Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Výměna manželek 2024 Love Island 2024

Jak si vybrat povinné ručení rychle a správně?

Jak si vybrat povinné ručení rychle a správně?
Zdroj: Pixabay.com
Povinné ručení

Povinné ručení je zažité označení pro pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které musí mít uzavřené každý majitel nebo provozovatel motorového vozidla. Bez něj nesmí vyrazit na silnici, není totiž chráněný před škodami, které by mohl způsobit někomu dalšímu. Jak takové pojištění vybrat snadno a správně?

Autopojištění dělíme na povinné a dobrovolné

Každý majitel nebo provozovatel motorového vozidla by si svého plechového kamaráda měl pojistit. Povinné ručení si sjednat musí, není to ale jediné autopojištění, kromě něj existuje ještě havarijní pojištění. Zatímco povinné ručení je skutečně povinné (jeho sjednání ukládá zákon), havarijní pojištění uzavírat nemusíte, je dobrovolné. Proč tomu tak je?

Povinné ručení se vztahuje na škody, které provozem vozidla můžete způsobit někomu dalšímu. Je přitom jedno, zda půjde o škody na majetku, zdraví nebo životě, povinné ručení je jakousi pojistkou, že poškozená strana dostane náhradu škody. Nevztahuje se ale na škody, které vzniknou vám, k tomu už slouží havarijní pojištění. Kdo ho nebude mít, ten si škody uhradí ze své kapsy.

Jak si vybrat povinné ručení rychle a správně?

Na čem záleží při výběru povinného ručení?

Povinné ručení nabízí celá řada pojišťoven, i u nich si pak můžete vybrat z několika nabídek. Ty se liší jak cenou pojistného, tak pojistnými podmínkami a limity. Právě na ně si dejte dobrý pozor.

  • V pojistných podmínkách najdete i výluky z pojištění, tedy situace, na které se pojištění nevztahuje. Mezi ty běžné patří jízda pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek, nehoda mezi dvěma vozy stejného majitele, jízda s vozidlem, které nesplňuje normy STK apod.
  • Když přijde na limity, pak je důležité vědět, že stanoví maximální částku, kterou pojišťovna poškozenému vyplatí. Ještě nedávno bylo minimem 35 milionů korun, došlo ale ke změně a za minimum se nově považuje 50 milionů korun. Ani to ovšem nemusí stačit, proto je dobré zvážit sjednání vyšších limitů, klidně 100 milionů korun na zdraví a 100 milionů korun na majetek. Limit se stanoví pro každé riziko zvlášť, maximální současný nejvyšší limit na trhu s pojištěním je 250 milionů korun.
  • K povinnému ručení si pak můžete sjednat i další připojištění, nejčastěji jde o pojištění čelního skla, pojištění proti vandalismu nebo pojištění pro případ střetu se zvěří.

Víte, že pro výpočet výše pojistného povinného ručení nejsou důležité jen pojistné limity, ale také další faktory? Mezi ně patří výkon a objem motoru vozidla, adresa vašeho trvalého bydliště, váš věk a bonusy povinného ručení, tedy doba, po kterou jezdíte bez nehody? Naopak se u povinného ručení nesetkáte se spoluúčastí, na případné škodě se tedy nijak nepodílíte. Škodu pojišťovna vyplatí třetí straně v plné výši.

Náš tip na závěr: Povinné ručení si snadno a rychle vyberete na https://www.klik.cz/povinne-ruceni/. Na jednom místě najdete jednotlivé nabídky, uvidíte u nich i pojistné podmínky a limity, takže je snadno porovnáte.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy