Kajínek o vrazích dětí: Ve vězení jsou nedotknutelní, dozorci je chrání, stejně by na tom byl i Kuča
"Dříve lidi, kteří vraždili nebo znásilňovali děti, přišli do vězení a každý si do nich kopl, každý jim dal facku. Někteří je taky znásilňovali, aby jim dali ‚vychutnat‘, jaké to je. Bachaři je mlátili také. To už ale dávno neplatí," řekl Jiří Kajínek v rozhovoru pro web expres.cz. Kajínek za mřížemi strávil 23 let, a tak si ještě vybavuje éru, kdy pedofilové a vrazi dětí zažívali ve věznicích dvojnásobný trest v podobě fyzického násilí.
Označení mončičák
Jak ale říká, dnes už tomu tak není. Vězeňská služba tyto lidi, jako byl třeba Josef Kuča, úzkostlivě chrání, aby náhodou nepřišli k fyzické újmě. "Po příchodu do vězení dostanou označení ‚možná oběť napadení‘, což je zkratka MON, podle které se jim říká ‚mončičáci‘. A takovýhle člověk jde každých 14 dnů, měsíc nebo týden, to je různé, k doktorovi. Tam se svlékne donaha a oni pátrají, jestli na sobě nemá nějakou oděrku nebo modřinku," vysvětlil Kajínek, který prý se znechucením sledoval i kauzu kolem utýraného Marečka.
Pedofilové provokují ostatní
V případě, že se na vězni objeví jakákoliv známka napadení, hned se ho dozorci ptají, kde k ráně přišel. A podle Kajínka tito vězni ochotně povypráví o tom, co se stalo. Proč by taky měli zapírat, když trest hrozí tomu, kdo je napadl. Tato pravidla nakonec můžou za to, že pedofilové a vrazi dětí získávají takřka nedotknutelný status. "Takové hovado tam pak klidně začne chodit, má nos nahoru a provokuje ty ostatní a klidně říká: ‚Dej mi facku, jen mi ji dej, dostaneš roky navíc!‘" vyprávěl Kajínek a dodal, že když onu facku dostanou, ihned běží za dozorci žalovat.
Celou věcí se pak začne zabývat oddělení prevence a stížností. Výsledek je pak takový, že ten, kdo zasadil první ránu, dostane zpravidla trest navíc. Pak si nejeden vězeň rozmyslí, zda se vyplatí "trestat" vraha malého dítěte. Kvůli tomu ale podle Kajínka narůstají třeba pedofilům křídla, kvůli kterým si troufnou provokovat i mnohem silnější spoluvězně. "Vězeňská služba říká: ‚My tady bráníme násilí, tady se nebudete chovat, jako jste se chovali venku, budeme vás trestat!‘" vzpomíná Kajínek. Podle něj si tak dozorci vůbec neuvědomují, co tím vytvářejí a k čemu taková ochrana spěje.