Jak si pochutnat na květáku? Hodí se nejen do polévek či oblíbených placiček
Květák by v jídelníčku rozhodně neměl chybět. Ve spolupráci s webem Toprecepty.cz jsme pro vás vybrali nejlepší recepty z této oblíbené košťálové zeleniny, které se lidově říká karfiol. Sbíhají se vám sliny? Podívejte se, jak můžete květák uplatnit v kuchyni.
Květák v kuchyni
Květák je velmi chutná a ceněná zelenina, kterou se vyplatí zařadit do jídelníčku co nejčastěji. Oblíbené recepty jsou osvědčenou inspirací na jeho využití.
Květák se může jíst zasyrova, ale většinou ho tepelně upravujeme. Obvykle ho nejprve krátce povaříme - buď ve vodě, nebo šetrněji v páře. Nemusíme z něj připravovat nic složitého, vařený květák lze jednoduše podávat s bramborem a posypat osmaženou strouhankou, připravit „na mozeček“, nebo při podávání dochutit různými dipy či omáčkami.
Oblíbené květákové polévky
Květák patří mezi nejoblíbenější polévkové zeleniny. Můžeme uvařit buď polévku, kde je květák hlavní surovinou, nebo polévku z více druhů zeleniny, do které lze přidat ještě brambory, houby a luštěniny. Mimořádně oblíbené jsou krémové polévky, na kterých si pochutnají i menší děti.
Smažené placičky a řízečky
Z květáku velmi často připravujeme chutné a oblíbené placičky nebo řízečky. Receptů na ně je celá řada. Oblíbenou klasikou jsou růžičky květáku, nejprve krátce napařené nebo uvařené ve vodě, které obalujeme v trojobalu nebo v těstíčku a pečeme na pánvi či v troubě.
Zapékané pokrmy z květáku
Květák je výbornou součástí zapékaných pokrmů. Kombinujeme ho s další zeleninou, bramborami nebo těstovinami. Obvykle ho předem krátce povaříme v páře nebo ve vodě. Zapékaná jídla doplňujeme vejci a sýry. Krátce před dopečením lze ještě povrch pokrmu strouhaným sýrem posypat.
Další dobroty s květákem
Můžeme experimentovat a květák vyzkoušet do dalších jídel, jednou z možností je směs zeleniny na plnění palačinek či tortill. Plnit můžeme i slané koláče a pizzu. Květák se dá použít do rizot a zeleninových salátů. Dobře chutná s hráškem, mrkví, celerem, cibulí, pórem a houbami.
Pěstování a uchování květáku
Květák se řadí mezi košťáloviny. Vypěstovat si ho můžeme na vlastní zahradě, ale péče o něj je náročnější a ne každému se daří. Rostliny potřebují dostatek vláhy a živin. Pěstování nám usnadní skleníky a fóliovníky, ale rostliny zaberou v příznivých podmínkách značný prostor. V průběhu růstu zalamujeme vnitřní 2-3 listy květáku dovnitř, aby si růžice uchovala světlou barvu.
Růžičky květáku snadno zmrazíme - budou se nám hodit do polévek nebo do zapékaných pokrmů.
Květák kupovaný nebo z vlastní zahrady
Kupovaný květák má delší trvanlivost než sklizený na vlastní zahradě. Souvisí to se způsobem pěstování. Z téhož důvodu se doporučuje kupovaný květák před použitím vložit přibližně na 15 minut do octové vody (voda s octem v poměru 10 : 1) nebo do slané vody (přibližně 2 lžíce soli na 1 květák). Růžičky květáku jsou bohaté na vitamíny (provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C) a minerální látky (vápník, fosfor, draslík). Dají se využít mnoha způsoby a do řady zeleninových jídel.