Trendy
Karel Heřmánek Výměna manželek 2024 Povodně 2024 Love Island 2024

Kdo jsou bronzoví hrdinové z Paříže: Mladý podnikatel Jurka, mazák Beran s manželkou z Kolumbie a vysokoškoláci Rubeš s Čuprem

Čeští kordisté slaví zisk senzačního bronzu na olympiádě v Paříži. Zleva Martin Rubeš, Jakub Jurka, Michal Čupr a Jiří Beran.
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
sport

Čeští kordisté se na olympiádě v Paříži postarali o malé Nagano. Jejich bronz je pro naši zemi první týmovou medailí v šermu po více než století. V Paříži z pozice jasného outsidera porazili nasazené jedničky z Francie. Čeští kordisté přitom nejsou tak na očích jako jiní sportovci a leckdo jejich jména zaznamenal vůbec poprvé. Kdo tedy jsou Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš a Michal Čupr? 

"Ty brďo, to byl finiš!" chtělo by se říci terminologií Jiřího Berana staršího, který ve studiu České televize emotivně a hlavně zcela nezapomenutelně komentoval bronzový olympijský marš českých kordistů, mezi nimiž nechyběl ani jeho syn. Právě Jiří Beran mladší působil v týmu jako zkušený mazák, který rozdával svým o mnohem mladším kolegům cenné rady. Vždyť také byl ve 42 letech nejstarším českým olympionikem v Paříži.

Dopředu také avizoval, že právě letošní olympiáda bude jeho posledním vystoupením. Lepší zakončení bohaté kariéry, během níž se etabloval jako nejlepší český kordista posledních dvou dekád, si snad ani nemohl přát. Účastník dvou olympijských her má na kontě například vítězství v závodě Světového poháru v Buenos Aires z roku 2007, o deset let později přispěl k vítězství českého týmu na Světovém poháru v kanadském Vancouveru.

Beran, který má za manželku krásnou kolumbijskou rodačku Cristinu, se ve volném čase věnuje hudbě a hraní na bicí. A co bude dál? "Zůstanu u šermu, baví mě práce s dětmi. Nebudu trénovat, ale rozšiřovat šerm mezi lidi, kteří o něm nemají ponětí. Do škol, což dělám už spoustu let. Chci dělat věci, které mě baví, aby o nás všichni věděli, že jsme dobrá parta. Nejen my čtyři, ale celý český šerm. Každý, kdo mezi nás přijde, zapadne," uvedl v rozhovoru pro Sport.cz.

Hrdina Jakub Jurka je multitalent

"Ti už se radujou, že to mají v kabeli, ale neznají Jurku totiž. Neznají Jurku!” hlásil v v pátek večer ve studiu již zmíněný Jiří Beran starší. A nemohl být blíž pravdě! Byl to totiž Jakub Jurka, který nastoupil do posledního duelu, před nímž Česko ztrácelo na Francii 4 body. Jakub dokázal proti obrovskému favoritovi Yannicku Borelovi nejen smazat manko, ale dokonce zvrátit utkání ve svůj prospěch. Hledáte-li hrdinu boje o bronz, je jím zcela jasně Jurka.

Šerm týmů

Šerm se na olympiádě objevuje nejen jako sport jednotlivců, ale i týmů. Každý tým má tři šermíře a jednoho náhradníka, který může být v průběhu turnaje povolán do boje, avšak dotyčný, kterého nahradí, už se nesmí do soutěže vrátit. Utkání probíhají stylem každý s každým, všichni šermíři tak nastoupí celkem ke třem individuálním duelům a pořadí rotace určuje trenér. V konkrétním případě boje o bronz nastoupil v českém týmu k prvnímu duelu Martin Rubeš, k poslednímu, tedy devátému, pak Jakub Jurka. Francouzi zvolili jiné schéma – začínali s Yannickem Borelem, se kterým také utkání v 9. duelu zavírali.

V případě kordu trvají jednotlivé duely tři minuty, za každý zásah se přičítá jeden bod. Výsledky duelů se sčítají a rozhodující je finální číslo.

Rodák z Olomouce je velký talent českého sportu, což v Paříži jasně potvrdil. V pouhých 25 letech byl jasným tahounem českého týmu a hlavně jeho fantastické závěry ukázaly, že má nervy ze železa. Leckdo by se v jeho věku sesypal, kdyby nastoupil v rozhodující moment proti domácímu týmu, který v ten moment hnalo za medailí osm tisíc bouřících diváků. Jurka je ovšem s ledovým klidem všechny umlčel.

Přitom šerm není to jediné, čemu se člen slavné šermířské rodiny, v níž zazářil především jeho dědeček Jaroslav, označovaný také jako český šermíř století, věnuje. V současné době studuje vysokou školu na fakultě tělesné kultury v Olomouci a zároveň podniká se svou marketingovou firmou, zaměřenou na přeprodej suplementů.

Martin Rubeš jako český otvírák

Zcela zásadní byly na olympiádě vstupy do utkání v podání Martina Rubeše. Nejinak tomu bylo i v boji o bronz, který zahájil proti Yannicku Borelovi. A největší hvězdu francouzského týmu dokázal vymazat, díky čemuž Češi získali úvodní náskok. Právě pro jeho pozici Rubešovi v týmu přezdívají "otvírák".

Držitel zlaté medaile z Letní univerziády z roku 2019 rovněž podědil své šermířské umění po tatínkovi, stejně jako jméno. To nyní vytesal spolu s parťáky do kamene. "Je to sen, štípněte mě někdo, jestli nespíme. Francie je Mekka našeho sportu, Grand Palais je úplně srdce a porazit tady domácí Francouze v souboji o bronzovou medaili, to je absolutně nepopsatelné," radoval se Rubeš v rozhovoru pro ČTK. Ve volném čase se věnuje hraní videoher a miluje italskou kuchyni.

Michal Čupr jako náhradník s nervy ze železa

Jedním z velkých momentů českého boje o bronz byl i vstup náhradníka Michala Čupra do utkání. Vždyť dvaatřicetiletý šermíř a rodák z Ústí nad Labem do té doby v Paříži nenastoupil k jedinému duelu. A kdyby ho kouč nevystřídal za Martina Rubeše, nemohl by získat medaili, taková jsou pravidla.

Jeho střídání ale nebylo učiněno jen proto, aby mohl být případně zapsán mezi medailisty. Mělo spíše taktický ráz. Rubešovi se totiž proti Francouzi Luidgimu Mideltonovi dlouhodobě nevede. Čupr, který mimochodem vystudoval fyzioterapii a také geografii, svou příležitost chytil za pačesy a nevyhořel. Soupeři sice podlehl 4:6, ale nedopustil, aby domácí tým v Grand Palais odskočil na více než čtyřbodový rozdíl, a připravil tak půdu pro Jurkův historický obrat.

"Byl to zážitek. Já jsem tam naskočil s tím, že samozřejmě nervozita byla. Musím říct, že jak jsem viděl kluky šermovat a užívat si to na té planši, jak jim to lepilo celý den, tak jsem si řekl, že tam prostě musím vlítnout s tím, že si to jdu užít co nejvíc. Soupeře se nebát, znám ho z individuálu. Makat co nejvíc a užívat si to tam na té planši, ať to předám v co nejlepším skóre Kubovi. To se myslím povedlo," svěřil se Čupr českým novinářům a jeho slova tak jen podtrhují obrovský příběh, který parta kolem Berana na olympiádě napsala.

Aneta z Love Islandu kápla božskou. Prolomila hradbu mlčení o tom, zda měla v Česku celou dobu přítele

Letní olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry se uskutečnily od pátku 26. července 2024 do neděle 11. srpna 2024. Místem konání byla Paříž, která tento sportovní svátek hostila už v letech 1900 a 1924. Čeští olympionici odhalili kontroverzní kolekci pro Paříž.

Medaile na LOH

Český olympijský tým se v umístil v pořadí národů na 28. místě. Češi získali celkem 3 zlaté medaile (kanoista Josef Dostál, kanoista Martin Fuksa, tenisté Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková) a dvě bronzové (atletka Nikola Ogrodníková a kordisté Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš a Michal Čupr)

LOH Tokio 2020 | ZOH Peking 2022 | LA 2028


Související články

Další články

Nejnovější kauzy