Když se zastaví čas: Proleťte se s námi nad stále smrtícím Černobylem!
Jaderná katastrofa, která ovlivnila celou Evropu a v důsledku i celou severní polokouli, se odehrála 26. dubna 1986. Že je to už strašně dávno? Možná. Jenže na zmizení radiace potřebujete času daleko více.
I přestože je ukrajinská oblast stále populárnější mezi mnoha dobrodruhy, všichni, kdo do okolí reaktoru vstoupí, riskují rakovinu a mnoho dalších vážných zdravotních potíží.
Tehdejší sovětská vláda totiž celý problém vyřešila po svém. Kvůli amatérskému zásahu byly bezprostředně po havárii vystaveny přímému ozáření stovky tisíc lidí a vybuchlý reaktor byl pouze překryt primitivním sarkofágem. Ten ale nebyl původně vůbec určen pro dlouhodobé řešení, a tak logicky nevydržel.
Odborníci tvrdí, že je v oblasti ještě stále dost radioaktivního materiálu schopného způsobit další katastrofu. Z toho důvodu probíhá v posledních pěti letech neuvěřitelně nákladný projekt na trvalé zakonzervování místa tragédie. Na jeho dokončení ale stále chybí zhruba 750 milionů dolarů, tudíž je v nedohlednu.
Vypadá to tedy, že bez ohrožení vlastního zdraví se do oblasti jen tak nevydáte. Podívejte se alespoň na video, které využívá technologie moderních dronů a nabízí exkluzivní letecké záběry okolí havárie.
Také vám při jeho sledování běhá mráz po zádech?