Jean Marais měl české kořeny a divnou matku: Otce viděl jen v 5 letech a na smrtelné posteli
Jean Marais se narodil v Cherbourgu a měl dva starší sourozence - bratra a sestru. Ta však krátce před Jeanovým narozením zemřela a matka ztrátu tehdy dvouleté holčičky nesla velmi těžko. Doufala proto, že se jí příště narodí znovu dcera a poté neskrývala zklamání, když na svět vykoukl malý Jean.
Jean Marais překonal španělskou chřipku
Možná i proto malého chlapce oblékala do dívčích šatů a nechala ho hrávat si s panenkami. Jeho matka, která si nechávala říkat Henrietta, ostatně vedla zajímavý život. Nosila barevné paruky a vysoké podpatky, partnery střídala jako ponožky a trpěla kleptomanií, za kterou několikrát skončila i ve vězení, o čemž malý Jean neměl ani tušení.
Marais jako dítě onemocněl španělskou chřipkou a jeho lékař mu tehdy nedával žádnou naději na přežití. Jeanova matka však po doktorovi chtěla, ať chlapci píchne injekci, která by mu mohla pomoci. Doktor tvrdil, že ho injekce spíše zabije a že on mu ji nepíchne, Henrietta však vzala osud do vlastních rukou a injekci mu nakonec píchla sama. Chlapec zblednul a vypadalo to, že umírá, jak se ale nakonec ukázalo, matka mu takto zachránila život.
Má Jean Marais české kořeny?
Jean Marais dlouho neměl jasno v tom, kdo je jeho otec. Matka mu totiž pokaždé tvrdila něco jiného – jednou prý zemřel ve válce, pak ho vyhodila z bytu. Marais tak svého údajného otce viděl poprvé až ve svých pěti letech, protože krátce po jeho narození musel odejít do války. A znovu se s Alfredem Emmanuelem Victorem Paulem Villainem–Maraisem setkal až po dlouhých čtyřiceti letech na jeho smrtelné posteli, kde Jeanův otec umíral na rakovinu. Marais se v něm tehdy viděl, byl mu podobný a dokonce měl i stejná gesta.
Stopy jeho otce přitom vedou až do České republiky. Konkrétně do Bohuslavic a rodiny Marešů, takže šarmantní francouzský herec má nejspíš i české kořeny. Ovšem dopátrat se toho přesně je velmi těžké, protože Maraisova matka o jeho pravém otci vždy mlžila a nikdy neřekla úplnou pravdu.
Jean Marais byl homosexuál
Marais se na začátku své kariéry živili jako fotograf a výtvarník, jeho srdce však prahlo po herecké dráze. V roce 1937 se při konkurzu do nového divadelního souboru ve hře Král Oidipus seznámil s Jeanem Cocteauem. Mezi oběma muži to zajiskřilo a vznikl mezi nimi dlouhodobý milostný vztah.
Cocteau, který byl o 24 let starší než Marais, zaměřil svou pozornost na Jeanovo literární a umělecké vzdělání a taky podporoval jeho herecký talent. Psal mu role na míru, které pak francouzského herce proslavily - například pohádkový příběh Kráska a zvíře nebo Orfeus, který získal cenu kritiků na filmovém festivalu v Benátkách. Marais mu na oplátku pomáhal zvládat jeho závislost na opiu.
Společný vztah partnerů trval až do roku 1948, kdy se Marais odstěhoval z Cocteauova bytu. Jean se pořád snažil svou homosexualitu před světem ututlat a možná i proto si vzal za ženu herečku Milu Parély. Jejich bezdětné manželství ale po dvou letech skončilo.
Slavné role Jeana Maraise
Ke sňatku dal Maraisovi požehnání samotný Cocteau. Jejich milostný vztah se postupem času přeměnil na přátelství, které se táhlo až do roku 1963, kdy Cocteau umřel. V roce 1950 se Marais znovu zamiloval, tentokrát do amerického tanečníka George Reicha, se kterým strávil devět let.
Mezi Maraisovy nejslavnější filmy patří Hrabě Monte Christo, Hrbáč, Železná maska či Fantomas Zařadil se mezi nejčastěji obsazované francouzské herce a hrál po boku Brigitte Bardot, Jeanne Moreau či Catherine Deneuve.