Kim Čong-una může nahradit velvyslanec z Česka: Co se stane, až diktátor zemře
O operaci srdce, kterou měl Kim Čong-un prodělat, jako první informoval zpravodajský portál CNN. Dokonce se mluví o tom, že už je po smrti, anebo ve vegetativním stavu. Podle zdrojů z Číny nebo Jižní Koreje se ale jedná o čiré spekulace.
V neděli informace o Kimově smrti dementovaly i severokorejské úřady, podle nichž je vůdce v pořádku a pracuje. Prý momentálně pobývá ve wonsanské oblasti na jihovýchodě země. Rozhlas o něm dokonce odvysílal zprávu. "Soudruh Kim Čong-un vyjádřil vděčnost dělníkům a ostatním zaměstnancům, kteří pomáhali při výstavbě města Samčijon. Dělníci hoří nadšením, aby mohli přispět k výstavbě a síle socialismu, aniž by byť na chvíli zapomněli na důvěru a očekávání strany," znělo o víkendu z rádia.
Sestra nebo strýc
Zůstává ale pravdou, že se diktátor přes dva týdny neukázal na veřejnosti. Z oficiálních míst sice zní, že je všechno v pořádku, odborníci na severokorejský režim už ale řeší Kimovy možné nástupce. Šéf Centra pro korejská studia Institutu orientálních studií Ruské akademie věd Konstantin Asmolov je přesvědčen, že žhavou kandidátkou na diktátorské křeslo by mohla být jeho sestra Kim Jo-čong (31). Řekl to ruskému webu Lenta.ru.
Podle Asmolova ale také nelze vyloučit, že v případě Kimova úmrtí by na jeho místo nastoupil strýc Kim Pyong-il (65). Mladší bratr zesnulého vůdce a věčného tajemníka Kim Čong-ila (†70) působil v letech 2015 až 2019 jako severokorejský velvyslanec v Česku. V lednu 2015 ho prezident Miloš Zeman (75) přijal na Pražském hradě. Naopak s Kimovým starším bratrem Kim Čong-čcholem (38) se prý nepočítá.
Krizový scénář
Zároveň je ale možné, že v brzké době k žádnému střídání diktátorů vůbec nedojde. Pchjongjang trvá na tom, že Kim je v pořádku. Odborníci proto volají po tom, aby se s informacemi o Kim Čong-unovi nakládalo nanejvýš opatrně.
Krizový scénář už ale vypracovaly i Spojené státy. Podle Fox News předpokládá Bílý dům katastrofu, pokud by se zprávy o Kimově úmrtí ukázaly jako pravdivé. Dojít by mohlo k obrovské humanitární krizi, třeba k hladomoru nebo velké migrační vlně Severokorejců do sousední Číny. USA by se v takovém případě spoléhaly právě na Peking, který by zajistil logistiku nebo humanitární pomoc.