Jaromír Nohavica je dál pyšný na Putinovu medaili: Nevrátím ji, brání se kritice
V posledních dnech se na sociálních sítích opět ve velkém skloňuje jméno a příjmení v jistých kruzích populárního písničkáře Jaromíra Nohavici (68), který si před pár lety hrdě převzal medaili od ruského prezidenta Vladimira Putina (69). Že by ji na protest proti válečné agresi obdarovatele vracel, o tom podle iDnes.cz vůbec neuvažuje.
Jaromír Nohavica: Jak „podpořil“ Putina
Hudebník Jaromír Nohavica dostal Puškinovu cenu podle oficiálního vyjádření Kremlu z roku 2018 za „zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur“. Jak to se sbližováním kultur a národů myslí ruský režim vážně, ukazuje už několik dní při zabíjení ukrajinských civilistů včetně dětí.
Mnozí ovšem již před čtyřmi lety Nohavicu upozorňovali, že si tímto bezcenným oceněním ruský prezident Vladimir Putin v oblasti kultury upevňuje svou sféru vlivu a že tedy laureáti ceny podporují nebezpečný polodiktátorský režim.
Vracet nebude
Ani pod vlivem událostí posledních dnů, kdy i silně proruský prezident Miloš Zeman vzal zpátečku a přiznal pomýlení, se oblíbený písničkář nehodlá s cenou rozloučit.
„Puškinovu cenu jsem dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy a ne za válčení,“ sdělil iDnes.cz Nohavica.
Slovenský spisovatel: Je to Putinova medaile
Na rozdíl od něj slovenský spisovatel a překladatel Ján Štrasser se jí nyní rázně vzdal. „Bohužel, Puškinova medaile je také Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace,“ sdělil spisovatel dle agentury TASR.
Nohavica už určitě skládá oslavnou píseň o tom, jak putin bombardoval dětskou školku. pic.twitter.com/iTiObQqrik
— Λsi (@SpadlzMarsu) February 25, 2022
Fanoušci: Popírá své písničky
Nohavica kvůli svému někdejšímu kroku přišel o řadu fanoušků. Někteří mu vyčítali, že nechápou, jak jeden z nejlepších žijících (zpívajících) poetů dneška může na jednu stranu zpívat o totalitní moci, o její snaze ovládnout člověka, a přitom s ní takhle „kšeftovat“.
„Podporou Putina se ukázalo, že Nohavicovy textu jsou sice nádherné, ale naprosto prázdné. To, co zpívá, nemyslí vůbec vážně,“ zlobila se například bývalá fanynka Věra.
Spolupráce s StB
Už dřív byl kritizován i za údajnou spolupráci s StB. Řadu let se o něm hovoří jako o člověku, který měl donášet na legendárního Karla Kryla.
„Byl jsem s děvkou, ale seděl jsem s ní pouze v kavárně, na pokoj jsem s ní nešel,“ přiznal kontakty s bolševickou Státní bezpečností před lety časopisu Týden, nicméně míru svého provinění bagatelizoval. A s kritiky si to uraženecky vyřídil v písničkách. Kolega Jaroslav Hutka o něm kvůli stykům s komunistickou tajnou službou napsal song „Udavač z Těšína“.
Má rád Okamuru, podpora dezinformátorům
V předchozích letech se neváhal ani zúčastnit Krameriovy ceny pro nezávislou žurnalistiku, kterou podle mnohých pořádají dezinformátoři, a křtil i knihu Petra Žantovského. Podle Wikipedie jej „kritici hodnotí jako předního představitele české dezinformační scény“.
Když fotku s ním použil ve své propagaci populistický politik Tomio Okamura, Nohavica ho podpořil. „Nevadí mi to. Je to sympaťák,“ odpověděl písničkář na otázku autora textu tehdy ještě na Super.cz.