Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Jak zachránit živnostníka a na co máte nárok v době koronavirové?

Jak zachránit živnostníka a na co máte nárok v době koronavirové?
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
peníze
Živnostníci s příchodem koronavirové krize řeší řadu problémů. Na co máte nárok? Co můžete do státu požadovat? Zpracovali jsme pro vás návod. K problematice se vyjádřil také místopředseda TOP 09 Lukáš Otys, který připravil desatero pro záchranu živnostníka.

Co může dělat stát, abychom přežili ekonomickou krizi, kterou způsobila epidemie koronaviru? Místopředseda TOP 09 Lukáš Otys nesouhlasí s tvrzením ministryně spravedlnosti Marie Benešové, že podnikatel měl být na krizi připraven a měl si nachystat "vatu" jako zálohu na horší časy.

"Už od začátku koronakrize mluvím s podnikateli a hledám, jak pomoc živnostníkům a malým podnikatelům. Podařilo se dát dohromady deset doporučení vládě, které se naši poslanci spolu s opozicí snažili prosadit. Zatím jsme donutili vládu, aby přijala pár z nich. Například zvýšení ošetřovného nebo kompenzaci nájmu v uzavřených a omezených provozech," říká Lukáš Otys. Jak vypadá jeho desatero?

1. Podpořme domácí výrobce zdravotnického materiálu

V České republice máme naše domácí výrobce, kteří chtějí pomoct a mají na to prostředky. Nesmí se opakovat situace, kdy budeme muset nakupovat z Číny předražený šunt, a ještě za něj uctivě děkovat. Chci podpořit naše lidi a naši ekonomiku.

2. Odložme daně a odvody

Chci odložit daně a odvody za zaměstnance až do konce března 2021. Peníze musí zůstat podnikatelům, jinak nepřežijí. Daně se posléze započtou se ztrátou z letoška a zbytek se rozloží do měsíčních splátek. Chci, aby naši podnikatelé mohli dál zaměstnávat. Je to jednoduché a je to účinné.

3. Žádné placení DPH

Chci odložit platbu DPH do konce roku a platbu rozložit do dvanácti měsíčních splátek. To, že je vystavená faktura neznamená, že je zaplacená. Pokud už podnikatel peníze dostal, tak je může použít na udržení zaměstnanců a chodu podniku.

4. Podpora exportu

Nestačí na sociálních sítích omílat, že Česko patří do Evropy. Stát musí podnikatelům podat pomocnou ruku při jejich vývozních aktivitách. Česká ekonomika je exportní a taková musí zůstat.

5. Půjčky kryté státem

Banky nesmí nést riziko nasplácení nouzových úvěrů. To je odpovědnost státu, který musí krýt půjčky pro střední a malé podnikatele i živnostníky. Od toho tu je.

6. Odpusťme nájmy a hraďme ztráty pronajímatelům

Pronajímatelé za krizi nemohou. Je třeba jim vynahradit aspoň osmdesát procent ušlých nájmů a současně prosadit pro nájemce odpuštění jejich placení. Z vlastního obýváku nebo z chodníku se podnikat nedá!

7. Podporu potřebují i zaměstnanci

Firmy musely propustit hodně lidí, aby přežily. Zaměstnanci, kteří museli být propuštěni z důvodu krize, by měli dostávat podporu v nezaměstnanosti dorovnanou státem do výše jejich původních platů – a nejméně do výše minimální mzdy!

8. Nakupujme od malých podnikatelů

Velké firmy tuto krizi dokáží přežít, ale malí podnikatelé jsou v existenčním ohrožení. Dávejme si navzájem práci a plaťme si faktury.

9. Podpořme kulturu

Kultura je duše našeho národa. Teď ale divadla nehrají, koncertní sály jsou ztichly, galerie zejí prázdnotou. Nechtějme zpátky vstupné, přispějme ale umělcům na streamu, zkusme kino z obýváku a digitální výstavu. Tak můžeme pomoct.

10. Nenechme se okrást o svobodu

Buďme obezřetní. Výjimečný stav je tvrdou zkouškou každé demokratické společnosti. Nenechme se vystrašit tak, abychom přestali přemýšlet. Ztracené svobody se těžko získávají zpět.

