Jan Cimický o znovuzavedení roušek: V lidech to vyvolává zmatek, úzkost a vnitřní nejistotu
"Psychika lidí je ovlivněná situací, roušky jsou jen zástupná záležitost. Problém je bezmocnost populace. Nikdo neví, zda obrana proti koronaviru pomocí roušek je skutečně něco, co zásadně pomůže nebo jestli je to spíš pro jakýsi vnitřní pocit, že člověk něco dělá pro své zdraví," objasňuje pro eXtra.cz psychiatr Jan Cimický pobouření lidí v souvislosti s opětovným zavedením roušek v České republice. To dle vyhlášení Adama Vojtěcha platí od 1. září a vztahuje se na obchody, úřady, školy, poštu, ale i na městskou hromadnou dopravu nebo na vnitřní akce.
Podle něj může právě vládní opatření vyvolat u některých lidí negativní myšlenky. "Ve chvíli, kdy se člověk vrací k něčemu, co už bylo, může to u lidí vyvolat pocit ponížení, že se jim situaci nepodařilo zvládnout tak, aby roušky nebyly zapotřebí," vysvětluje psychiatr. Někteří si tak mohou klást otázky, zda se koronavirus nemůže ještě zhoršit a jak se bude situace vyvíjet do budoucna. To, jak nová opatření ovlivní psychiku, se však podle něj uvidí až na podzim.
Sám Cimický přiznává, že zakryté dýchací cesty mu nejsou zrovna příjemné. Ordinuje totiž už několik měsíců v roušce. "Je horko a špatně se v tom dýchá. Nosit roušku je nepřirozené. Většina lidí z toho nemá radost a bojí se, jak situaci zvládnou," říká Cimický.
Roli dle názoru psychiatra hraje i to, že koronavirová opatření začínají být zcela nepřehledná. Člověk neví, kdy si má roušku nasadit a kdy ji může naopak sundat. "Je to dilema, které je pro psychiku nepříjemné. Ve chvíli, kdy se člověk v něčem nevyzná, vyvolává to v něm zmatek, úzkost a vnitřní nejistotu," vysvětluje Cimický s tím, že takové pocity vnímá většina lidí právě teď, kdy dochází k zásadním změnám.