Jedovaté housenky se přemnožily v Evropě: Způsobují horečky, nevolnost i smrt
Koruny dubů obsadily jedovaté housenky, které se přemnožily vlivem mírné zimy a teplého jara. Problém se týká především Německa, Belgie a Nizozemska, není ale vyloučeno, že se škůdci dostanou i do jiných evropských oblastí.
Jedná se o housenky bourovčíka toulavého. Zpravidla jsou dlouhé dva až tři centimetry a tělo jim pokrývá až 700 tisíc žahavých chloupků. A právě ty představují pro člověka, a dokonce i zvířata, velké nebezpečí. Z housenky totiž padají a šíří se vzduchem. Pouhý kontakt s lidskou kůží může spustit alergickou reakci, chloupky totiž obsahují thaumetopoein.
Většinou se projevuje kožní vyrážkou, vysokými horečkami a dlouhotrvající nevolností, které mohou doprovázet dýchací potíže či závratě. Zejména astmatici nemusí alergickou reakci přežít.
Vypalují jim hnízda
Jak informoval server BBC, nejhorší situace je letos v německém Severním Porýní-Vestfálsku. Kvůli housenkám ukrytým ve stromech museli pozavírat školy i parky. Už tři týdny neotevřela ani turisticky atraktivní zahrada v Dortmundu. Podle jejího správce se housenky uhnízdily na bezmála 500 stromech.
Proti až smrtelně jedovatým škůdcem bojují správci parků ve spolupráci s hasiči. Nejúčinnější metodou je prý vypálení nebo vysátí hnízda housenek. K tomu využívají jeřáby nebo vysokozdvižné vozíky.
Evropa bojuje s přemnožením housenek každoročně, nejvíc v Německu. V Česku zatím žádné potíže s housenkami hlášeny nejsou. Kromě cíleného vyhubování ohněm má řešení i příroda. Housenky se totiž zakuklí a stanou se z nich můry. Jenomže nejdříve až za měsíc.