Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Josef Větrovec alias Mrázek z Chalupářů: Zemřel sám, několik dní seděl mrtvý u stolu

Josef Větrovec alias Mrázek z Chalupářů: Zemřel sám, několik dní seděl mrtvý u stolu
Zdroj: Česká televize, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
osud
Josef Větrovec, který by slavil 98 let, neměl jednoduchý život. Za druhé světové války představitele předsedy Karla Mrázka z Chalupářů věznilo gestapo. Později putoval do dvou koncentračních táborů, kde si prošel peklem. Po skončení nacistických hrůz se z Větrovce stal zarytý komunista a většinou dostával role bodrých svazáků. Nejsmutnější období však prožil na sklonku života.

Josef Větrovec se narodil 5. března 1922 v Plzni, kde se v tamějším závodě Škodovky vyučil kovomodelářem. Jeho odbojová činnost za druhé světové války se neobešla bez povšimnutí gestapem. Divadelní ochotník tak nejprve putoval do městské cely, to horší však mělo teprve přijít.

Putování koncentráky

Nejprve ho přemístili do Malé pevnosti koncentračního tábora v Terezíně a v červenci 1943 se stěhoval podruhé, tentokrát do koncentračního tábora v Buchenwaldu. Sám říkal, že přežil jenom díky víře v lepší zítřky. Na svobodu se dostal až po skončení války a nacistické hrůzovlády. Okamžitě se stal zapáleným komunistou, ostatně ho k tomu předurčily už rodinné poměry. Tatínek se živil jako krejčí a maminka byla posluhovačkou.

Zapálený komunista

V roce 1953, když probíhaly protirežimní nepokoje, se dokonce podílel na zničení pomníku Tomáše Garrigua Masaryka. Celý život pro svou povahu i vzezření hodného strýčka dostával role komunistických pohlavárů. Výjimkou nebyl ani Karel Mrázek v legendárních Chalupářích, který byl předsedou JZD. Také hrál často různé představitele zákona, kupříkladu ve filmech Což takhle dát si špenát nebo Anděl s ďáblem v těle a Anděl svádí ďábla. Pro kvality svého hlasu často i namlouval, propůjčil ho třeba záporákovi Drsňákovi z Hurvínka.

Ponurá smrt

Rozjetou hereckou kariéru ukončila sametová revoluce. Větrovec nebyl žádným převlékačem kabátů, za svým komunistickým přesvědčením si stál, a tak už zkrátka nebyl filmařům ani divadelníkům po chuti. Párkrát se mihnul v televizních estrádách, třeba po boku Jiřiny Bohdalové (88), jinak ale dožíval v zapomnění. V knize Větrák o jeho smrti promluvila dcera Jitka. "Nakonec zemřel doma za stolem. V klidu. Pěsti měl na stole, takže zemřel klidně. A protože se svítilo, zemřel asi večer,“ uvedla. Herce našli až po několika dnech, jako datum úmrtí se uvádí 11. únor 2002. Josef Větrovec odešel v 79 letech.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy