Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Jiří Schelinger zemřel před 40 lety: Jeho smrt dodnes obestírá temné tajemství

Jiří Schelinger zemřel před 40 lety: Jeho smrt dodnes obestírá temné tajemství
Zdroj: Martin Procházka/ Extra.cz/ Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 9 fotografií
Úmrtí

Skok z bratislavského mostu do Dunaje ukončil před 40 lety, 13. dubna 1981, životní dráhu bigbítové legendy Jiřího Schelingera. Zpěvák a skladatel, který zemřel ve věku pouhých 30 let, za sebou stihl zanechat nesmazatelnou stopu. Jeho písně jako nesmrtelný Holubí dům, René, já a Rudolf, Dráty pletací, Švihák lázeňský, ale i Léto s tebou či Jsem prý blázen jen se z rádií linou dodnes.

Schelinger, blonďák se smyslně chraplavým hlasem, se dokázal uplatnit v jakémkoli žánru včetně středního proudu, blues nebo swingu. Stál i u zrodu české hardrockové scény a mnohé příznivce folku oslovil jeho nejznámější hit Holubí dům, který pro něj napsali Jaroslav Uhlíř (75) a Zdeněk Svěrák (85). Za svou kariéru nazpíval přes 180 písní.

Holubí dům

Vyučený instalatér, narozený 6. března 1951 v Bousově na Chrudimsku, zazářil v hudební branži jako kometa. Nejdříve s barovými kapelami zkoušel blues a soul, k čemuž měl - díky zastřenému hlasu - skvělé dispozice. S příchodem do skupiny Faraon Karla Šípa (75) začal nahrávat první singly. Druhý vydaný singl už obsahoval baladu Holubí dům. Brzy přišla nabídka od "Františka "Ringa Čecha (77) a začalo období největší Schelingerovy slávy, které ale záhy ukončila zbytečná a předčasná smrt.

Zpěvák se 13. dubna 1981 utopil v Dunaji po skoku z bratislavského Starého mostu. Do města tehdy přijel kvůli natáčení písně Což takhle dát si špenát v tamějším studiu Československé televize. Po vystoupení se chtěl vrátit domů, ale rozbilo se mu auto. Protože žádný autoservis o víkendu nefungoval, zůstal na Slovensku do pondělí. V neděli večer se vydal se dvěma známými na jídlo, přidaly se k nim dvě dívky a slovenský pár produkčních. Pokračovali spolu do restaurace a měl se k nim údajně připojit i muž jménem Marian Husák.

Nesrovnalosti v pitevní zprávě

O něm se spekulovalo, že je nájemným vrahem, který měl zpěváka omámeného vínem a marihuanou vyzvat k tomu, aby skočil do řeky. Skokem do vody měl prý prokázat svou mužnost. Schelinger do vody nakonec skočil a Marian pak hned za ním. Přivolaná policie našla Husáka ve vodě u bójky, zpěváka však nikoli. Až 7. května u osady Bodíky bylo nalezeno tělo, které nikdy nebylo rodinou přímo identifikováno. V pitevní zprávě se navíc objevila řada nesrovnalostí.

Například neseděla výška nebožtíka nebo barva očí. Mezi posluchači a fanoušky dodnes kolují teorie o tom, co se osudný den vlastně stalo. Jedna například spekuluje, že zpěváka nechala zlikvidovat StB, další zase tvrdí, že žije dál pod jiným jménem v jiné zemi. Podle oficiální zprávy je však jeho tělo uloženo na pražských Olšanech.

„Jirka měl ten den domluvený kšeft na Slovensku. Jeho bratrovi ani mně dodnes sice není jasné, proč to bylo bez kapely, ale natáčel se tam tehdy Televizní klub mladých. Měla jsem jet s ním, ale dostala jsem chřipku. Čekala jsem ho za dva dny doma, jenže Jirka se nevracel. Do oken ložnice nám tu noc svítila lampa a náhle přestala. Nejsem blázen, ale tehdy se mi to zdálo jako neblahé znamení, že se něco stalo," vzpomínala po letech zpěvákova druhá žena Jitka Poledňáková Schelingerová pro server Ahaonline.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy