Jak zabíjí mořský predátor: 5 důvodů, proč žralok zaútočí na člověka
V Chorvatsku se mezi turisty šíří panika, protože tam natočili na video lidožravého žraloka mako, který je člověku nebezpečný Žralok na člověka útočí ve výjimečných případech. Podle mořských biologů jde většinou o omyl. Ročně žralok zaútočí na člověka asi v 70 případech. Smrtí končí 5 až 15 případů. Konkrétně žralok mako zaútočil na člověka za posledních 100 let jen devětkrát a jen jeden případ z toho byl smrtelný.
Cestovní kanceláře před predátory nevarují. "Je zcela zřejmé, že v moři jsou predátoři a pokud lidé cestují do zemí kde jsou ve vodě ryby, je určitá pravděpodobnost, že se událost tohoto typu bude opakovat, kdekoliv, i v Chorvatsku,“ řekl pro idnes.cz mluvčí společnosti Invia Michal Tůma.
1. Omyl v zakalené vodě
Žralok je na lovu v mělké zakalené vodě. Jeho pozornost upoutá plavec nebo surfař. Žralok cvičně kousne s tím, že zjistí, co před ním je. Když pozná, že nejde o rybu ani tuleně, zase odplave.
2. Láká ho krev
Predátora láká krev. Žralok má natolik citlivé orgány, že pozná, když je plavec třeba jen lehce škrábnutý a do vody uniklo pár kapiček krve. Rozhodne se, že prozkoumá, co to před ním krvácí.
3. Skutečný lidožrout
Žralok v minulosti utrpěl zranění a není schopen lovit běžnou potravu. Napadá tedy organismy, které neplavou tak rychle. Tady jde o skutečný problém, protože takový žralok se může nedaleko turistického letoviska začít zaměřovat na lidi a útočit opakovaně.
4. Dobytek ve vodě
Dopravní lodě převáží dobytek. Když některé kusy zemřou, námořníci je hodí do vody. Žralok se naučí, že má potravu bez lovu. Rychle si zvykne na krev savců.
5. Hájí si teritorium
V případě loňské tragédie v Egyptě žralok na českého turistu zaútočil v těsné blízkosti hotelu. Je možné, že z hotelové kuchyně vypouštěli zbytky do moře a žralok se naučil, že má potravu zadarmo. Čekal na svůj příděl, když v tu chvíli vedle něj z mola skočil do vody český turista. Žralok na něj zaútočil jako na konkurenta, který se dostal do jeho teritoria.