Když vypijete litr tekutiny naráz, můžete zemřít, tvrdí plastický chirurg
Pitný režim se podle plastického chirurga Jana Měšťáka doporučuje téměř všude, v důsledku toho lidé pijí tak moc, až se přepijí. Následky to může mít katastrofální. "Člověk může zemřít. Dostat takzvanou hyponatrémii. Když vypije během jedné hodiny jeden litr, skutečně může zemřít. Třeba při maratonu. Znám i případy, když přivezou mladou šestnáctiletou dívku, která vidí reklamu, jak pijí missky. Ona v důsledku toho hodně pije a způsobí si tím otok mozku," tvrdí Měšťák.
Popírá i to, že by snad člověk měl během dne vypotit dva a půl litru vody a následně je tedy logicky doplnit. "Fyziolog profesor Mourek tvrdí, že čůráním, stolicí a dýcháním vypotíte zhruba jen kolem jednoho a půl litru" prohlásil pro DVTV
Ivana Felnerová z katedry Zoologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci řekla ČT24 pro změnu něco jiného. "Já osobně se přikláním k tomu pít průběžně a nečekat na pocit žízně, pokud to jde. Žízeň je takový poslední signál organismu, který nás ponouká k tomu, abychom tekutiny doplnili." To Měšťák odmítá. "Lidé by měli pít, jen když mají žízeň."
Neopomene vysvětlit, i jak žízeň vzniká. "Pocit žízně vyvolává hypothalamus. Roli hraje to, jakou máte koncentraci iontů v krvi. Jsou to ale i baroreceptory v organismu, které reagují také na koncentraci. Máme i další receptory třeba v hltanu nebo v ústech, které reagují na to, zda tam máte sucho nebo ne."
Měšťák se začal zaobírat pitným režimem už před delší dobou. "Ke zkoumání přílišného pití tekutin jsem se dostal tak, že ke mně chodí muži i ženy, kteří jsou tak oteklí, že jim skoro ani nemohu operovat víčka. Vidíme to i na mladých dívkách, že mají váčky pod očima, protože pijí 2-3 litry denně. Já piji půl litru vody denně, někdy tři čtvrtě, v tropických vedrech až litr," doporučuje svůj pitný režim plastický chirurg lidem.