Jahody už se červenají! Pochutnat na nich si můžete na mnoho způsobů
Jahody na zahrádkách a plantážích se začínají postupně červenat, jejich sezona je konečně tady! Ať už máte jahody z vlastního záhonu, či jste vyrazili na samosběr, je čas oprášit oblíbené recepty, v kterých je využijeme. Nemusíte zůstat jen u jahodových knedlíků, můžete zkusit různé dezerty a moučníky. Ve spolupráci s webem Toprecepty.cz poradíme nejen jak z nich připravit něco dobrého, ale podíváme se také na to, jak je správně konzervovat.
Jahody jsou nejchutnější hned po sklizni – tehdy obsahují nejvíce vitaminů a látek prospěšných pro naše zdraví. Čerstvé jahody, rozmačkané s trochou cukru či medu a doplněné mlékem, jogurtem nebo smetanou, jsou chutné a osvěžující. Je jedno, zda máte jahody z vlastní zahrádky, koupené na trhu či jste je nasbírali na jahodové plantáži. Samosběr jahod se těší rok od roku čím dál větší popularitě.
Oblíbený samosběr jahod
Sezona jahod začíná zhruba na začátku června, vše se odvíjí od počasí. Seznam jahodových plantáží, kde si můžete do vlastní nádoby, se rok od roku mění a ne všechny se otevírají na jednou, neboť jahody v různých regionech dozrávají odlišně.
Doporučujeme najít si webové stránky plantáže ve vašem okolí a přečíst si podrobné instrukce. Nalézt správné místo samosběru vám pomůže třeba jahodovyweb.cz, na kterém naleznete pěstitěle jahod nejen v České republice, ale také na Slovensku.
A co všechno vás má zajímat? Důležitá je nejenom cena za kilogram jahod, ale také termíny samosběru. Ne všude je otevřeno každý den, ne všude vás pustí bez předchozí registrace. Zájem o jahody totiž bývá na začátku sezony obvykle obrovský a poptávka převyšuje nabídku. Proto je důležité seznámit se dopředu s pravidly dané jahodové plantáže.
S jahodami to nepřežeňte
Samosběrem jahod získáte nejenom v kuchyni ceněnou surovinu, ale zároveň pobytem na čerstvém vzduchu a pohybem uděláte i něco pro své zdraví.
Jak získáte jahody, necháme na vás. My vám poradíme, jak s nimi nejlépe naložit. Skvěle samozřejmě chutnají i čerstvé rovnou ze záhonu do pusy. Dopřejme si je, ale s množstvím to nepřehánějme, protože mohou vyvolat alergickou reakci – i proto se doporučuje podávat je s mlékem nebo s dalšími mléčnými produkty. Opatrní jsme i při podávání jahod malým dětem.
Jahodové knedlíky
Ovocné knedlíky sypeme na talíři nastrouhaným tvarohem, osmaženou strouhankou nebo jen mletou skořicí. Nejlepší jsou z čerstvého ovoce. Kynuté jahodové knedlíky, bohatě posypané strouhaným tvarohem, jsou jedny z nejoblíbenějších.
Vaříme je buď v páře, nebo v hrnci s vodou, hned po uvaření je několikrát propíchneme vidličkou, aby odešla přebytečná pára. Knedlíky vaříme i z dalších těst, k jahodám se velmi dobře hodí tvarohové nebo odpalované.
Jahodové buchty a koláče
Na výběr máme řadu jahodových receptů, počínaje jednoduchou bublaninou až po daleko rafinovanější moučníky. Jednoduše a rychle připravíme vrstvený koláč z drobenky a hustého pudinku. Poklademe ho jahodami, znovu posypeme drobenkou a upečeme.
Další oblíbenou možností je propadlá pudinková buchta, která se skládá z dvoubarevného korpusu, jahod a čepičky ze zakysané smetany.
Jahodové moučníky a dezerty
Řezy a dorty vypadají krásně na pohled a skvěle chutnají. Výrazně červená barva jahod prozáří a vylepší každý dezert či pohár. Jahody použijeme vždy co nejdříve po sklizni, dobře očištěné, omyté a osušené.
Krájíme je ostrým nožem a jsme opatrní, aby se plody zbytečně neomačkaly. Mléčné produkty (tvaroh, zakysaná smetana, šlehačka, mascarpone a další) se k jahodám svou chutí, konzistencí a barvou velmi dobře hodí.
Konzervace jahod
Nejjednodušší způsob uložení přebytku jahodové úrody je mražení. Jahody mrazíme co nejdříve po sklizni, buď rozmačkané, nebo vcelku v pevných sáčcích. Dříve se často zavařovaly. Skvěle chutnají různé marmelády a džemy, obvykle připravované z jahod ve směsi s jiným, méně vzácným, ovocem. Výhodná je kombinace s červeným rybízem – k rybízu stačí pro chuť přidat menší podíl jahod. Rybíz dozrává později, proto použijeme jahody mražené.
Oblíbené jahody
Jahody jsou chutné, zdravé a oblíbené. Dopřejeme si je, kdykoliv máme možnost. Nejlepší jsou čerstvé, sklizené z vlastní zahrady.
Najdeme i v těch nejmenších zahrádkách. Jsou mimořádně oblíbené a velmi snadno se pěstují. Stačí výživná půda, slunečné místo a dostatek prostoru i vláhy. Přikrytí záhonu černou netkanou textilií nám usnadní péči o rostliny. Je-li příznivý rok, první plody začínáme sklízet již velmi brzy – v závislosti na místních podmínkách a pěstované odrůdě. Jahody jsou choulostivé na dotyk, proto je trháme opatrně.