteří s námi mají problémy. Pravda je, že některé ty problémy pocházejí z fake news.“

Co bychom měli z imigranta do každé rodiny?

Snažíte se jim to vysvětlit?

„Ptám se jich například na to, co si myslí, že bychom měli z toho, kdybychom opravdu chtěli do každého bytu nastěhovat migranta, jak o nás lhali Babiš nebo Okamura. Snažíme se to vyvrátit. Na některých věcech z naší politiky se prostě bohužel neshodneme, ale to je přirozené. V Orlové byli vyloženě odpůrci Pirátů, ale naštěstí se to obešlo bez divočejších projevů. Spousta z nich stejně nakonec přišla do hloučku diskutujících a normálně se zeptala.“

Obraťme list. Je podle vás možné, že Andrej Babiš skončí v teplácích?

„Nejsem ani soudce, ani státní zástupce. V žádné jiné evropské demokratické zemi by se ale asi nestalo, že by takový člověk mohl být ve funkci premiéra. Mám částečně pochopení pro to, proč mlýny melou takhle pomalu. Politici by ale hlavně neměli na soudy dělat jakýkoli nátlak.“

„Volby jsme ještě neprohráli, věřím, že vyhrajeme.“

Kdyby se člověk podíval čistě jen na titulky médií a sociální sítě, tak už by mohlo člověku připadat, že Piráti mají už jistě prohrané volby. Co vy na to?

„Hodně záleží na tom, na která média se díváte. Když budou z holdingu Agrofert, tak se divit nebudu. Všude se píše o Pirátech, my jsme přitom v koalici. To je ale strategie premiéra, vymazat Starosty, jakože s námi vůbec nejsou, že je to referendum o Pirátech. Proto lže. My už rok fakticky úspěšně vedeme devět krajů, takže co Babiš říká o hrůzách, které by občany s námi čekaly, je čirý nesmysl.

A předvolební průzkumy mají různou dynamiku. Ještě v říjnu před volbami 2017 Piráti měli v průzkumu od STEM pod sedm procent, Starostové kolem tří. A ve volbách jsme pak dostali téměř jedenáct procent hlasů a Starostové 5,18.

Teď bylo léto a finální kampaň nás ještě všechny čeká. My ale program vysvětlujeme lidem v regionech denně. Zdaleka nejen Ivan Bartoš, zapojují se všichni v různých městech a obcích. A v říjnu se teprve bude počítat.“

Předvolební preference koalice Pirátů a Starostů

Historicky nejvíc měla koalice Pirátů se Starosty v předvolebním modelu Kantaru v v březnu 2021, šlo o 34 procenta. Posledních pět průzkumů od začátku června do poloviny srpna ukazuje tato čísla: 22,4 (Ipsos), 21 (CVVM), 20 (Median), 18,7 (STEM), a 21% (Kantar).

Co vás do té doby ještě čeká?

„Třeba ty velké debaty, které jsme si s druhým koaličním lídrem Vítem Rakušanem spravedlivě rozdělili. Spustili jsme také Stříbrný program, což je výběr programových priorit, které jsou důležité pro seniory, máme spuštěnou kampaň pro mladé lidi, třeba ohledně vzdělávání, a to i v zahraničí, ale řešíme i bydlení. Věřím, že závěr kampaně, která končí za pět týdnů, se nám povede. Hlavní je tohle všechno dostat do povědomí lidí.“

Stále tedy věříte v to, že vaše koalice bude úspěšná a porazíte „Mordor“, jak v nadsázce nazýváte Andreje Babiše?

„Stanovili jsme si, že cokoli nad pětadvacet procent už budeme považovat za úspěch. Kampaň máme autentickou, tak věřím, že ano.

ANO má jen pirátskou antikampaň a žádný program

Poslední dobou ale ANO zase stoupá.

„Když se podívám na vládní ANO, tak to zatím ani nepředstavilo volební program. Pan Babiš podepisuje knížku a dělá antipirátskou kampaň, ale programové priority nikde. Bývávalo zvykem, že program stran naznačí, co se bude dít následující čtyři roky. K debaklu v řešení covidu, ekonomiky země, ale hlavně k zbytečné smrti 30 tisíců lidí se staví, jako by se to nestalo, jako by nebyl premiér vlády. Po křížích v Průhonicích dokonce šlapal.

