Karlovarský Hotel Thermal: Dějiště světového festivalu i oblíbený cíl k pobytu a relaxaci
Dominanta Karlových Varů a hlavní sídlo Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, Hotel Thermal, vznikl mezi roky 1968 – 1977 podle návrhu architektů Machoninových. Nadčasový koncept v moderním stylu brutalismu v současnosti doplňuje i řada luxusních služeb. To vše z dějiště světového festivalu dělá oblíbený cíl k relaxaci v průběhu celého roku.
Jedinečný komplex budov v brutalistním hávu návštěvníkům nabízí řadu služeb, které jim pomáhají nalézt soulad těla a mysli, skvěle si odpočinout a dobít energii. Rekonstrukce za více jak půl miliardy korun probrala komplex k životu. Pokoje Superior svým hostům poskytují panoramatický výhled na Karlovy Vary, do pokojů se vrátila původní křesla dle návrhu architektů Machoninových.
Ještě více luxusu nabízí prostorné pokoje Suite s oddělenou ložnicí a obývacím pokojem. Panoramatický výhled vybízí k tomu vychutnat si šálek kávy při pohledu na lázeňskou kolonádu a údolí říčky Teplá. Návštěvníci hotelu Thermal mohou libovolně využívat wellness služby. Po náročné procházce po Varech si můžete zajít na masáž, protáhnout se v bazénu, ať už ve vnitřním, nebo v legendárním venkovním bazénu na skále.
Finská sauna, parní lázeň a další wellness
Mezi další služby patří i zdraví prospěšná finská sauna, případně pro méně dobrodružné duše neméně účinná infrakabina, která návštěvníkům stimuluje kardiovaskulární a imunitní systém a pomáhá se svalovou regenerací či ztuhlostí kloubů, stejně jako zbavit se až 20 % škodlivých látek v organismu. Posílit obranyschopnost a regenerovat pomáhá rovněž parní lázeň, vhodná pro kohokoliv, komu je v sauně příliš horko, a obdobně se můžete uvolnit a relaxovat ve vířivce.
Ještě širší výběr různých typů saun poskytuje přilehlý Saunia Thermal Resort. Finskou saunu tak doplňuje i herbal sauna, solná sauna, tropická sauna a řada dalších. Pohodlně můžete zaparkovat přímo u hotelu, zájemci projdou hotelovou recepcí do prvního patra a následně se svezou k bazénové recepci výtahem.
Pro společnosti, které chtějí organizovat nezapomenutelné konference, semináře a větší společenské akce, pak komplex Thermalu disponuje obrovským Kongresovým centrem. To pojme až 2 000 účastníků a pochopitelně jej každoročně využívá i proslulý filmový festival. Jeho slavnostní zahájení i zakončení probíhá ve „Velkém sále“. Tento oválný kinosál pojme najednou 1 148 lidí.
Festival ve Varech
Historie karlovarského festivalu započala již roku 1946, stejně jako festivaly v Cannes či Locarnu. Původně se ovšem konal v Mariánských Lázních a do Karlových Varů se stěhoval o 3 roky později pro lepší zázemí, vysvětluje web Thermalu.
Počet festivalových hostů i význam události v 50. letech dále narůstal a bylo třeba zvýšit úroveň zázemí na úroveň mezinárodní. Za důležitost akce hovoří, že už v roce 1956 byl filmový festival ve Varech zařazen do kategorie A, neboli získal nejprestižnější označení, jakým se mohou soutěžní přehlídky chlubit.
Vítězný návrh manželů Machoninových
Výstavba nového sídla prestižní akce měla začít již roku 1958, základní kámen byl však položen až o 10 let později. Nadto bylo rozhodnuto, že projekt festivalového paláce bude obsahovat i mezinárodní hotel a venkovní bazén s termální vodou. Architektonické soutěže se zúčastnilo 82 týmů, komplexní zadání však splnilo jen 30 z prezentovaných návrhů. Nakonec uspěl koncept Věry a Vladimíra Machoninových.
Jejich realizovaný návrh v brutalistním stylu patří mezi nejkvalitnější architektonické projekty té doby, kdy právě v 60. letech česká architektura svým pojetím dohnala světové trendy a vývoj.
Komplexní dílo v každém detailu
Thermal Machoninovi vyprojektovali jako ucelené dílo, do jehož celku bylo třeba zapojit všechny jednotlivé prvky do nejmenších detailů. Na mobiliáři se tudíž podílela řada nejlepších československých umělců a mnohdy také s Machoninovými na designu úzce spolupracovali.
„Informační systém, logo a font byly vytvořeny podle návrhů grafika Jiřího Rathouského. Lustr ve foyer Velkého sálu měl na svědomí René Roubíček, autorská svítidla navrhli Stanislav Libenský s Jaroslavou Brychtovou. Objekt doplňovaly plastiky Josefa Klimeše a Miloslava Chlupáče nebo díla od Arnošta Paderlíka, Vlastimila Květenského a dalších autorů,“ ilustruje web Thermalu význam a kvalitu projektu.
Otevření a nová rekonstrukce
Slavnostního otevření se komplex dočkal roku 1977. Hotel Thermal festivalovým hostům nabídl 300 pokojů a Kongresové centrum kapacitu 2 000 míst. Bazén byl otevřen už o rok dříve. Zatímco státní propaganda byla k hotelu kritická, moderní estetiku a komplexní umělecké i technické provedení oceňoval zahraniční tisk.
Pro technický stav hotelu Thermal a vysokou energetickou náročnost provozu byla v roce 2019 zahájena nejrozsáhlejší modernizace od jeho otevření, jejíž hlavní etapy se završí v letošním roce. Energetická náročnost provozu se sníží zhruba o polovinu. Současně se však připravují další investice do zvýšení komfortu pro hosty a revitalizace veřejných ploch a okolí hotelu. Oblíbený je bazén pod širým nebem, nově je jeden z bazénů naplněný 100% vřídelní vodou a byl znovuzpřístupněn roku 2021 a také rozšířen o „saunový svět“.