Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2025 Výměna manželek Studna (seriál)

Fikce versus realita: Poslední díl Studny se výrazně liší od oficiálního vyšetřování

David Švehlík a Johana Matoušková v seriálu Studna.
Zdroj: Se souhlasem TV Nova
Předchozí Další
+ Dalších 23 fotografií
seriál

Minisérie Studna uzavřela známý případ, který skončil smrtí dvou lidí a zapáleným domem v obci Vonoklasy. Tvůrci nabídli jednu z možností, jak se tragický příběh rodiny Jelínkových odehrál. V čem se liší od oficiálního vyšetřování? Na to se podívala redakce eXtra.cz.

Seriál Studna, pojednávající o rodinné tragédii ve středočeské obci Vonoklasy, je u konce. V závěrečné šesté epizodě tvůrci nabídli divákům novou verzi toho, jak k incidentu došlo.

Tragédie se odehrála v únoru 1968, tehdy v noci shořel dům rodiny Jelínkových. Během zásahu našli hasiči ve studni na zahradě mrtvé tělo sedmapadesátiletého Stanislava. Uvnitř v domě pak byla zuhelnatělá mrtvola jeho o čtyři roky mladší ženy Marie. Tragédii přežil pouze syn Jelínkových, Stanislav mladší, který byl nalezen až k ránu v jiné nedaleké obci u svého strýce.

Incidentu předcházely sousedské spory

Případ, který se stal předlohou i pro jeden z dílů seriálu Třicet případů majora Zemana, od samého počátku provázelo několik nejasností. Dnes už například podle počítačové simulace, která je dostupná na YouTube, víme, že nebylo reálné, aby částečně ochrnutý syn přemohl v těsné studni silnějšího otce, který na něj navíc spadl. O kauzu se aktivně zajímala také tehdejší Státní bezpečnost, která na Jelínka mladšího měla samostatnou složku.

Tragické události předcházela silná nevraživost mezi sousedy, kterou seriál Studna celkem přesně vykresluje. Na denním pořádku byly nadávky i fyzické útoky. Rodiny měly po sobě házet přes plot kameny, napadnout vidlemi psa Jelínkových a dokonce mělo dojít i k pokusu o znásilnění.

Vše vygradovalo rvačkou na autobusové zastávce mezi otcem a synem Jelínkovými na jedné straně a obyvateli Vonoklas. Jelínek starší při vyhroceném střetu jednoho ze sousedů pobodal.

Tyto události, toxické prostředí a fakt, že Stanislav Jelínek starší trpěl schizofrenií, přispěly k tomu, že nejspíš neviděl jinou možnost, jak situaci vyřešit, než hrozivým činem.

Rozdíly oproti vyšetřovací verzi

Osudný incident je v seriálu popsán tak, že syn svrhne při vzájemné potyčce do studny svého otce a částečně spadne za ním. To je rozdíl nejen proti pojetí událostí v seriálu Třicet případů majora Zemana, kde syna do studny strčil jeho otec a pak za ním spadl, ale i vůči původní vyšetřovací verzi.

Podle ní otec naléhal na syna, aby do studny skočil. Syn se ale zdráhal. Poté však otec vytáhl z kapsy nůž, který si vzal z ruky, a sám se s ním dvakrát řízl do krku a do předloktí levé ruky. Teprve potom mladý muž skočil do studny. V ní ho ale ledová voda zmobilizovala, on pocítil silnou vůli žít a začal ze studny vylézat.

Otec mezitím založil v domě požár, druhým nožem se pořezal na zápěstí levé ruky a rovněž skočil do studny. Při pádu srazil zpět do vody vylézajícího syna. Když Stanislav Jelínek starší ve studni zjistil, že jeho dítě dosud žije, snažil se ho rukama dostat pod vodu a utopit ho. Mladík se však ubránil a znovu začal ze studny vylézat ven, což se mu nakonec podařilo.

Jak už jsme uvedli výše, podle simulace by se Jelínek mladší nedokázal vyškrábat nahoru, navíc přes tělo svého otce. Skutečnou pravdu už se však nejspíš nikdy nedozvíme.

Důležité poselství aktuální seriál ukazuje na konci, když v titulcích píše o důležitosti péče o duševní zdraví. Za pomocí fiktivní scény Jelínka mladšího a jeho pokusu o založení rodiny je vidět, že si některé patologické rysy odnesl od svého otce a s traumatickou záležitostí se nevyrovnal. Dnes už psychologická a psychiatrická péče není takové stigma a tabu jako dříve a pomoc je relativně dostupná. Snad si to všichni, kterých se to týká, vezmou jako ponaučení.

Sabina z Bacheloru o bolesti: Přítel ji podváděl, přesto se ho nechtěla pustit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy