Kauza Vrbětice přehledně: Od výbuchu muničních skladů až k žalobě na Seznam
Vrbětická kauza nedá Česku spát a pravděpodobně tomu bude ještě nějakou dobu. Ve světle posledních událostí se navíc stává stále zamotanější. Redakce eXtra.cz proto sestavila časovou osu, díky které se můžete v komplikované kauze lépe vyznat.
Sobota 11. října 2014
V tento den do Česka přiletěli dva nechvalně známí ruští agenti Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Oba se prokázali falešnými ruskými pasy a jejich cílem byla návštěva muničních skladů ve Vrběticích.
Čtvrtek 16. října 2014
Ve Vrběticích došlo na první výbuch, konkrétně ve skladu číslo 16. Během exploze přišli o život dva lidé. Ještě v ten samý den se oba agenti vydali z Česka do Ruska.
Středa 3. prosince 2014
O několik měsíců později po prvním výbuchu přišla druhá ničivá exploze. Tentokrát zdevastovala sklad číslo 12. Už v té době společnost Imex Group, vlastník skladu, oznámila, že se nemohlo jednat o náhodu. Výbuchy následně začala vyšetřovat Bezpečnostní informační služba.
Středa 7. dubna 2021
O vyšetřování BIS se údajně dozvěděl premiér Andrej Babiš spolu s vicepremiérem Janem Hamáčkem. „My jsme v podstatě poprvé o tom jednali 7. dubna ráno,“ řekl později premiér pro Českou televizi. Problém ale je, že jak Hamáček, tak Babiš popírali, že by o výsledcích šetření tajných služeb věděli dříve než v pátek 16. dubna.
Pondělí 12. dubna 2021
Vicepremiér Hamáček odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Důvodem měly být stranické záležitosti. V té době ale Hamáček podle svých slov už věděl o zapojení Rusů do výbuchu ve Vrběticích. Přesto se v kritické situaci rozhodl pro odvolání muže, který se často vymezoval proti Ruské federaci. Hamáček zároveň Petříčka dočasně nahradil na postu ministra zahraničí.
Středa 14. dubna 2021
Jan Hamáček informoval, že letí do Ruska, aby vyjednal dodávku vakcíny Sputnik V, přičemž v té době už o vyšetřování vrbětické kauzy věděl.
Pátek 16. dubna 2021
Hamáček oznámil, že ruší cestu do Ruska. Důvodem byl podle jeho slov nesouhlas premiéra. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl den předtím Babiš pro Blesk. V pátek také Hamáček s Babišem obdrželi závěrečnou zprávu BIS o ruské akci ve Vrběticích.
Sobota 17. dubna 2021
V podvečerních hodinách svolala vláda mimořádnou tiskovou konferenci, na které Hamáček oznámil šokující zprávu o vyšetřování vrbětické kauzy, včetně vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády.
Neděle 18. dubna 2021
Vicepremiér Hamáček oznámil, že jím plánovaná a následně Babišem zrušená cesta do Moskvy měla být jen zástěrkou, která měla zmást Rusko. Ten samý den prezident Miloš Zeman avizoval, že se k případu vyjádří až o týden později. Ruská federace také v odvetě vyhostila 20 českých diplomatů.
Středa 21. dubna 2021
Miloš Zeman jmenoval Jakuba Kulhánka novým ministrem zahraničí. Bývalý Hamáčkův náměstek, který v minulosti působil jako externí konzultant v čínské společnosti CEFC Europe, tak výrazně povýšil. Zároveň ihned po jmenování vyhlásil Rusku ultimátum, ve kterém požadoval návrat českých diplomatů do Moskvy.
Čtvrtek 22. dubna 2021
Ruská federace na ultimátum nereagovala, Česká republika tak zastropovala počet diplomatů a administrativně technických pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle tehdejšího stavu na české ambasádě v Moskvě. Česko tak vyhostilo dalších 63 zaměstnanců ruské ambasády.
Neděle 25. dubna 2021
Prezident Zeman promluvil v mimořádném vysílání k národu. Podle očekávání ale jeho slova nepřinesla nic nového, avšak nahrála Ruské federaci, jelikož česká hlava státu uvedla, že existují dvě vyšetřovací verze k Vrběticím. To se ale ukázalo jako dezinformace, což potvrdil i ministr Hamáček a premiér Babiš.
Úterý 27. dubna 2021
Česká republika se stala nepřítelem Ruska. Kreml totiž vypracoval takzvaný seznam nepřátelských zemí, které se dopouštějí nepřátelských akcí vůči Ruské federaci. Logicky tak Česko ve světle nedávných událostí nemohlo chybět.
Úterý 4. května 2021
Portál Seznam Zprávy zveřejnil článek novináře Janka Kroupy, podle kterého Hamáček plánoval zamést vyšetřování vrbětické kauzy pod koberec. Důvodem měla být údajně zamýšlená dohoda s Ruskem, kdy by vicepremiér vyměnil citlivé informace za vakcínu Sputnik. To mělo být také důvodem jeho cesty. Hamáček vše ihned popřel.
Středa 5. května 2021
Hamáček na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že článek Janka Kroupy je lživý. Proto vicepremiér oznámil, že na novináře podává žalobu, stejně tak na společnost Seznam, po které požaduje 10 milionů korun. Tisková konference se konala bez dotazů novinářů.