Ivermektin funguje! Na remdesivir se nahlíží jinou optikou, tvrdí brněnský primář Rezek
Lékař Michal Rezek v rozhovoru pro deník Právo neguje argumentaci Evropské lékové agentury (EMA) na ivermektin, že je používán v příliš vysokých koncentracích. "Je to ten argument, který se užívá opakovaně a je od počátku také vyvracený," tvrdí. "Používáme koncentrace velmi podobné těm, které se používají v léčbě parazitárních nemocí, a to v rámci těch léků, které jsou opakovaně prokázány jako léky s minimálním počtem nežádoucích účinků a jsou odzkoušeny jak v léčbě parazitárních nemocí, tak v léčbě nemoci covid-19," popisuje primář I. interní kardioangiologické kliniky ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, kde se ivermektin používá. "Lék je považován za bezpečný," dodává Rezek.
Rezek také říká, že se nikdy nikdo nesnažil dosáhnout léčbou stejné koncentrace, jaká byla dosažena u laboratorních testů. "To je tak od počátku, že takové dávky nikdo nikdy v léčbě nepoužíval," popisuje. "To, že něco funguje v laboratorních podmínkách, neznamená, že se snažíme dosahovat stejných podmínek v těle pacientů. To prostě je obecně v medicíně takto známo, že se nesnažíme dosahovat stejných podmínek v těle pacientů."
Z vyjádření primáře vyplývá, že není podstatné to, že EMA nedoporučuje ivermektin. "Já si myslím, že pro nás je platné stanovisko SÚKL a ministerstva zdravotnictví," říká a doplňuje, že pokud se nic nezmění, je pro ně platné poslední stanovisko. To umožňuje za určitých podmínek podávání ivermektinu ošetřujícím lékařem, ale pacient musí být informován. "Zatím můžeme v té léčbě pokračovat," konstatuje Rezek.
"Já vlastně pořád nechápu, co se tu děje. Proč je ivermektin ten jediný lék, u kterého je neustále snaha hledat jen ta negativa, když u všech léků to komplet děláme obráceně?" ptá se primář Michal Rezek a argumentuje tím, že existuje řada léků – jako třeba remdesivir – na které nahlížíme jinou optikou. "V některých studiích vyšly a v některých nevyšly, ale tak pojďme je používat a používáme je," popisuje lékař, který tvrdí, že u ivermektinu je to obráceně. "Tady máme lék, který nemá moc negativních účinků, má pozitivní zprávy, ale všichni říkají, to nebudeme používat, protože ty pozitivní zprávy asi nebudou pravda, i když to vlastně nevíme," říká a dodává: "Je to jediný lék, o kterém nevím, proč se dostal do této kategorie. To prostě nechápu, protože mi přijde v tom portfoliu léků jako dobře použitelný lék, dokud nebudeme mít něco jiného."
"Náš dojem je, že funguje," říká primář Rezek a konstatuje, že neví, proč je lék tak potíraný. "O remdesiviru se šušká, že se do budoucna ukáže, že vůbec nefunguje, ten dojem z něj je přesně takový, ale stále se používá a stále je podporovaný," uzavírá rozhovor pro deník Právo.