Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Klokánky v době covidu: Děti přicházejí psychicky týrané a zneužívané

Klokánky v době covidu: Děti přicházejí psychicky týrané a zneužívané
Zdroj: Pixabay
COVID-19

Epidemie covidu pozvolna ustupuje a postupně se plní i Klokánky. Přechodná bydliště s rodinnou péčí pro ohrožené děti, které jsou ale po dlouhé koronavirové době v horším stavu, než dříve. Děti si prošly psychickým týráním i zneužíváním, informuje deník Právo.

„Klokánky se plní a my tak zjišťujeme, co se dělo v některých rodinách, kdy byly děti zavřené doma. Přicházejí psychicky týrané, sexuálně zneužívané. V mnohem horších stavech než dříve,“ řekla pro Právo Hana Kupková, ředitelka Fondu ohrožených dětí (FOD), který provozouje klokánky.

Kupková mluví o tom, že pracovníci Orgánu sociálněprávní ochrany dětí se vrátili po homeoffice do práce v terénu. Přicházejí na to, co se dělo ten rok za zavřenými dveřmi. Obávám se, že se to během nadcházejícího měsíce ještě výrazně zhorší,“ myslí si ředitelka.

Z příběhů některých dětí mrazí

Přestože řada dětí má strašlivou minulost a nešťastnou zkušenost z biologických rodin, nemusí to dopadnout špatně. Příkladem je příběh Jeníka a Mařenky, jejichž jména byla v rámci zachování soukromí změněna.

„Ne vždy to tak dopadne, ale protože jsme s dětmi stále v kontaktu, vidíme, jak jsou šťastné. Přitom to s nimi, když k nám přišly, vypadalo zle,“ popisuje Kupková příklad sourozenců, se kterými se život nemazlil. Děti žily s otcem a do klokánku byly přijaty, poněvadž rodina přišla o střechu nad hlavou. Mohly by sice žít s maminkou, která se o ně chtěla starat, jenomže nemohla... Při rozvodovém sporu byla prověřována kvůli jejich možnému týrání.

Ředitelka Kupková říkala, že sourozenci byli milí, snažili se a usmívali. „Děti hodně jedly, hodně spinkaly, a protože přišly do klokánku v létě, tak řádily na zahradě. Jeník se snažil plazením a chůzí po čtyřech zapojovat do her ostatních. Mařenka je princezna, co ráda maluje, zpívá a celkově je spokojená. Na maminku se neptali, na tatínka také ne,“ cituje ji deník Právo.

„Táta pro ně vždycky přišel v neděli dopoledne, aby je vzal na náboženské shromáždění. Když přišel, děti byly napjaté, poslouchaly jako hodinky. Byli jsme svědkem toho, jak na Jeníka křičí, ať okamžitě vstane z kočárku, který měl pro sebe upravený, a začne chodit, protože nemocný není, jelikož bůh ho uzdravil a nemocné lidi nemá rád,“ říká ředitelka Kupková příběh, ze kterého mrazí. Nastalá situace nedala spát tetám z Klokánku, které se ihned obrátily na ortopeda. Chlapečkovi by mohla operace, ale otec s ní nesouhlasil, tak musela přijít na scénu ona matka, která byla vyšetřována z týrání.

„Maminka, která při vyšetřování prokázala, že svým dětem nikdy neubližovala, se s dětmi začala vídat a navštěvovat je. Když ji viděly, byly šťastné. Úplně se uvolnily a začaly postupně vyprávět, čím vším je otec strašil, když se budou chtít s matkou vídat nebo o ní mluvit. Děti byly nucené předstírat, že matka umřela a už tu pro ně není,“ popsala Právu Kupková, jež je i ředitelkou klokánku v Hostivicích.

Chlapečkovi se operaci náramně ulevilo a začal cchodit do škoy pro handicapované. Postupem času dohnal své zdravé vrstevníky. „Na základě psychologického vyšetření se děti podařilo předat na konci jejich pobytu do péče matky, která byla schopná si upravit podmínky pro přijetí i tělesně postiženého Jeníka. Dodnes jsme s nimi v kontaktu. Děti výborně prospívají a rostou do krásy,“ zakončila ředitelka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy