Janek Ledecký zuří: Nechci se do zpitomění testovat, je to tu jak za totáče
Koronavirus tvrdě dopadl na řadu odvětví, jedním z nejzasaženějších je pak kultura. Například muzikant Janek Ledecký (58) přišel na řadu měsíců o veškerý zdroj příjmů. I proto od začátku patřil mezi největší kritiky vládních nařízení. Nyní se s řadou rozvolnění blýská hudebníkům na lepší časy, Ledecký má přesto obavy, jaký vliv bude mít koronavirus pro společnost v následujících letech. "Nechci se do smrti testovat, kamkoli půjdu. Do hospody, k holiči, na koncert, do divadla. To opravdu není cesta,“ říká Ledecký v pořadu Limuzína s Mírou Hejdou.
Epidemie koronaviru je v Česku na ústupu a prakticky každý týden dochází k většímu či menšímu rozvolnění. Řada lidí si tak konečně může oddechnout, otevřely se také veškeré obchody a většina služeb. Hudebník Janek Ledecký ale situaci moc růžově nevidí. Vadí mu totiž striktní pravidla pro koncerty, které budou ještě dlouhou dobu probíhat v omezeném režimu a za přísných podmínek.
„Stále vyhlížím světlo na konci tunelu, a pořád nic. Bojím se, aby se z toho nestal precedens. S tím, že nám povolí koncerty a akce za podmínky, že se budeme všichni do zpitomění pořád dokola testovat těmi antigenními testy, které nakoupili,“ říká Janek Ledecký v pořadu Limuzína s Mírou Hejdou na ÓČKO STAR.
S povinnými testy na koronavirus se budou lidé v následujících měsích potýkat téměř všude, což Ledeckého děsí. „Na ministerstvu zdravotnictví si myslí, že tohle bude cesta. Ale já se nechci do smrti testovat, kamkoli půjdu. Do hospody, k holiči, na koncert, do divadla. To opravdu není cesta,“ zlobí se populární hudebník, a zároveň se obává, že kvůli strachu z covidu nebude chtít spousta lidí chodit do kin nebo divadel.
Ztrácíme svobodu
Přitom je to právě kultura, která diváky tolik potřebuje. Pro většinu umělců jde o jediný zdroj obživy, doba jim ale krutě nepřeje. Ledecký na tom není jinak, řadu měsíců je bez práce. „Kultura je dnes na poslední odstavné koleji. A není ani signál, ani náznak toho, že by se to brzy mělo změnit. Chci si uchovat nějaký svůj způsob života, na který jsem byl zvyklý,“ stěžuje si muzikant.
Současná situace Ledeckému připomíná tu z minulého století, kdy v Československu vládli komunisté. „Necháme si postupně ukrajovat jednu (svobodu) po druhé, a co je horší, začínáme si na to zvykat. Je tu větší totalita, než byla za totáče. A celé je to zastřené tím, že musíme chránit rizikovou skupinu. Pojďme je tedy všechny naočkovat. A v tom momentě nebude už důvod, proč nás ostatní a celý zbytek světa vydírat,“ burcuje Ledecký. Očkování v ČR ale vázne, a tak si umělci budou muset nejspíš ještě řadu měsíců počkat, než si budou moci oddychnout.