Karlos Vémola dostal lekci: Děti ve lví kleci? Nebezpečný hazard, říká odborník na šelmy
Karlos Vémola (37) se opakovaně chlubí svými lvicemi i tygry, které chová ve Vémolandu, a ukázal i to, jak k samicím krále zvířat pouští své děti. To pobouřilo část veřejnosti a negativně se k tomu staví i odborník s letitými osobními zkušenostmi nejen s kočkovitými šelmami Jiří Rámeš. „Děti bych k nim nikdy nepustil, to je nezodpovědné,“ řekl eXtra.cz.
Jiří Rámeš: Kamarád a manažer filmových šelem
Jiří Rámeš je bývalý manažer zvířecích filmových hvězd a jejich velký kamarád. Bývalý manažer proto, že se před časem majitel zvířat Jaroslav Kaňa, s kterým léta spolupracuje, rozhodl, že své zvířecí chráněnce žijící u Veletic u Žatce nebude už dál natáčením zatěžovat. Vidle do toho hodil covid a majitel měl strach, jak si především medvědi po dlouhé pauze odvykli a jak by reagovali na změny.
Kromě toho má i tygry, ocelota a choval také lva, který ale už nežije.
O nikom konkrétním se Rámeš vyjadřovat nechce, natož o kontroverzním Karlosu Vémolovi, proto mluvil jen za sebe a ze svých zkušeností. I tak je z jeho povídání poznat, jak obrovskou lásku ke zvířatům chová a že je nevnímá jen jako parádu a rozhodně ne jako prostředek pro machrování a potvrzení sociální statusu.
Karlos Vémola pustil děti do klece. Nebezpečné, říká Rámeš
Zeptali jsme se ho, co říká na to, když chovatel vezme své děti do lví nebo tygří klece tak, jak to nedávno udělal právě MMA bijec Vémola.
„Děti bych k tygrům ani lvům nikdy nepustil. Byla by to nezodpovědnost, může to být velmi nebezpečné. Lev je sice nejlepší šelma na domácí chov, protože je to smečkovité zvíře, které uznává autoritu, v tomto případě svého chovatele. Ale jen jeho, děti ne. Měli jsme jednoho i ve filmu Jan Žižka. Bohužel Leon už byl starý, bylo mu dvacet let, předloni padl na nohy a zvěrolékaři se rozhodli ho uspat, aby se netrápil,“ vypráví manažer Rámeš o zvířeti, které po narození s chovatelem spalo i v posteli a chodilo s ním také na pivo.
„S tygry to je jiné. Ti jsou samotáři. Ty už dnes ani mezi lidi nevodíme. Jak si během covidu odvykli, mohlo by to být nebezpečné,“ podotýká.
Ne každý by měl mít právo chovat šelmy
Sám Vémola má nyní na krku malér kvůli bílým tygrům, celníci prověřují, jestli jednoho vlastní legálně a jestli je pravdivá informace, že se měl podílet na jejich pašování.
„Bílý tygr je mutace způsobená nedostatkem pigmentu. Je to zvířátko, které by v přírodě těžko přežilo, ostatní šelmy ho totiž berou jako nemocné,“ vysvětluje s citem Rámeš.
Podle něj musí mít každý na chov šelem licenci. „Neměl by ji dostat každý, koho to napadne, jako byl Ivan Jonák, který měl v Discolandu taky nějaké šelmy, ale neuměli se o to tam starat, takže zvířátka tam trpěla. To bylo týrání zvířat. Dnes je to zpřísněné tak, že už snad končí domácí množení a nezodpovědný chov,“ věří.
Prodej na čínskou medicínu? Lotrovina
A co si myslí o lidech, kteří zvíře prodávají na čínskou medicínu? I tohle tvrzení v souvislosti s Karlosem Vémolou padlo, zatím ale nebylo nijak potvrzené. Sám zápasník to v rozhovoru pro iSport odmítl jako nesmysl.
„To mi ani neříkejte, protože jestli by tohle někdo dělal, tak bych se s takovým člověkem radši nechtěl potkat. Je to obrovská lotrovina. Já mám ke zvířátkům velký vztah a tohle mě neskutečně rozčiluje. Tohle udělá jen pacholek. Je to lumpárna. Vždyť to jsou tak nádherná zvířata. Neublíží, když neublížíte vy. Když přijdu k našemu tygrovi, což je majestátní třistakilová bytost, tak mě olizuje a je vděčný za každé pohlazení. Nedokážu si ani představit, že by mu někdo měl to srdce ublížit,“ prohlašuje s dojemnými emocemi.
Pravá láska ke zvířatům
„Kontakt i s takovými vznešenými a nebezpečnými zvířaty je naprosto úžasný zážitek k nezaplacení. Taky jim půjdu popřát hezký Nový rok. Rozum z toho nemají, ale poznají, že se děje něco mimořádného a že dostanou něco dobrého na zub,“ slibuje velký milovník zvířat.
Sám se nebojí ani se šelmami trávit čas. Už totiž dobře ví, jak se k nim chovat a co od nich kdy může čekat.
„Za ty roky už poznám, kdyby tygr nebo medvěd nebyli ve své kůži. Je to řeč těla. Dá vám najevo, že nemá zrovna náladu. Vlastně mi náznaky řekne: ‚Pojď, já se chci pomazlit‘ nebo ‚Dej mi pokoj, nech mě bejt, dej mi hodinu‘. To samé medvěd. Přesně vím, kdy mě nechce nablízku, tak ho nechám být. Lehne si, jde chrápat a za chvíli si za mnou přijde sám,“ doplnil.
Jeho láska k zvířatům je až dojemná.
„To jsou takové moje děti. Jsou to krásní, majestátní tvorečkové. Když je člověk s nimi kamarád, nemůže být nic lepšího. O těch zvířátkách toho hodně vím, takže o nich vždycky rád vyprávím dětem. Učím je lásce k přírodě, zvířatům a podobně,“ svěřil se eXtra.cz Rámeš.
Co žerou tygři a co medvědi
A přidal i podrobnosti o potravě.
„Jarda má tygry a ocelota, sežerou kolem dvě stě kilo masa měsíčně. Většinou několik kuřat denně. V přírodě nemají pravidelnou stravu, tady ano, tak jim jí stačí méně. Medvěd zase sežere dennodenně deset nebo dvanáct bochníků chleba. Máme tam čtyři. K tomu dostanou bedýnku ovoce a zeleniny. A v létě jim ještě jezdíme na jitrocel a pampelišky, to milují. Ale oni jsou pak moc vděční, když jim přilepšíme. Nebo koblížek, když jim koupím v obchoďáku, jéjej! Ten můžou,“ prozrazuje závěrem pro eXtra.cz Jiří Rámeš.