Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Kauza princezny Kate cloumá britskou veřejností. Fotkou chtěla rozptýlit pochybnosti, místo toho je přiživila, kritizují experti

Kate Middleton na uvítacím banketu v Buckinghamském paláci.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
skandál

Princezna Kate musí žehlit skandál s upravenou fotografií, kterou poskytla veřejnosti. Na to, že nejde o reálný snímek bez následných zásahů, se přišlo velmi rychle. Kauza podle médií ukazuje, že britská královská rodina selhává tváří tvář digitální době. Lidé jsou však zároveň stále náročnější. "Změny v technologiích, které umožňují sofistikované úpravy fotografií, znamenají, že lidé již zpochybňují každý obrázek,“ uvedl k tomu pro web Politico Matthew Usher, který 22 let fotografoval členy královské rodiny na jejich panství v Sandringhamu.

Kdyby věděla, co rozpoutá, nejspíš by si princezna Kate sdílení upravené fotografie své rodiny rozmyslela. Jenže už se stalo a skandál byl na světě.

„Jako mnoho amatérských fotografů občas experimentuji s úpravami. Chtěla jsem se omluvit za jakýkoli zmatek, který způsobila rodinná fotografie, již jsme včera sdíleli. Doufám, že všichni měli velmi šťastný Den matek," napsala Kate na sociální síti X poté, co fotografii, kterou měl pořídit její muž princ William, odmítly některé agentury zveřejnit, protože byla podle nich upravená.

Královská rodina se přestala orientovat v moderním světě

Podle respektovaného webu Politico se britská královská rodina těžce učí orientovat se ve světě deepfakes řízeným umělou inteligencí. Ironií přitom je, že snímek ke Dni matek byl zveřejněn právě proto, aby potlačil vlnu online konspiračních teorií o místě pobytu a zdraví Kate, která se stranila veřejnosti po své lednové operaci břicha.


Tento krok se však nepovedl, protože lidé okamžitě odhalili, že snímek byl upraven. Následný rozruch tak jen přilil olej do ohně kritikům královské rodiny a poslal důvěru v britský establishment ještě níže. „V dnešním informačním prostředí může jakákoli manipulace s obrázkem, dokonce i relativně drobné úpravy provedené bez úmyslu uvést v omyl, vyvolat podezření,“ řekl k tomu pro Politico Chris Morris, výkonný ředitel londýnské charity Full Fact pro kontrolu faktů.

„Rychlé rozšíření nástrojů pro manipulaci s obrázky změnilo pravidla hry. Konspiračním teoriím se daří v informačním vakuu, takže pokud chcete, aby vám věřili, musíte být transparentní,“ dodal.

Dříve měli dvorní fotografy, dnes chtějí mít nad vším kontrolu

Nejnovější PR problém královské rodiny je způsoben mimo jiné tím, že její členové mají snahu si udržet přísnou kontrolu nad fotografiemi, které pouštějí na veřejnost. Buď si tedy snímky pořizují sami, nebo zaměstnávají soukromé fotografy. I ti však zveřejňují pouze předem schválené snímky.


Dříve to přitom fungovalo tak, že členové britské královské rodiny měli svého důvěryhodného fotografa z velké tiskové agentury, jako je Press Association, nebo člena skupiny akreditovaných zpravodajských fotografů, kteří pořídili oficiální snímek u klíčových příležitostí, jako jsou narozeniny nebo výročí. Princezna z Walesu, která se považuje za amatérskou fotografku, však stejně jako další její příbuzní často dává přednost zveřejnění vlastních snímků své rodiny.

"Změny v technologii, které umožňují sofistikované úpravy fotografií, znamenají, že lidé již „zpochybňují každý obrázek“, uvedl k tomu Matthew Usher, který 22 let fotografoval členy královské rodiny na jejich panství v Sandringhamu.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy