Jednoduché tipy na štědrovečerní večeři: Dopřejte si oblíbenou rybí polévku či houbového kubu
Štědrý večer nastal, ale ne každý štědrovečerní večeři přichystal. Máte spoustu práce, nestíháte, nebo chcete hlavně sledovat televizní pořady a nejste příznivci dlouhého pobíhání kolem sporáku? Přinášíme tipy, jak zvládnout večeři na Štědrý den lehce, a přitom rodinu neošidit.
K Vánocům patří rybí polévka
Tápete, jak na rybí polévku? Poradíme: Dáme do hrnce rybí hlavu bez žaber s kouskem masa (třeba hřbet zbylý při filetování nebo ocas, můžete přidat i ploutve), jednou cibulí, stroužkem česneku, kuličkami celého pepře a nového koření. Zalijeme studenou vodou, aby bylo vše těsně ponořeno, přivedeme k varu, pak osolíme. Uvaříme do měkka (trvá to asi 15-20 minut. Scedíme, vývar zachytíme a necháme chladnout.
Zchladlé maso obereme do misky. Na kousku másla osmahneme hrubě nastrouhanou nebo jemně nakrájenou kořenovou zeleninu, zaprášíme moukou, osmahneme dorůžova, zalijeme prochladlým vývarem a dobře rozmícháme, aby mouka nevytvořila žmolky. Vložíme přebrané a nakrájené rybí vnitřnosti, provaříme asi 15 minut. Do hotové polévky vložíme obrané maso, petrželku a nastrouháme muškátový oříšek.
Nakrájenou žemli smažíme zvolna na másle dorůžova. Pomalým smažením rovnoměrně zrůžoví a vysuší se tak, že zůstane v polévce dlouho křupavá.
Jak na vánoční rybí polévku s jikrami a mlíčím?➔Houbový kuba je jednoduchá pochoutka
Vánoční klasikou je houbový kuba. Na něj si připravíme suroviny den předem, pak ušetříme čas při vaření. Sušené houby namočíme, kroupy propláchneme a také namočíme v jiném hrnku. Necháme do rána.
Druhý den k houbám přidáme kmín, osolíme a dáme je v téže vodě vařit. Vaříme mírným varem, aby nepřetekly. Ke kroupám přidáme lžíci sádla (aby se nepřichytily ke dnu), kmín, osolíme a uvaříme doměkka. Kroupy po uvaření scedíme a propláchneme.
Houby scedíme, vývar z nich zachytíme, houby nasekáme na menší kousky. Na tuku usmažíme dorůžova jednu na kostičky nakrájenou cibuli. Pekáček vymažeme tukem nebo jen vyložíme papírem na pečení.
V míse smícháme scezené kroupy a nasekané houby, ochutíme česnekem utřeným se solí, pepřem, rozemnutou majoránkou, přidáme smaženou cibuli, zalijeme vývarem z hub a promícháme. Vložíme do pekáčku, ještě pokapeme rozehřátým tukem a krátce zapečeme při 180-200 °C, dokud povrch nezčervená. Kuba by neměl být vysušený. Podáváme se salátem z červené řepy nebo z kysaného zelí.
Na vinné klobáse si pochutnáte
Na osobu počítáme 150-200 g klobásy. Otřeme ji papírovým ubrouskem, rozdělíme na porce a každou stočíme do tvaru šneka. Zajistíme ostrou špejlí nebo jehlou na závitky proti rozmotání. Můžeme šneky obalit v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a usmažit ve vyšší vrstvě tuku nebo poprášit moukou, oklepat její přebytky a pak opékat na sádle do červena. Před servírováním nezapomeňte vytáhnout špejle. Podáváme s bramborovým salátem nebo s dušeným zelím a vařenými brambory nebo bramborovou kaší a zeleninovým salátem.
Jak na nejlepší vinnou klobásu v trojobalu?➔
Jak připravit domácí vánoční punč
Po příchodu z procházky se hodí teplý nápoj na zahřátí. Často během Vánoc přijde vhod vánoční punč. Jeden den svaříte v trošce vody koření (skořice, hřebíček, badyán nebo koupenou směs) a necháte vychladnout a louhovat do druhého dne.
Druhý den scedíte a přidáte cukr, víno, pomerančovou šťávu nebo dobrý džus, zahřejete k bodu varu, ale nevaříte. Odstavíte a přilijete lihovinu podle chuti (většinou rum). Podáváme horké v silnostěnných sklenicích.