Premiér jen mluví o zachování kontinuity, ale když se na jeho vládnutí podívám zpětně, tak je to jen o zachování kontinuity cesty do pekla. Do dluhové pasti. Paní Schillerová může s čísly čarovat, jak chce, ale všichni ekonomové potvrdí, že mít dva roky po covidu větší schodek než v jeho době, to nesvědčí o tom, že je stát řízený správně.

Ale pocítí to jen občané. Pokud to bude tak, jak předpovídá paní ministryně financí, a nepřijde zásadní změna, kterou přináší naše koalice, byli by to Andrej Babiš a jeho vláda, kteří by za dva roky museli zvýšit daně. Byla by to jeho vláda, během jejíhož působení by došlo k útlumu zdravotních a sociálních služeb. Dluhová brzda je reálná hrozba.

Nabíhání na vidle

Když už jsme u těch kontroverzních výroků řadových členů, které se pak vydávají za šílené plány Pirátů: apelujete na straníky, ať přemýšlejí o tom, co řeknou, aby vás nepoškozovali?

„Evidentně je potřeba to připomínat. Jsem pro transparentnost, takže naše fórum, kde se občas něco kontroverzního objeví, vypínat nebudeme. Na druhou stranu: když vidím nesmysly a lži, které o nás produkují některá média, premiér nebo Tomio Okamura, tak i kdyby nikdo nic z Pirátů neřekl, stejně si to vymyslí.

Ale asi nemusíte jít antipatiím úplně naproti.

„Ano, některá vyjádření lidí v diskusi jsou nešťastná. Naše politiky se snažíme upozorňovat na to, že když vstupují do veřejného prostoru, musí být k sobě přísní a zvážit, zda volně hozená úvaha třeba na Twitter je ten správný způsob, jak se o věcech bavit. Strana má ale své stanovy a program. A ty platí. Úvahy členů, dokud se neodhlasují, jsou pořád jen jejich úvahy. Je zajímavé, že takhle přísní jsou kritici jen k Pirátům. Přístup k nám je výrazně jiný. Ale co, my si s tím poradíme. Není třeba bulet.

Když se stane premiérem

Co uděláte jako první, pokud se stanete premiérem?

„Předně je podstatné upozornit, že příští vláda vznikne pravděpodobně výrazně později, než po sečtení hlasů z voleb. Zcela zásadní je ale řešit rozpočet kvůli hrozící dluhové pasti. Musí dojít k zásadní revizi rozpočtu, jak ho předkládá paní Schillerová, a změnit ho. O tom bude hlasovat budoucí Sněmovna.

Naprosto klíčové – a to máme již dopředu připravené – je řešit exekuce, u kterých současná vláda neudělala potřebné kroky, novela neřeší největší problémy lidí v exekucích. Stejně tak je nutné masivně stavět. Už jsme avizovali, že změníme nový stavební zákon, který protlačila ministryně Dostálová proti všem odborníkům spolu s SPD a KSČM a který v současné podobě zasekne stavební řízení a bude stát dvacet miliard jen na transformacích, což potvrdilo i ministerstvo vnitra vedené koaličním partnerem ANO, nyní již neviditelná ČSSD.

Co dál?

Plus bychom okamžitě zřídili transparentní registr dotací. Z Evropy sem přichází obrovské množství peněz a systém přerozdělování financí je naprosto neprůhledný. Je nastavený špatně. Národní plán obnovy je šance pro Českou republiku dostat se výš, než jsme byli před covidem, ale musí se to řešit opravdu férově.

Pak je tu taky otázka, jak se bude vyvíjet situace s covidem. Bojím se, že současná vláda, respektive lidé, kteří zde asi i chvíli po volbách kvůli čachrům pana prezidenta budou operovat, se neponaučila z minulého roku a ještě neví, jak se decentralizovaně řeší taková pandemická situace.“

Brzy přineseme druhou a závěrečnou část rozhovoru.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy