Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Jak vzniká sníh a sněhové vločky? Stačí mírná zima a trocha prachu

Sněhová vločka - to je čirá nádhera.
Zdroj: pixabay.com
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
VYSVĚTLENÍ
Rodiče často hledají vysvětlení pro děti, jak vzniká sníh a sněhové vločky. Většinou se malým zvědavcům dostane odpovědi, že jde o zmrzlý déšť. Je to ale opravdu tak jednoduché? Oficiální definice zní, že sněhové vločky jsou nepravidelné shluky ledových krystalků. Jejich vznik je ovlivněn jak teplotou, tak vlhkostí vzduchu.

Často převládá názor, že čím větší zima, tím víc sněhu. To ale není tak úplně pravda. Nejvíce vloček padá, tedy sněží, při teplotách vzduchu kolem 0 °C a s klesající teplotou tvorba vloček ubývá. Zajímavé ale je, že opět narůstá při teplotách -15 °C.

Teplota pak ovlivňuje rozměr vloček. „Vločky mohou dosahovat až 15 mm, většinou se však setkáváme s charakteristickou velikostí 2 až 5 mm. Sněhová vločka může být tvořena až z několika desítek ledových krystalků a tento počet roste s velikostí vločky,“ vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová

Jak vzniká sníh

 Pro vznik sněhové vločky je zásadní vlhkost vzduchu a částečka prachu. Aby vločka dosáhla velikosti, jakou vidíme při sněžení, musí nejprve pořádně „narůst“. „K tomu dojde spojováním jednotlivých ledových krystalků. První spojování je ještě v samotném oblaku. V něm jsou krystalky v neustálém pohybu, při kterém do sebe narážejí a shlukují se. Tím narůstají jednotlivá ramena vločky,“ říká Dagmar Honsová.

Podmínky, za kterých vločka slétá k zemi, ovlivňují nejen velikost, ale i její tvar. Sušší vzduch podporuje vznik plochých tvarů, vyšší vlhkost je zase tím, do vločce dodá objem a vykreslí na ní vzory podobné krajce. Sníh pak vzniká nahromaděním vloček, které při pádu na zem lehce roztají, a tak se napojí na sebe.

Druhy sněhu

  • Prašan
  • Čerstvě napadaný, nadýchaný sníh působí jako prachová peřina. Sněhové vločky se do sebe totiž ještě dostatečně nezaklínily. Nedá se z něj ale udělat sněhová koule ani postavit sněhulák. Ocení ho ale lyžaři a snowboardisté Vlivem povětrnostních podmínek se z něj stává další varianta sněhu, tzv. sníh plstnatý.

    • Plstnatý neboli zlomkový sníh
    • Sněhové vločky se časem začnou lámat a zapadat do sebe. Sníh je tužší a soudržnější. Tento druh sněhu je základem deskových lavin.

      • Okrouhlozrnitý sníh
      • V moment, kdy se sněhová zrna zaoblí a propojí, má sníh podobu malých kuliček. Ještě lépe drží pohromadě. Není ale už lesklý a zářivý, ale zmatní.

        • Hranatozrnitý sníh
        • Zaoblené tvary se působením mrazu a teplotních změn mění v ostrá hranatá ledová zrna. Často ho najdeme na severních svazích. Tento druh sněhu je nebezpečný a způsobuje laviny

          • Firn
          • Firn je něco mezi sněhem a ledem. Vzniká vystavováním krystalů vyšším teplotám, takže se s ním často můžeme setkat na jaře při oblevě, kdy následně znovu mrzne. Vzniká tak velmi tuhý vlhký sníh.

            Krásné tvary sněhových vloček

            • Jednoduchý hvězdicovitý – sektorový – teploty od -4 do -7 °C
            • Hvězdicové výrůstky Složené hvězdičkové výrůstky – Sloupečky – teploty -7 až -12 °C
            • Jehličky Sloupečky s víčkem Dvojité plošky – teploty buď 0 °C nebo nebo -12 až -15 °C
            • Plošky a hvězdy – trojúhelníkovité – dvanáctisměrné, růžicové, s výrůstky, lemované – teploty 0 °C

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy