Jako československý ministr financí utlačoval chudinu. Zabit byl kulkou do zad. Co dalšího víme o Rašínovi?
Významná postava našich dějin. To byl Alois Rašín. Narodil se 18. října 1867 v Nechanicích. Jeho otec byl pekař a rolník, zároveň však i poslanec Říšské rady. Po studiu gymnázia šel Alois na lékařskou fakultu, kterou nedokončil, jelikož přestoupil na práva.
Začal se politicky angažovat a o svůj titul přišel. Dva roky strávil ve vězení a 1895 mu byla udělena amnestie a titul zase navrácen. Podruhé mu byl vzat po vypuknutí první světové války, když se zapojil do protirakouského odboje. Pro velezradu byl zatčen a odsouzen k trestu smrti. Další amnestie mu byla udělena, když na trůn usedl Karel I. Habsburský. Rašín se postupně stával národním hrdinou.
Rašín odjakživa tíhl k financím. V listopadu 1918 se rodila československá vláda. S Rašínem se počítalo jako s ministrem vnitra. On si však vzal na bedra organizaci poválečných financí. Od 26. února do 9. března 1919 nechal uzavřít státní hranice a okolkoval veškeré peníze na území Československa.
Pro některé byl poměrně kontroverzní osobou. Zaobíral se politikou rozpočtových úspor a deflace. Někteří legionáři s ním byli ve sporu. Upíral jim privilegia ve státní službě. Práce pro národ se neplatí, říkal. Rašínovi bylo vyčítáno, že "pracuje" na úkor těch nejchudších. Ti měli pak pocit sociálního útlaku a byli vykořisťováni. To pro ně znamenal Rašín.
5. ledna 1923 byl střelen do zad mladým anarchistou Josefem Šoupalem. Rašín zraněním podlehl po šesti týdnech. Šoupal si odseděl 18 let. Má se za to, že se zajímal, zda kulka v zádech nesouvisí s věčnými spory, které vedl s legionáři. Po jeho smrti byl přijat Zákon na ochranu republiky.
Rašín byl za svůj život ženatý s Karlou Janskou. Měli spolu tři děti.
O Aloisi Rašínovi v současné době vznikl dvoudílný film, kde ho hraje Ondřej Vetchý.