Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Ivermektin funguje! Na remdesivir se nahlíží jinou optikou, tvrdí brněnský primář Rezek

Ivermektin funguje! Na remdesivir se nahlíží jinou optikou, tvrdí brněnský primář Rezek
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
COVID-19
Primář I. interní kardioangiologické kliniky ve Fakultní nemocnici u svaté Anny Michal Rezek nerozumí tomu, že všichni brojí proti ivermektinu. Tvrdí, že jde o lék, který nemá příliš mnoho negativních účinků a po jeho nasazení lze sledovat pozitivní zprávy. Jeho nemocnice tak bude v léčbě ivermektinem pokračovat. Informaci přinesl deník Právo.

Lékař Michal Rezek v rozhovoru pro deník Právo neguje argumentaci Evropské lékové agentury (EMA) na ivermektin, že je používán v příliš vysokých koncentracích. "Je to ten argument, který se užívá opakovaně a je od počátku také vyvracený," tvrdí. "Používáme koncentrace velmi podobné těm, které se používají v léčbě parazitárních nemocí, a to v rámci těch léků, které jsou opakovaně prokázány jako léky s minimálním počtem nežádoucích účinků a jsou odzkoušeny jak v léčbě parazitárních nemocí, tak v léčbě nemoci covid-19," popisuje primář I. interní kardioangiologické kliniky ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, kde se ivermektin používá. "Lék je považován za bezpečný," dodává Rezek.

Rezek také říká, že se nikdy nikdo nesnažil dosáhnout léčbou stejné koncentrace, jaká byla dosažena u laboratorních testů. "To je tak od počátku, že takové dávky nikdo nikdy v léčbě nepoužíval," popisuje. "To, že něco funguje v laboratorních podmínkách, neznamená, že se snažíme dosahovat stejných podmínek v těle pacientů. To prostě je obecně v medicíně takto známo, že se nesnažíme dosahovat stejných podmínek v těle pacientů."

Z vyjádření primáře vyplývá, že není podstatné to, že EMA nedoporučuje ivermektin. "Já si myslím, že pro nás je platné stanovisko SÚKL a ministerstva zdravotnictví," říká a doplňuje, že pokud se nic nezmění, je pro ně platné poslední stanovisko. To umožňuje za určitých podmínek podávání ivermektinu ošetřujícím lékařem, ale pacient musí být informován. "Zatím můžeme v té léčbě pokračovat," konstatuje Rezek.

"Já vlastně pořád nechápu, co se tu děje. Proč je ivermektin ten jediný lék, u kterého je neustále snaha hledat jen ta negativa, když u všech léků to komplet děláme obráceně?" ptá se primář Michal Rezek a argumentuje tím, že existuje řada léků – jako třeba remdesivir – na které nahlížíme jinou optikou. "V některých studiích vyšly a v některých nevyšly, ale tak pojďme je používat a používáme je," popisuje lékař, který tvrdí, že u ivermektinu je to obráceně. "Tady máme lék, který nemá moc negativních účinků, má pozitivní zprávy, ale všichni říkají, to nebudeme používat, protože ty pozitivní zprávy asi nebudou pravda, i když to vlastně nevíme," říká a dodává: "Je to jediný lék, o kterém nevím, proč se dostal do této kategorie. To prostě nechápu, protože mi přijde v tom portfoliu léků jako dobře použitelný lék, dokud nebudeme mít něco jiného."

"Náš dojem je, že funguje," říká primář Rezek a konstatuje, že neví, proč je lék tak potíraný. "O remdesiviru se šušká, že se do budoucna ukáže, že vůbec nefunguje, ten dojem z něj je přesně takový, ale stále se po­užívá a stále je podporovaný," uzavírá rozhovor pro deník Právo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy