Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 Donald Trump

Jak na zářivě bílé zuby v domácích podmínkách? Víme, co doopravdy funguje

Jak na zářivě bílé zuby v domácích podmínkách? Víme, co doopravdy funguje
Zdroj: depositphotos.com
Komerční prezentace

Zářivě bílý úsměv není jen známkou zdravých zubů, ale je důležitý i z hlediska estetiky. Ne vždy je však jednoduché ho dosáhnout. Navíc, některé rady na domácí bělení mohou zuby nenávratně poškodit. Čeho se vyvarovat a co naopak pomůže zuby vybělit?  

Barvu zubů ovlivňuje věk, geny i životospráva

Zatímco někteří se mohou pochlubit běloskvoucím chrupem, aniž by se museli namáhat, jiným v tomto ohledu dopřáno nebylo. Příčin žlutého zabarvení zubů je totiž několik, a jen některé z nich lze zvrátit. Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují zabarvení zubů, jsou geny. Ty rozhodují o původní barvě a jejím vývoji ve stáří, stejně tak o průhlednosti zubů a tloušťce skloviny, což má přímý vliv na barvu. Dentin, jedna ze tří tvrdých zubních tkání, je totiž přirozeně nažloutlý. A čím je sklovina tenčí, tím více dentin prosvítá a zuby jsou žlutější. Proto zuby přirozeně žloutnou i s přibývajícím věkem. Bílá sklovina na zubech vlivem každodenního opotřebení slábne a dentin více prosvítá. Prosvítající dentin je příčinou, kterou nelze bělením ovlivnit.

Naopak ostatní příčiny, jako je konzumace některých potravin, kouření nebo zubní kámen, způsobují vnější zabarvení zubů, a ty ovlivnit lze.

Prevence je nejúčinnější

Vnější žluté zabarvení zubů zapříčiněné potravinami, některými nápoji nebo kouřením lze odstranit. Ba co víc, lze mu dokonce předcházet. Nejúčinnější je pravidelné a poctivé čištění zubů ve třech krocích, díky kterému dokonale odstraníte zubní plak. Nahromaděný zubní plak má jednak na svědomí narušení zubní skloviny a postupné prosvítání zubu a jednak na něm ulpívají i pigmenty z potravin. Nezapomeňte však na to, že se zubní plak tvoří i v mezizubních prostorech a v prostoru mezi zubem a dásní, a proto je potřeba kromě zubního kartáčku používat také dentální nit a ústní vodu. Podle studie LISTERINE® tímto způsobem zredukujete zubní plak až 5krát více, než kdybyste používali jen zubní kartáček a dentální nit*).

Ústní voda LISTERINE ADVANCED WHITE MILD TASTE s jemnou příchutí prokazatelně odstraňuje zabarvení zubů a zabraňuje usazování zabarvení bez poškození zubní skloviny. První výsledky můžete při každodenním používání ústní vody pozorovat již za 1 týden.

Upravte i životosprávu

K bělejšímu chrupu dopomůže i úprava životosprávy. Za potraviny a nápoje, které nejvíce ovlivňují zabarvení zubů, se považují červené víno, káva, černý čaj, tmavé bobuloviny, a dokonce i kečup. Tyto potraviny a nápoje nemusíte zcela vyloučit, ale doporučuje se je omezit. Když se jim vyhýbat nechcete nebo nemůžete, vždy si po konzumaci vypláchněte ústa čistou vodou nebo ústní vodou. Nasnadě je také úplné či částečné omezení kouření, ať už cigaret, dýmek či doutníků.

Pozor na „babské rady“

Mezi častá doporučení na domácí bělení zubů patří i používání jedlé sody, prášku do pečiva, citronové šťávy nebo soli. Tyto metody však narušují zubní sklovinu a zuby oslabují a některé ani nemají prokazatelný bělící účinek. Pokud tedy preferujete bělení zubů v domácích podmínkách, raději zainvestuje do sad na domácí bělení zubů a poctivě zuby čistěte.

Domácí sady na bělení zubů

I používání domácích sad na bělení zubů má svá pravidla. Vždy je používejte podle návodu a nechte je působit jen po doporučenou dobu a ne častěji, než je uvedeno. V opačném případě mohou poškodit zubní sklovinu. Zároveň je potřeba vědět, že zesvětlující účinek je podstatně menší než při ordinačním bělením.

Pokud je zabarvení zubů vnější, zesvětlení dosáhnete kombinací výše zmíněných rad. Zuby pravidelně čistěte kartáčkem, používejte dentální nit, ústní vodu pro bělejší zuby a omezte konzumaci potravin a nápojů, které zabarvení způsobují. Když tuto péči doplníte o bělení pomocí domácích sad v doporučených intervalech, měli byste brzy vidět uspokojivé výsledky.


*) Bosma ML, et al. Efficacy of Flossing and Mouthrinsing Regimens on Plaque and Gingivitis: A randomized clinical trial. Journal of Dental Hygiene. 2022;96(3):8-20.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy