Julie Šislerová: Holky v Metaverse otevírají technologický svět ženám
Zakladatelka projektu Holky v Metaverse, Julie Šislerová, buduje komunitu, která otevírá technologický svět ženám. V rozhovoru pro Extra.cz prozradila, co ji vedlo k založení této iniciativy, jaké překážky musí ženy v oboru překonávat a jaký význam má ženský pohled při formování virtuálního světa budoucnosti.
Jak vás napadlo založit startup Holky v Metaverse?
Od roku 2016 se pohybuji v oboru virtuální reality a od začátku jsem si nemohla nevšimnout, že v něm nejsou téměř žádné ženy. Mnohokrát se mi stalo, že jsem byla nejen na schůzkách, ale i na oborových setkáních jediná žena v místnosti. Začala jsem proto s sebou brát kamarádky, až jsem postupně dospěla k rozhodnutí, že je potřeba vytvořit platformu, která ženám v oboru poskytne podporu a příležitosti. Tak vznikla komunita Holky v Metaverse.
Můžete nám váš projekt představit?
Holky v Metaverse je aktivní komunita zaměřená na ženy, které zajímají rozvíjející se virtuální světy a související technologie jako virtuální a rozšířená realita, blockchain, NFT, kryptoměny a umělá inteligence. Naším cílem je pomáhat ženám orientovat se v těchto rychle se měnících oblastech a otevřít jim cestu do technologického sektoru.
Organizujeme odborné meetupy, praktické workshopy, účastníme se konferencí a vzájemně se podporujeme ve vzdělávání. Klíčové pro nás není jen sdílení teoretických poznatků, ale především poskytnutí reálných zkušeností a příležitostí z praxe.
Původně šlo jen o koníček. Čekala jste, že to přeroste v tak velký projekt?
Ne, vůbec ne! :-)
Původně to byla jen snaha vytvořit prostor pro ženy v oboru. Pozitivní odezva mě ale motivovala k tomu, budovat komunitu dál. Dnes mám jasnou vizi – vybudovat z Holky v Metaverse vzdělávací platformu budoucnosti s důrazem na ženy.
Kdy jste si poprvé uvědomila, že už nejde jenom o facebookovou skupinu, ale o projekt, který by mohl něco změnit?
Od vzniku komunity jsem viděla, že o ni mají zájem jak zkušené odbornice, tak ženy, které se chtějí vzdělávat a jít s dobou. Když jsem začala dostávat zprávy, že si holky díky nám našly novou práci, začaly spolupracovat na projektech nebo poprvé vystoupily na konferenci na naše doporučení, uvědomila jsem si, že naše činnost má skutečný potenciál změnit věci k lepšímu.
Myslíte si, že jsou ženy v technologických oborech podceňované?
Bohužel ano. Tento předsudek je zakořeněný nejen u mužů, ale i ve společnosti obecně. I dnes se často setkáváme s názorem, že ženy do IT nepatří, což ovlivňuje nejen jejich sebevědomí, ale i šance na úspěch v těchto oborech. V Česku je to zvlášť patrné – máme jedno z nejnižších zastoupení žen v ICT v celé EU, pouze 11 %.
Jak důležitá je podpora žen ve vývoji metaverse?
Je to nesmírně důležité. Dnes jsme svědky formování nového světa – virtuálního. Pokud se ženy nebudou podílet na jeho tvorbě, může to znamenat, že tento svět nebude zohledňovat naše potřeby a perspektivy.
Setkala jste se sama někdy s podceňováním ze strany mužů, protože jste žena?
Z mé zkušenosti to funguje tak, že muži v technologických oborech podceňují ženy často při prvních setkáních. Pokud ale ženy prokážou, že rozumí dané problematice, mohou být mužům rovnými partnery a navíc přinesou jiný pohled na věc, obvykle se jim ze strany mužů dostává velké podpory. Důležité je ale udělat ten první krok a sebevědomě se prosadit. A to právě může být pro ženy těžké.
Zapojila jste se do projektu Women in Tech. Co jste od něj očekávala a splnil vaše očekávání?
Očekávala jsem, že získám nový pohled na rozvoj mého projektu a užitečné rady, jak ho posunout dál. Program moje očekávání rozhodně splnil – díky němu jsem získala nové kontakty, větší sebevědomí a cenné zkušenosti. Mentoring a školení mi pomohly lépe komunikovat s investory a efektivněji prezentovat projekt.
Kam jste se za poslední měsíce díky projektu Women in Tech posunula?
Ujasnila jsem si vizi, jednám s prvními partnery o podpoře našich aktivit a sestavuji tým, což je teď pro rozvoj komunity klíčové.
Působíte, že svým projektem žijete. Máte čas na osobní život?
Když se něco stane vaší vášní, často přestáváte rozlišovat mezi osobním a pracovním životem. 😊 Nicméně rovnováha je důležitá. Snažím se pečlivě plánovat svůj čas tak, abych zvládala práci, rodinu i své osobní zájmy. Rodičovství a podnikání mě naučilo lépe organizovat kalendář a zaměřovat se na to, co je opravdu důležité.
Jak ráda trávíte volný čas? Kde odpočíváte od technologií?
Nejraději si odpočinu venku s rodinou, na výletech v přírodě. Velkým koníčkem je pro mě také zpěv – vystupuji sólově i s vokálním uskupením Marika Singers. Ta energie od publika mě vždycky neuvěřitelně nabije.
Kde se vidíte za další rok?
V metaverse, samozřejmě! Mám tam své tři klony, kteří za mě pracují na všech projektech, a já si mezitím užívám drink na pláži. ;-)
Women in Tech je speciální vzdělávací program Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI) Hospodářské komory České republiky a společnosti Huawei. Účastnice byly do letošního třetího ročníku programu vybírány na základě spojitosti vlastních projektů s hlavními pilíři iniciativy společnosti Huawei TECH4ALL, kterými jsou vzdělávání, životní prostředí, zdraví a rozvoj. Celoroční program trvá do prosince.