Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Kojení na veřejnosti: Matky mají právo své děti krmit kdekoliv, míní ministr zdravotnictví

Kojení na veřejnosti: Matky mají právo své děti krmit kdekoliv, míní ministr zdravotnictví
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
KOJENÍ
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) dal najevo, co si myslí o případech, kdy byly z veřejného prostoru vykázány kojící matky. O své reakci informoval a ustanovil Národní komisi pro kojení, spolu s ní informační web a síť laktačního poradenství.

Vojtěch má ve věci zcela jasno. „Všechny ty případy vykázaných matek, ať už z banky, kostela, či jiné instituce, považuji za negativní. Špatné v tom smyslu, že došlo k porušení práva dítěte. Já doufám, že šlo jen o pochybení jednotlivce. Pokud se matka chová slušně, tím míním, že se nevystavuje a je zakrytá, může kojit kdekoli,“ řekl Právu Adam Vojtěch.

Změnu ve vnímání kojících žen na veřejnosti má kromě dalšího za úkol přinést nová komise. Ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský je přesvědčen, že pohled veřejnosti se bude do budoucna měnit sám.

„Zformulovat a vydat nějaká doporučení se nová komise chystá. Já osobně si ale myslím, že se pohled veřejnosti bude v budoucnu sám aktivně měnit. Podobně jako tomu bylo před lety, kdy u nás přicházelo na svět málo dětí, pak nastal baby boom, matkami se staly i celebrity, všude byla najednou vidět hrdě vystrčená bříška a společností se nesla doslova adorace těhotenství,“ myslí si Březovský.

Laktační liga se může pochlubit vynikajícími výsledky minimálně za dvě dekády. „Ve srovnání s minulostí jde o úspěch. Zatímco v roce 1993 kojilo v šestém měsíci dítě 11,6 procenta matek, v současnosti je to okolo 38 procent. V evropském srovnání zaujímá Česká republika třetí místo za Norskem a Švédskem, spolu s Itálií,“ uvádí Anna Mydlilová, vedoucí lékařka Národního laktačního centra, a dodává: „Přestože po propuštění z porodnice je kojeno více než 95 procent dětí, ve věku tří měsíců už jen 60 procent a v šesti měsících věku dítěte ukončí kojení více než polovina matek. To chceme zlepšit i sítí laktačního poradenství, které by bylo hrazeno pojišťovnami. Například by jistě matkám pomohlo, kdyby za nimi mohly laktační poradkyně přijít domů.“

Jde o zdraví, ale i peníze. „Kojení je klíčový aspekt pro celoživotní zdraví. Studie prokázaly jak o 28 procent nižší výskyt rakoviny prsu, vaječníků, osteoporózy a snížené riziko depresí u matek, tak samozřejmě lepší imunitu, prevenci vzniku diabetu, obezity a nižší riziko vzniku například leukémie u miminek. Stát by měl ale podporovat kojení i z důvodu ekonomického přínosu. Keith Hanson ze Světové banky řekl, že kdyby kojení ještě neexistovalo, tak ten, kdo by ho dnes vymyslel, by si zasloužil Nobelovu cenu za medicínu i ekonomiku,“ upřesnil Vojtěch.

Odhadem se v České republice kojením ušetří dvě až tři procenta HDP. To znamená přibližně 100 miliard korun ročně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy