Kdo naprášil orlické vrahy? Legendární kriminalista Jan Štoček osvětlil záhadu Devadesátek
Ačkoliv seriál Devadesátky, vysoce hodnocená série od České televize, skončil už minulý týden a zanechal po sobě spoustu spokojených diváků, mezi muži zákona to ještě pořád vře. Rozjela se doslova válka tehdejších kriminalistů, kteří Josefu Marešovi, dříve vyšetřovateli a šéfovi pražské mordparty, nemohou zapomenout, že z postav, ke kterým sloužili jeho bývalí kolegové jako předlohy, udělal v rámci umělecké licence tak trochu podrazáky. Vyšetřovatelé zároveň poznamenávají, že ne zdaleka všechny události v seriálu se zakládají na pravdě. My se dnes zaměříme na jeden z nejdůležitějších detailů celé kauzy. Jak se vlastně na celou kauzu přišlo a kdo poprvé označil partu kolem Kopáče? V rozhovoru pro MF Dnes se tématu dotkl tehdejší kriminalista Jan Štoček.
Je jasné, že když se točí umělecký počin o reálném případu, v rámci umělecké licence se děj mnohdy velmi zjednodušuje. O takzvaných orlických vraždách natočil jako první film režisér Jiří Svoboda. Sametoví vrazi měli poměrně značný úspěch. Druhé vysvětlení nabízí autoři seriálu Devadesátky, kde se způsob, jakým vyšetřovatelé přišli na gang vrahů, dost zásadně liší. Pak si ukážeme, že pravda je trochu jinde, a jak tomu tak bývá - je mnohem složitější než ve filmu a seriálu.
Sametoví vrazi
Ve filmu Jiřího Svobody je ten, kdo partu kolem Ludvíka Černého a Karla Kopáče zradí, Petr Chodounský, milenec Kopáčovy sestry. Chodounský ale doopravdy vrahy nezradil. "Petr Chodounský se vlastně na zločinech nechtěl podílet. On jenom potřeboval nějaké silné partnery, on nebyl žádný silný hráč. Byl už na přechodu mezi těmi vrahy a lidmi, jako byl Mrázek. Lidmi, kteří uměli jednat s politiky a chodili v obleku s kravatou," říká režisér Svoboda v dokumentu Polosvět nájemných vrahů. Jan Štoček dodává, že Chodounskému říkali "kasa", protože například zajišťoval jednání s bankami. "Nejdříve byl brán jako svědek, pak byl jako spoluobviněný, že o tom věděl," dodává Svoboda.
Devadesátky
V oblíbeném, nedávno skončeném seriálu Devadesátky byl zase tím, který orlické vrahy zradil, majitel podolské posilovny Werner. Pravdou sice je, že Werner v reálu na gang dodal spoustu informací, nebyl však ten, díky kterému se podařil onen zásadní průlom. "Werner se s námi nejdříve vůbec nebavil, pak ale nabyl dojmu, že by mohl být jednou z obětí. Tak mluvit začal. Oni i ti lidé se Černého báli, když věděli, že někoho dokáže zabít bez mrknutí oka," říká Jan Štoček pro MF Dnes.
Realita
Jak jsme již psali na začátku, realita je samozřejmě mnohem složitější než ve filmu. "Úplně první poznatek dal nějaký gangster z Liberce. Pak přišel opilec s pitbulem. Zaplatil jsem za něj osmnáct jägermeisterů. Vykládal, že Černý je známý nájemný vrah," vypráví Štoček. Následuje vyprávění jako ze špatného filmu. Později prý zahlédl ve vysílání pořadu Na vlastní oči člověka, který stál vedle majitele posilovny Wernera a dělali na něm kvůli vraždám, které se však nepotvrdily. "Tak jsem šel na Novu a nechal záběr nazvětšovat. A viděl jsem tam tohoto borce plus Wernera, plus další známé české bouchače a vyhazovače. A Černého u nich. Byl to impulz, pak už jsme se o to začali zajímat hodně," vypráví Štoček, jak vlastně opravdu přišli na spojení Černého s vraždami.