Jak oslavit masopust: Přidejte se do průvodu maškar a na Tučný čtvrtek hodujte
Masopust má u nás dlouhou tradici a stále se těší velké oblibě. Však kdo by nemiloval svátek spojený s dobrým jídlem, pitím a maskami? Možná už všechny tradice nedodržujeme a o mnohých ani nevíme, to ovšem neznamená, že si masopustní veselí nemůžeme užít. Ve spolupráci s webem Toprecepty jsme se podívali na to, jak tento svátek oslavit se vším všudy.
Jak dlouho trvá masopust?
Masopust je období mezi Vánocemi a postní dobou, které začíná vždy 6. ledna na Tři krále. Jeho konec je ovšem pohyblivý a závisí na datu Velikonoc. Pohybuje se tak v rozmezí od poloviny února do začátku března. Za masopust se považuje celé toto období, které trvá až dva měsíce, ale také specificky poslední tři dny předcházející Popeleční středě, kterou svátek vrcholí.
Jak vypočítat masopust?
Popeleční středa letos připadá na 14. února. Tento den je zároveň prvním dnem čtyřicetidenního půstu, do něhož se nepočítají neděle a na jehož konci jsou Velikonoce. Pokud tedy víme, kdy bude Velikonoční pondělí, jednoduše si můžeme odpočítat, na kdy vychází Popeleční středa.
Pokud u sebe nemáte kalendář, mohlo by se vám hodit vědět, jak si spočítat, kdy budou Velikonoce. I to je poměrně snadné. Velikonoční neděle připadá na první neděli po prvním jarním úplňku, to znamená po jarní rovnodennosti. Ta je vždy 21. března a toto datum se nemění. Pokud tento úplněk připadne na neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující.
Jak se slaví masopust?
Největší oslavy zvané ostatky či fašank se tedy konají od neděle do úterý, po kterém následuje ona Popeleční středa. Masopustní veselí spojené se zabijačkami, vepřovými hody, koláči a průvody však začíná na Tučný čtvrtek.
Tradiční průvody masek probíhaly dříve nejčastěji v úterý. Dnes jsou to již vzhledem ke zvyku lidí přes pracovní týden pracovat záležitosti víkendů. Na vesnicích, ale i v mnoha velkých městech se však stále těší velké oblibě. Masky v průvodu byly přesně dané a každá měla svou funkci. Nikdy v něm nesměl chybět medvěd, který byl jednou z nejdůležitějších masek, neboť byl symbolem plodnosti, s medvědářem, kobyla, Žid, nevěsta, tanečnice, cikánka, kominíci a čerti, jak popisují ve svém článku Toprecepty. Tyto masky v něm nejčastěji vídáme dodnes, nicméně pravidla jsou již benevolentnější a nikdo vás nevyžene, ani když půjdete za Spocka. Myslíte si, že máte masopustní tradice v malíčku? Vyzkoušejte si masopustní kvíz!
Masopustní zabijačka
Jak název masopust napovídá, to, čeho se budou muset lidé během půstu vzdát, bude maso. Proto se poslední dny počínaje Tučným čtvrtkem, který letos vychází na 8. února, pořádaly vepřové hody a zabijačky. V tyto dny je třeba se pořádně najíst, aby byl člověk po celý rok při síle. Mělo to však i praktický důvod. Zimní období je nejlepší doba ke zpracování masa, jelikož se díky nízkým teplotám nekazí a nelítají kolem něj mouchy, které by do něj mohly naklást vajíčka.
K tradičním zabijačkovým specialitám patří tlačenka, jitrnice a jelita. Pokud však představa vepřových střívek zcela nelahodí vašemu žaludku, můžete dát směs na jitrničky či jelítka zapéct na plech a udělat si prejt či bouřku. Nezapomeňte také připravit prdelačku, zabijačkovou polévku s krví a kroupami, a tradiční masopustní zabijačkový guláš.
Na tipy na tyto i další recepty se podívejte do naší galerie.