Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Jízda načerno se nevyplácí: Stanice v Praze, kde vás revizor zaručeně chytí

Jízda načerno se nevyplácí: Stanice v Praze, kde vás revizor zaručeně chytí
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Pražská MHD
Kdo chce jezdit pražskou veřejnou dopravou, musí mít u sebe platnou jízdenku. Jakmile jezdíte načerno, není pochyb, že dřív nebo později vystoupíte s pokutou od revizora. Těch je v hlavním městě 162 a pohybují se po celé metropoli. Přesto existují stanice a linky, kde na ně natrefíte nejčastěji.

Praha patří k městům s nejlepší městskou hromadnou dopravou na světě. Metro a jeho 3 linky denně přepraví 435 tisíc lídí, 34 tramvajových linek 371 tisíc a 145 autobusových linek 355 tisíc. A ve všech se pohybuje 162 revizorů, aby kontrolovali, zda cestující za přepravu platí.

Jenže ne všichni jsou natolik svědomití, aby si jízdenku nebo předplatní kupon pořídili. Může se ale stát i to, že zapomenete na konec jeho platnosti, turisté se zase v systému tarifů a pásem nemusejí vyznat. Co dělat, když si to uvědomíte pozdě?

Nejjednoduší je to napravit koupí jízdního dokladu, pokud to však už nejde, jediným řešením je vyhnout se stanicím a linkám, kde kontrolují revizoři nejčastěji.

Kde stávají revizoři

V případě metra stávají revizoři u eskalátorů, v soupravách na ně zpravidla nenatrefíte. Kvůli bezpečnosti je doprovázejí i policisté. Častým stanovištěm revizorů je stanice Florenc (linky B a C), následují stanice Hlavní nádraží (linka C), Muzem (linky A a C) a Můstek (linky A a B). Daleko spíš je potkáte ve stanicích v blízkosti širšího pražského centra (I. P. Pavlova, Staroměstská, Náměstí Republiky, Národní třída nebo Karlovo náměstí) než v okrajových částech. To ale neznamená, že tam nejsou nikdy.

Rovněž u tramvajových i autobusových linek platí, že čím blíž k centru nebo významným historickým památkám, tím spíš se v ní vyskytne revizor. U tramvají jsou to až na výjimky skoro všechny, u autobusových linek se to vzhledem k jejich velkému množství nedá všeobecně určit.

Vychytralí Pražané

Není nic lehčího než za jízdu zaplatit a nic neřešit. Někteří Pražané ale zřejmě mají hluboko do kapsy a na Facebooku provozují skupinu, v níž se před revizory vzájemně varují. Denně se v ní objevují desítky až stovky příspěvků o aktuálních polohách revizorů. V minulosti fungovala i speciální aplikace s mapou.

Existují i takoví pasažéři, kteří sice nastoupí s jízdenkou, ale neoznačí si ji. Zůstanou stát u strojku na označení a bedlivě sledují, zda nenastoupí revizor. Lístek pak označí až ve chvíli přítomnosti revizora ve voze. I to je jeden ze způsobů, jak je obejít, normální je ale samozřejmě za poskytnuté služby zaplatit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy