Kalousek: Babiš kvůli krizi nemusí vyhrát volby. A co říká na svou kandidaturu na prezidenta?
Mrzení
Miroslav Kalousek po dalších volbách už nebude poslancem, odmítl ale, že by se úplně stahoval z politiky nebo se do Sněmovny či Senátu nevrátil v budoucnu. Přesto jeho slova vyvolala rozruch.
Vaše oznámení, že příští rok už nebudete kandidovat do Sněmovny, bude hodně mrzet premiéra Andreje Babiše (65). Řadu věcí na vás mohl svádět.
„Myslím, že na mě bude něco svádět až do smrti.“
Plán
Chápu vaši argumentaci, že si tak chcete uvolnit ruce pro vyjednávání s konzervativními stranami, aby se před volbami spojily…
„Ne se stranami. U řady komentářů došlo k nepochopení toho, kde vidím svou misi. Nevyjednávám se stranami, to budou muset lídři. Určitě si ale vzpomínáte na dohodnutou koalici KDU-ČSL a STAN. Tam se dohodlo vedení, dokonce lídři natočili dojemné video, jak se drží za ručičky a skáčou spolu přes kaluže nebo přes co to skákali. Pak to ale smetla členská základna, které se to nelíbilo.
Protože strany jsou demokratické, tak se to musí tvrdě odpracovat v regionech. Aby to lidé v regionech pochopili, aby s tím souhlasili a také aby se s tím ztotožnili i jejich voliči.
Sám to tedy chci odpracovat v terénu, aby s tím pak souhlasily členské základny. Jsou to desítky neformálních rozhovorů. Musí se všichni objet a vysvětlovat.“
Kandidatura na prezidenta?
Vaše jméno je ale u řady lidí toxické, i když často nejspíš na základě hoaxů. Nemohou si partneři v diskusi říci: „Dobrá, už nebude kandidovat, ale stále jde o toho samého Kalouska?“
„Znám skoro každého. A v terénu jsou lidé, u kterých mám velkou autoritu, pak i ti, kteří mě raději nepotkají. Troufnu si ale neskromně říct, že těch, u kterých autoritu mám, ve stranách, o které jde, není úplně málo.“
Nabízí se úvaha, že si koncem ve Sněmovně také uvolňujete prostor pro případnou kandidaturu na prezidenta.
„O tom opravdu nepřemýšlím. Určitě bych nějaké hlasy dostal, ale nedomnívám se, že jsem typ politika, který by mohl získat nadpoloviční většinu hlasů.“
O budoucí práci nemá jasno
Takže kandidaturu vylučujete?
„Vyloučit nemůžete nikdy nic, ale z dnešního pohledu to pokládám za naprosto absurdní.“
Nicméně ani u Miloše Zemana (75) řada lidí neočekávala jeho výhru kvůli jeho minulosti, opoziční smlouvě z přelomu tisíciletí a podobně. Proti vám je kritika v řadě případů postavená na výmyslech a neprokázaných tvrzeních. Lidé evidentně chtějí charismatické politiky.
„Máte-li pocit, že se vůbec touto myšlenkou zabývám, tak vás ujišťuji, že ne. Zabývám se myšlenkami, co budu dělat ve svém civilním povolání, ještě o tom úplně jasno nemám. Ale nemám strach, že bych se neuživil.“
S Piráty ve vládě? Proč ne
Přišly už nějaké nabídky?
„Ne. Ale podívejte se, v jaké jsme situaci. Až skončí program Antivirus, budou tu statisíce lidí bez práce, budou si ji muset začít hledat. Řada z nich bude velmi kvalifikovaná, budou se s tím muset porvat. Tak se s tím porvu i já.“
V nedávných Otázkách Václava Moravce jste o Pirátech mluvil jako o progresivní levici. Chápu, že první výkop vůči vám před časem provedli někteří jejich členové, nicméně nemohou takové výroky ublížit do budoucna spolupráci TOP 09 s Piráty?
„Nemyslím si, že by měl vzniknout jeden velký blok. Když se podíváme na volební systém, ideální by podle mě bylo, kdyby vznikly dva bloky. Ale to není můj úkol. To musí opravdu vyjednat lídři. Každopádně Piráti říkají velmi nahlas, že s námi určitě ne a já si myslím, že je to rozumné. I když nepředvídatelnost je taková, že si umím jistě představit, že by s nimi TOP 09 dělala povolební vládní koalici.“
Volby mohou dopadnout různě, ODS s ČSSD taky padly
Opravdu?
„Nějaké kompromisy by se musely udělat a zavázat koaliční smlouvou. Ale předvolební program, ať už bude jakýkoli, musí dávat smysl. Musí vycházet z nějakých ideových východisek a musí být pro voliče srozumitelný. A takový předvolební program si s Pirátskou stranou nějak moc představit neumím.“
Předvolební výzkumy ukazují dominanci jedné strany, pak dvě větší a zbytek miniaturních, většinou na hranici zvolitelnosti do Parlamentu. Vůbec si nedokážu představit případnou povolební matematiku.
„To je jeden z důvodů, proč si myslím, že by se menší subjekty měly umět domluvit a jít do voleb v blocích. D'Hondtův (poměrný) systém diskriminuje menší subjekty. A osobně očekávám, že nás čekají tak obtížné ekonomické a sociální časy, že to začne s preferencemi míchat. Nevím jak, ale zcela jistě se to stane.
Jistě si vzpomenete na časy, kdy česká politika měla dva absolutní hegemony (držitele moci – pozn. red.), ODS a ČSSD. Pak byla spousta malých stran. A taky to tehdy vypadalo, že je to navěky a dnes je to úplně jinak.“