Jak na domácí marmelády? K vytažení chuti ovoce pomůže citron i kapka alkoholu
Léto je v plném proudu a úrodu ze zahrádek už není pomalu kam dávat. Ať už se vám doma nahromadí jahody, meruňky, maliny, borůvky nebo třeba rybíz, vše spořádat bude nad vaše síly. Je tu čas domácích marmelád! Přinášíme několik rad a tipů, jak je připravit, aby se vám povedly.
Důležitý je výběr ovoce
Výroba marmelády není nic složitého, přesto je třeba znát několik vychytávek, aby se každá várka povedla. Vše závisí už na výběru ovoce. Někdo může mít pocit, že v marmeládě se pár nahnilých či jinak nevydařených kousků ovoce ztratí. Není tomu tak. Na marmeládu vždy vybírejte ovoce kvalitní. Vůbec nevadí, pokud je potlučené či nevalného vzhledu, co vadí jsou především plísně a kazy tohoto rázu. Na ty dávejte bedlivý pozor.
Ovoce musí být čerstvé. Když budete sledovat, co má zrovna sezonu, nepochybíte.
Důležitý je i obsah pektinu v daném druhu ovoce. Pektin je látka, která při vaření u ovoce způsobuje rosolovatění. Čím více pektinu obsahuje ovoce, tím méně umělých želírovacích přípravků budete muset použít. Hodně pektinu mají třeba jablka, rybíz, angrešt a kdoule. O něco méně ho pak najdeme v třešních, višních, meruňkách, jahodách a malinách.
Kolik dávat cukru?
Domácí marmelády se neobejdou bez přidaného cukru. Platí, že méně je někdy více. Úplně se bez něj ovšem neobejdeme, neboť v marmeládách plní funkci konzervantu. Mějte však na paměti, že cukr už obsahuje samotné zpracovávané ovoce.
K doslazování marmelády je doporučováno užívat třtinový cukr nebo alternativní sladidla zdravější, než je klasický cukr bílý, klidně med nebo třeba čekankový sirup či melasu.
Jak vytáhnout chuť ovoce?
Ke zmírnění sladkosti marmelády a vytažení chuti ovoce je dobré přidat citronovou šťávu či kyselinu citronovou. Stačí pár kapek. Větší množství této ingredience totiž snižuje účinky pektinu.
Dobrým tipem je přidat koření, například skořici či vanilku. Marmeládu to ozvláštní. Chuť je možné vylepšit také kapkou alkoholu. Ideální je v tomto případě rum.
Postup přípravy domácí marmelády
Co vše budeme k výrobě marmelády potřebovat? Základem je ovoce, poté želírovací prostředek (například želírovací cukr, ale prodává se třeba i samotný pektin, který se získává extraktem z citrusů či jablek), cukr, voda, vhodný kastrol a potřeby pro zavařování.
Nejprve očistíme ovoce, které pak nakrájíme, případně rozemeleme (záleží na druhu zpracovávaného ovoce) a necháme odšťavnit. Šťávu z ovoce necháme odkapávat nejlépe přes noc. Pak ovoce dáme do hrnce, zasypeme odměřeným množstvím cukru a řádně promícháme. Poté vaříme s trochou vody a želírovacím prostředkem.
Nevaříme zbytečno dlouho
Vaříme při 100 °C ideálně po dobu 10 minut (záleží však na druhu ovoce a zvoleném receptu). Delší vaření by znamenalo zničení vitaminů, a to nechceme. Je doporučováno vařit marmeládu po menších dávkách. Menší množství potřebuje totiž kratší čas vaření.
Posledním krokem je zakonzervování výsledků naší práce. Předem připravené sterilní a suché zavařovací sklenice plníme ještě horkou marmeládou. Snažíme se postupovat rychle, chladnutí totiž vytváří nebezpečný podtlak.
Podstatné je sklenice dobře uzavřít sterilními víčky. Dobrým tipem je bezprostředně po uzavření otočit sklenice na dobu zhruba pěti minut dnem vzhůru. Pak je otočíme zpět, aby marmeláda nezůstala na víčku. Necháme vychladnout a nakonec uskladníme. Marmeláda by nám měla vydržet minimálně rok nebo než ji otevřeme.
Recept na domácí rybízovou marmeládu ➔