Karel Kryl by dnes slavil 74. narozeniny: Geniální písničkář, který bojoval proti režimu VIDEO
Básník s kytarou, jak se Krylovi přezdívalo, se narodil v Kroměříži v roce 1944. Tiskařský podnik, který jeho rodina vedla, nechali v jeho mládí zlikvidovat komunisté a Krylovi se museli přestěhovat do malého bytu. Možná již tato zkušenost v malém Karlovi zažehla touhu postavit se režimu.
Školní léta prožil v Novém Jičíně a ve čtrnácti letech nastoupil na Střední keramickou školu v Bechyni. Prošel základní vojenskou službou a ve svých kariérních začátcích vystupoval s beatovou skupinou Bluesmeni.
Svou první desku Kryl vydává v roce 1969, tedy několik měsíců po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. To byla událost, která se stala podnětem pro její titulní píseň – skladba Bratříčku, zavírej vrátka, která se stala hymnou protiinvazního odporu.
O rok později Kryl odchází do Německé spolkové republiky, kde žádá o politický azyl. Do své domoviny se nevrátí celých dvacet let.
Ani v Německu však zpěvák nezahálí a dále vydává desky, které se v Československu začínají rychle šířit. Jeho písně se stávají pro mnoho lidí hymnami pravdy.
Českoslovenští příznivci se s Krylem mohli osobně setkat až v roce 1989, kdy se vrací do rodné země. Písničkář zprvu zažívá euforii z období sametové revoluce, později je však z následného společenského vývoje zklamán. Své dojmy z polistopadového vývoje popisuje zejména v písni Demokracie, která ale nezaznamenává velký ohlas, a Kryl podruhé emigruje do Německa.
Na oslavu svých 50. narozenin se Kryl chystá na Moravu, kde se touží usmířit a promluvit si s blízkými. Jeho plán bohužel nevychází a on, zasažen infarktem, 3. března 1994 umírá.