Jan Přeučil slaví 84: Zavzpomínal na tragicky zesnulou první ženu Štěpánku Haničincovou
Jan Přeučil plánuje přežít stovku
„Čtyřka je moje šťastné herecké číslo, od toho se to celé odráží. Ale jinak nebilancuji. Myslím spíš než na minulost na budoucnost, s Evičkou (manželka Eva Hrušková – pozn. red.) si užíváme každou chvíli. Jak říkal Ota Pavel, že je důležité uvědomovat si a prožívat každý okamžik života. Nejde si myslet, že někdy v budoucnu přijde to pravé. To možná prožíváme právě teď,“ řekl eXtra.cz oslavenec Jan Přeučil
„Dlouhověkost mám trochu v genech, prakticky všichni Přeučilové se dožili přes devadesát. Sám mám naplánováno tu být do svých 104 let,“ směje se herec, jehož učily takové kapacity jako Karel Höger nebo Radovan Lukavský A právě ten může za to, že mladý Jeník mohl vůbec nastoupit na DAMU, komunisté mu v tom do té doby bránili.
Otce mu odsoudili na doživotí
„Můj tatínek byl v procesu s Miladou Horákovou odsouzen na doživotí. Když se po čtrnácti letech vrátil ze zoufalého bolševického kriminálu, pořád byl plný aktivity a energie. Vězení ho nezlomilo, stále něco dělal a dožil se 88 let. Zemřel před 24 lety,“ pronáší Jan Přeučil obdivně o svém tátovi, který byl osobním kamarádem Jana Masaryka a psal si i dopisy s Winstonem Churchillem Ty ale shořely při požáru, při němž zahynul i František Přeučil. Na vině byla vadná elektroinstalace.
„Nedávno jsem si kvůli přípravě knihy, kterou dva novináři chystají k mým kulatinám příští rok, četl dopisy, které nám se sestrou Martou otec posílal z vězení. Jednou za měsíc mohl psát patnáct minut. V podstatě nás přes ta psaní vychovával. Když jsem se dostal na DAMU, popisoval mi, co herecká profese obnáší, co by člověk měl dělat, aby si zachoval charakter a gentlemanství. Sám byl vášnivý ochotník, zasloužil se o divadlo. Když jsem to teď četl, tekly mi slzy z očí proudem. Byla to dojemná a krásná lidská slova,“ vypráví kumštýř, pro něhož byl tatínek velkým vzorem.
Největší chyba života
Asi není divu, že muž, který byl v padesátých letech trestán za údajné otcovy prohřešky, nakonec po nátlaku skončil ve straně.
„Doba byla těžká. Řadě lidí komunisté zlomili charakter. Jeden z mála mých životních omylů bylo to, že jsem vstoupil do KSČ Bylo mi tehdy ale řečeno, že když tam budu, můžu leccos změnit a obhájit. Díky tomu jsem se stal šéfem činohry Divadla Na Zábradlí. Hráli jsme hry, které potají překládal Josef Topol, mohli u nás režírovat lidé, kteří za to stáli. Naše divadlo bylo jakýmsi ostrovem svobody ve zrůdném režimu. Snažili jsme se do podtextů dostávat myšlenky, atmosféru a pocity, o kterých si špitali jen doma. Proto byla ta scéna tak populární,“ vzpomíná.
Smrt Štěpánky Haničincové
Jedny z nejhorších chvil svého života prožil 27. 10. 1999, když ve svém vinohradské bytě našel mrtvou první ženu Štěpánku Haničincovou Ležela bezvládně u okna v kuchyni, pro Přeučila bylo strašné takhle o ni přijít.
„Trpěla depresemi, k tomu se přidal alkohol. Proto upadla na topení,“ vzpomíná. Utěšit ho přišla sousedka Eva Hrušková (68), o pět let později se vzali a jsou spolu dodnes šťastní.
Divadlo už mu chybí
A jak Přeučil snáší pandemickou dobu, kdy jsou zavřená divadla?
„Už se těším, až nám je zase otevřou. Diváci mi pochopitelně chybí. A mrzí mě, že nemohu chodit plavat. Je to moje velká radost a štěstí. Jako starší dorostenec jsem byl devátý v republice na dvě stě metrů stylem prsa. Ale u nás na Vinohradech aspoň využívám nordic walking. Mám tu trasu asi dva a půl kilometru, chodím ji dvakrát, třikrát denně, je to ohromně osvěžující. Už jsem tím profláklý, takže mě zdraví i policisté, když jedou okolo,“ dodal herec.