Jenom Závist je věčná: Nesmrtelná teta s Bohdalovou hrozila děsivým krachem
Štěstí pomine, Rozum se ztratí! Jenom já, Závist, jsem věčná! Kdo z Čechů a Češek by neznal tuto legendární hlášku Jiřiny Bohdalové (93) z pohádky Nesmrtelná teta. Ta patří k tradičním klenotům televizních Vánoc, ale v době uvedení hrozilo, že skončí hrozným průšvihem. Stála skoro 4x víc, než kolik diváci nechali v kinech. Redakci eXtra.cz detaily prozradil režisér Zdeněk Zelenka, popsal také spolupráci s Bohdalovou.
Nesmrtelná teta: Hrozil krach
Rozpočet byl podle režiséra 42 milionů, web ČSFD ale informuje o tom, že diváci v době uvedení pohádky do kin v roce 1993 v jejich pokladnách nechali „pouhých“ 11,5 milionu korun. Při počtu 584 tisíc diváků to dělá necelou dvacku na hlavu.
I přes ten finanční nepoměr se snímek kupodivu zaplatil.
„Nesmrtelná teta byl ve své době nejdražší český film a vznikl díky firmě Bonton, která se rozhodla udělat první polistopadovou pohádku. Tehdejší vedení té firmy, což byl hlavně pan Kozák, dovedlo poskládat peníze od sponzorů, České televize a podobně. Byla tam spousta vstupů. Ale hlavně: ten film je starý přes třicet let a hraje se pořád. Dodnes ho všichni znají, dívají se na to děti těch, kteří byli dětmi v době uvedení,“ pochlubil se eXtra.cz Zdeněk Zelenka.
„Takže se to dávno zaplatilo, a navíc se to také prodalo do celého světa. Náklady se vrátily. Ale tehdy to byl obrovský risk. To si nikdo dnes neumí představit, jaké to bylo, sehnat takový balík peněz. A navíc doufat, že se to někdy vrátí,“ připomíná.
Do kina nikdo nechodil
„V roce 1993 navíc byla velká divácká krize, v té době se do kina vůbec nechodilo. O to větší riziko bylo, že se peníze nevrátí. Ale my měli premiéru v kině Sevastopol, což bylo v Praze na Příkopech na místě dnešního divadla Broadway, tam se Nesmrtelná teta hrála 14 týdnů v kuse od rána do večera. Nakonec se nám tedy lidi do kin přilákat povedlo. Jak se říká: Pánbůh to tak chtěl,“ vzpomíná úspěšný režisér.
Podle něj všechny peníze „sežrala“ výroba filmu, materiál, výprava a podobě. „Herci a režisér jsou v rozpočtu nejlevnější položkou,“ směje se.
Jiřina Bohdalová předvedla geniální výkon
Jiřina Bohdalová se v pohádce ukazuje ve vrcholné formě – i když ne, že by v ní někdy nebyla. Předvádí tu ale až neskutečné množství poloh: chvílemi je děsivá a zlá, jindy úlisná nepříjemně, někdy legračně, zahraje dokonalou přetvářku laskavé a moudré stařenky, pak má ale také téměř groteskní scénky opilé babizny. Divákům předestřela zkrátka skoro celý možný herecký rozsah. „Taky jsem tu Závist psal přímo pro ni, pro její herecký rejstřík,“ vzpomíná Zelenka.
„Už jsme v té době za sebou nějakou práci měli. Vzniklo to spontánně. Musím říct, že to byl můj největší husarský kousek, protože od prázdného papíru až do premiéry to byl pouze rok,“ pokračuje s tím, že takhle krátce po sametové revoluci neměl ani počítač a scénář poctivě vyťukal písmeno po písmenu na psacím stroji.
Jiřinka si o roli řekla
K úspěchu pohádky přispěla řada náhod. Rejža si podle knihy Rozmarná léta českého filmu po nabídce od soukromé firmy jen tak mimochodem postěžoval kamarádce Jiřině Bohdalové, že má dělat pohádku, ale že marně shání námět. „A co v tom hraju?“ řekla mu napůl v legraci, napůl vážně.
Červíček mu v hlavě už začal hlodat a již nezmizel. Pak už při psaní postavy Závisti myslel jen na jedno jméno: nejgeniálnější české herečky všech dob.
Hlavně její výkon způsobil, že se Nesmrtelná teta zařadila po bok takových klasik, jako jsou Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou nebo Pyšná princezna, a v řadě českých domácností proto už také nesmí chybět o žádných svátcích.
Každopádně tehdejší promluva s paní Jiřinkou měla ještě kouzelnou dohru. Když jí režisér vysvětlil, že zatím nic nemá vymyšleného, rýpla si. „Tak to bude prd, a ne pohádka, když v tom nehraju,“ odsekla. A bývala by asi měla pravdu, kdyby se Zelenka rozhodl jinak.
Doporučené video: Archivní rozhovor s Jiřinou Bohdalovou pro eXtra.cz:
Půlka herců a hereček už nežije
Tvůrce pohádky nakonec použil do základů pohádku Rozum a Štěstí Karla Jaromíra Erbena, přidal Závist, skvostně obsadil zásadní role včetně fantastického krále Jaromíra Hanzlíka a zbytek už znáte.
Štáb natáčel například na zámku ve Vranově nad Dyjí, v Kopicově statku v Českém ráji, ve skanzenu Kouřim a na zámcích Horšovský Týn a Sychrov.
Zdeněk Zelenka na natáčení vzpomíná moc rád. Jedna věc ho ale rozesmutní vždy, když si ji naplno uvědomí.
„Spousta herců a hereček už je bohužel po smrti. Polovina hereckého souboru zemřela (namátkou Libuše Šafránková, Eduard Cupák, Luba Skořepová, Stanislav Fišer, Alena Karešová, Otto Lackovič a mnozí další - pozn. red.). Takže je to dnes vlastně už film pro pamětníky. Ale viděl jsem ho loni na Vánoce a i díky péči České televize, která Nesmrtelnou tetu před pár lety vyčistila, skvěle zdigitalizovala a převedla do správného formátu 16:9, vypadá jako nový. A říkal jsem si, že ani po letech bych na tom nezměnil ani milimetr. Všechno se to sešlo a povedlo se nám to. Od nás od všech to byl dobře a profesionálně odvedený výkon,“ dodal pro eXtra.cz Zdeněk Zelenka.
Pohádku Nesmrtelná teta v její nejkvalitnější dostupné podobě uvádí ČT1 25. prosince 2024, tedy na Boží hod, od 14:20.