Vše co, jste chtěli vědět o ošetřovném, ale báli jste se zeptat:

Vyznat se ve všech pravidlech Ministerstva práce a sociálních věcí je někdy skoro nemožné. Na řadu otázek spojených s ošetřovným jsme se proto zeptali Michaely Sekaninové z projektu First Aid for Employees (FAE).

Jak dlouho můžete ošetřovné čerpat ?

„Vláda rozšířila možnosti čerpání ošetřovného na děti do věku 13 let. Tento příspěvek vám náleží po celou dobu trvání mimořádných opatření, tedy po dobu uzavření školek, škol a dalších sociálních zařízení pečujících o handicapované děti. Jako zaměstnanci vám ošetřovné vyplácí Úřad práce a to zpětně k datu přijetí mimořádných opatření. Jakmile tyto opatření pominou, budou opět platit stejná pravidla jako před jejich vyhlášením."

Kdy mi vzniká na ošetřovné nárok?

„Jste rodičem dítěte do 13 let, které z důvodu mimořádných opatření muselo zůstat v domácí péči. Pozor si dejte na to, že pokud oslaví vaše ratolest 13. narozeniny v době koronavirové, tak vám od tohoto dne zaniká na ošetřovné nárok. Pokud se však staráte o handicapované dítě, které je běžně umístěno v sociálním zařízení, neplatí žádné věkové omezení. Podstatné je, že s osobou na kterou ošetřovné žádáte, musíte žít ve společné domácnosti. Nárok na ošetřovné naopak nemáte, pokud například pobíráte rodičovský příspěvek."

Jaká je výše ošetřovného?

„Za období od 12. do 31. března vám náleží ošetřovné ve výši 60 % vašeho denního vyměřovacího základu. Dnes však Senát schválil navýšení ošetřovného na 80 % a to i zpětně od 1. dubna."

Jak o ošetřovné žádat?

„Pokud jste zaměstnanec, tak žádost o ošetřovné podáváte stejným způsobem jako za běžného stavu. Od školního či sociálního zařízení obdržíte tiskopis který jednoduše vyplníte, podepíšete a zašlete ho emailem svému zaměstnavateli. Na začátku nového měsíce zaměstnavateli elektronicky zašlete také „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“. Zde vyplníte dny ve kterých jste pečovali o dítě a opět ho předáte svému zaměstnavateli. Tiskopisy najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí nebo na webu Okresní správy sociálního zabezpečení."

Může se v ošetřovném střídat větší počet osob?

„Ano. Lze se v ošetřovném střídat třeba matka / otec dítěte. Nárok na ošetřovné vám tak vzniká za dny, kdy jste se o dítě starali."

A co když jsem „dohodář“?

„Nárok na ošetřovné vám vzniká stejně jako běžnému zaměstnanci. Podmínkou navíc je, že dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti jste uzavřeli před 11. březnem 2020. V případě, že si jako dohodář žádáte o ošetřovné za březen, tak jste pro nárok na tuto podporu, museli odvést již v únoru z této dohody sociální pojištění. Za březen máte nárok na 60 % denního vyměřovacího základu a od dubna na 80 %."

Mám nárok na ošetřovné, když se rozhodnu v květnu své dítě nevrátit do školy / školky?

„Nemáte. Pokud Ministerstvo školství oficiálně rozhodne o obnovení povinné školní docházky, tak váš nárok na ošetřovné zaniká. Při hodnocení nároku na ošetřovné se však bude přihlížet i k instrukcím Ministerstva zdravotnictví."

Jaká jsou pravidla pro OSVČ?

„Pro OSVČ převzalo vyplácení ošetřovného Ministerstvo průmyslu a obchodu. Platí ovšem prakticky stejná pravidla jako pro běžné zaměstnance. Výše ošetřovného je stanovena na 424 Kč / den."

Jak OSVČ žádá o ošetřovné?

„Žádost, společně s potvrzením o uzavření školy můžete zaslat datovou schránkou Ministerstva průmyslu a obchodu - wnswemb, do předmětu uveďte fpmpo20. Zažádat můžete také emailem na adresu: fpmpo20@mpo.cz. Nezapomínejte, že pokud žádost zasíláte emailem, tak musí obsahovat elektronický podpis. Originál žádosti můžete zaslat poštou na Ministerstvo průmyslu a obchodu."

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy