Jaký vliv má rozvod na společnou hypotéku?
Případů, kdy se společná hypotéka manželů potká s jejich rozvodem, není málo. Jak v takové situaci postupovat?
Když dojde na rozvod, není to pro nikoho příliš příjemná situace, a pokud k tomu mají manželé společnou hypotéku, je často o velkou starost víc. Záleží na obou partnerech, jestli jsou schopni se domluvit, v některých případech tato situace může znamenat i dlouhé hledání řešení, které se může protáhnout i na pár let. Společná hypotéka se mezitím musí splácet dále.
Jaké jsou možnosti řešení hypotéky při rozvodu?
Prodej nemovitosti zatížené hypotékou
Prodat dům či byt se společnou hypotékou je v mnoha ohledech nejjednodušším řešením. Jak takový prodej následně probíhá?
Existují dvě rozdílné cesty:
Pro obě však platí, že je dobré se na postupu vždy dopředu domluvit s bankou, kde máte jako manželé hypotéku.
První cestou je, že se dům či byt prodá a ze získaných financí se předčasně splatí hypoteční úvěr. Nový majitel nepřebírá v tomto případě žádný závazek v podobě splácení hypotéky prodávajících manželů.
S bankou je nutné se domluvit na podmínkách, kde a kdy bude prodej realizován a k jakému datu bude řádně nebo mimořádně splacena hypotéka, podle doby konce fixace. Podmínky se u jednotlivých bank mohou lišit.
Jaký je obvyklý postup prodeje nemovitosti: Pokud se s kupujícím a bankou domluvíte, podepíšete kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí. Často se skládá kupní cena do úschovy u advokáta nebo notáře. Na základě podmínek vyplývajících ze smlouvy následně notář nebo advokát poukáže peníze z úschovy bance, a to celou částku nebo její poměrnou část na zaplacení zbylé části hypotéky. Zbývající peníze jsou poukázány na účet manželů, nebo se každému z manželů vydá poměrná část, podle toho, jak je dohodnuto ve smlouvách – nemusí vždy platit, že se částka dělí napůl. Následně se podává návrh na vklad do katastru nemovitostí - stažení zástavních práv banky, pokud jste na hypotéku ručili danou nemovitostí, kterou prodáváte a návrh na vklad ke změně vlastníka nemovitosti, kdy přechází na základě kupní smlouvy na kupujícího.
Notář nebo advokát sice bude stát nějaké peníze (dle sazebníku), u obchodů s nemovitostmi se ale mnohdy vyplatí využít služeb úschovy.
Druhou možností je prodej nemovitosti „i s hypotékou“, tedy s převzetím hypotečního úvěru kupujícím, který bude pokračovat ve splácení. Na této formě prodeje a převzetí hypotéky se domluvte dopředu s bankou a společně i s kupujícím naplánujete všechny potřebné dokumenty a časování jak prodeje, tak převodu hypotéky.