Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Jedovaté housenky v Česku: Roztrhnete jejich vak a máte velký problém, říká entomolog

Jedovaté housenky v Česku: Roztrhnete jejich vak a máte velký problém, říká entomolog
Zdroj: pixaybay.com
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
názor experta
Nejen Evropu, ale už i Českou republiku sužují nebezpečné jedovaté housenky. Aktuálně se přemnožily a mohou pro děti, ale i dospělého jedince představovat velkou hrozbu. Nejnebezpečnější jsou jejich chloupky, kterých mají na těle tisíce a přenášejí se vzduchem. Housenky bourovčíka byly zaznamenány na jižní Moravě. Co nám o nich řekl expert?

Housenky bourovčíka toulavého jsou průměrně dlouhé dva až tři centimetry a tělo jim pokrývá až 500 - 700 tisíc žahavých chloupků. A právě ty představují pro člověka i zvířata nebezpečí. Ale pouze v případě, že se člověk dostane do kontaktu s celým hnízdem. Redakce eXtra.cz oslovila odborníka, entomologa Oldřicha Nedvěda, který nastínil, jaké nebezpečí housenky mohou představovat

"Housenky bourovčíka si spřádají z hedvábí hnízdo, takový pytel... A tyto pytle jsou dobře vidět na stromech, protože housenky sežerou všechno listí, takže tam visí tato hnízda. V těch hnízdech se schovávají před predátory, jako jsou ptáci či ještěrky a další. Tyto housenky disponují obranným mechanismem, čímž jsou chloupky, které jsou uvnitř duté a obsahují jed - toxickou látku. Pro člověka by byla smrtelná dávka pouze v případě obrovského množství jedu - tedy nebavíme se o jedné housence, ale spíše stovkách. Jed působí úměrně k hmotnosti, ale nemyslím si, že pokud by šlo třeba o dítě, které by se dostalo do kontaktu s jednou housenkou, že by šlo o smrtelný případ. Byla by to výjimka, a to v závislosti na zdravotním stavu dítěte a jeho dalších skrytých zdravotních vadách," řekl uznávaný entomolog Nedvěd.

"Smrtelný účinek nehrozí, ale setkání může být nepříjemné, a to tehdy, když zvědavý člověk roztrhne ten pytel, hnízdo, a vyvalí se na něj hromada jedem naplněných chloupků, které se mu zapíchají po těle a do oblasti hlavy a jinde, nebezpečné je i jejich vdechnutí, tak samozřejmě dojde k reakci na jed, což může být pro člověka velmi nepříjemné. Doporučuji nesahat a těmto housenkám se vyhýbat," dodal Oldřich Nedvěd z Přírodovědecké fakulty v Českých Budějovicích.

A jak tělo může reagovat na jed housenek? Pouhý kontakt s lidskou kůží může spustit alergickou reakci, chloupky totiž obsahují thaumetopoein. Většinou se projevuje kožní vyrážkou, vysokými horečkami a dlouhotrvající nevolností, které mohou doprovázet dýchací potíže či závratě. Zejména astmatici se mohou dostat do velkých problémů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy