Jednání vlády: Omezený pohyb i po víkendu, navýšení ošetřovného a výhody očkovaných
Kabinet ponechá i po víkendu v platnosti opatření, kterým od začátku března omezuje kvůli boji s covidem-19 pohyb mezi okresy v Česku. Nově však umožní, aby lidé sportovali a vyráželi do přírody v celém svém domovském okresu. Dosud tyto aktivity omezoval na území obce. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zpřísněná opatření platí v Česku od začátku března, ministři původně hovořili o tom, že budou účinná po tři týdny.
Blatný řekl, že během tří týdnů se díky dodržování opatření epidemická situace zlepšila, ale v nemocnicích zůstává kritická. "Vláda odsouhlasila uvolnění některých opatření, zejména volnočasových aktivit, které byly omezeny pouze na katastr obce," uvedl. Nově je lze provozovat v celém okresu. Pohyb mezi okresy je podle Blatného ale nutné udržet na co nejnižší úrovni. "Nejsme v takové situaci, abychom si mohli dovolit větší změny," řekl.
Testování na úřadech
Testování bude povinné také na úřadech a v dalších veřejných institucích s méně než 50 zaměstnanci, schválila dnes vláda. Začátek stanovila na 23. března, dokončit ho musejí do 30. března. Testování se bude týkat také pracovníků škol, které zajišťují péči o děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému a dalších vybraných profesí. Platí pro ně stejné termíny. Informoval o tom na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Očkovaní mohou do sociálních zařízení
Očkovaní lidé budou moci bez testu na návštěvy do sociálních zařízení. Očkování začalo loni 27. prosince, vakcínu dostali zatím především zdravotníci a lidé ve věku nad 80 let. První dávku má za sebou i část seniorů ve věku nad 70 let. Přednostně jsou očkováni také učitelé, zdravotníci, záchranáři a pracovníci kritické infrastruktury. Celkem bylo od počátku očkování podáno přes 1,2 milionu dávek vakcín, přičemž obě potřebné dávky má zatím téměř 329.000 lidí.
Navýšení ošetřovného
Vláda souhlasí s poslaneckým návrhem na navýšení a rozšíření ošetřovného na 80 procent zpětně od 1. března. O postoji kabinetu informovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám o deset procentních bodů na 80 procent redukovaného výdělku navrhla skupina poslanců ze všech klubů kromě hnutí ANO.
Vláda dala souhlasné stanovisko poslaneckému návrhu na navýšení a rozšíření ošetřovného na 80 % zpětně od 1.3. Jsem si jistá, že i Sněmovna ho schválí, když se na něm shodli poslanci napříč polit. spektrem! Konečně si všichni uvědomili, že náklady pandemie nesmí nést jen rodiny. pic.twitter.com/149zo9bFcw
— Jana Maláčová (@JMalacova) March 18, 2021
Nouzový stav do Velikonoc?
O prodloužení nouzového stavu bude vláda rozhodovat v pondělí. Potřebuje k němu souhlas Sněmovny. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) epidemická situace vyžaduje prodloužení opatření navázaných na nouzový stav za 28. březen, potažmo až do velikonočních svátků, tedy včetně 5. dubna. "Plán B je pandemický zákon, dopředu říkám, že ten není schopný plně zabezpečit to, co nouzový stav," uvedl Blatný. O prodloužení nouzového stavu bude jednat s opozicí.
Nouzový stav bude podle Blatného nutný minimálně do Velikonoc, které jsou spojeny s velkým pohybem lidí. "Právě proto, že cílem je udržet omezení až do Velikonoc, je třeba nouzový stav. Bez toho toto zásadní omezení možné není. Věřím, že se nám to podaří vysvětlit i opozičním poslancům," uvedl Blatný.