Kombinace chřipky a koronaviru: Jak nebezpečná je Flurona
Svět si pomalu podmaňuje nová varianta koronaviru omikron. Mezitím však vědci zkoumají jinou potenciálně nebezpečnou věc – kombinaci chřipky a koronaviru zvanou Flurona. Poprvé ji vědci zaznamenali tento týden v Izraeli. Podle některých názorů je však tato kombinace mezi lidmi dávno. A to i v Česku - uvedl to pro Blesk Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem.
V Izraeli byl zjištěn první známý případ osoby nakažené Covid-19 a chřipkou, potvrdilo v úterý podle CNN tamní ministerstvo zdravotnictví, což vyvolává otázky, jak mohou tyto dva viry ovlivnit někoho, kdo se jimi nakazí ve stejnou dobu. Pacientka, neočkovaná těhotná žena ve věku 30 let, byla ve čtvrtek propuštěna "v dobrém celkovém stavu," uvedla v prohlášení nemocnice Beilinson v Petah Tikva.
"Toto je první matka, u které byla v Beilinsonu diagnostikována chřipka a koronavirus. Léčili jsme ji kombinací léků, která se zaměřuje jak na koronu, tak na chřipku," uvedl v prohlášení Arnon Wiznitzer, ředitel Beilinsonského ženského oddělení. "Zaznamenáváme stále více nemocných chřipkou mezi těhotnými ženami spolu s případy nákazy koronavirem, které se vyskytují hlavně u žen neočkovaných proti koronaviru a chřipce," dodal Wiznitzer.
Kombinace chřipky a nemoci covid-19 má už dokonce svůj název – "Flurona". Protože je nyní velmi vysoká aktivita chřipky a velmi vysoká aktivita koronaviru, existuje možnost, že se někdo nakazí oběma. "Nemyslím si, že to bude běžná situace, ale je to něco, co je třeba zvážit," řekl k tomu CNN Nadav Davidovitch, ředitel School of Public Health na Ben-Gurionově univerzitě v Izraeli, který je členem izraelského národního poradního výboru pro Covid-19.
"Je zajímavé, že poté, co máte rok s velmi, velmi nízkou nebo vůbec žádnou chřipkovou aktivitou, další rok, protože lidé jí byli méně vystaveni, je to činí zranitelnějšími," řekl Davidovitch. Dodal, že pro ty, kteří nemají základní zdravotní potíže a kteří byli očkováni jak proti chřipce, tak proti Covid-19, je nepravděpodobné, že by tyto viry měly „závažnější účinek na jednotlivce“.
Flurona je už i v Česku
Podle Pavla Dlouhého, primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem, se Flurona nějakou dobu vyskytuje i v Česku. „Na podzim 2021 jsme takové případy pozorovali zejména u dětí (častěji u kojenců či batolat), které se nakazily v jeden čas koronavirem a RSV (= respirační syncyciální virus). Zatímco covid-19 u nich probíhal velmi mírně, do nemocnice je obvykle přivedl těžší průběh RSV infekce s obtížným dýcháním při postižení drobných průdušek,“ uvedl Dlouhý pro Blesk.
Podle něj Fluronu zachytili v nemocnici v Ústí již na jaře 2020 u několika pacientů. Průběh onemocnění u všech pacientů nebyl nijak vážný. Větši riziko je při souběhu těchto onemocnění stejně jako u koronaviru pro lidi s rizikovými faktory (věk, nadváha, vysoký krevní tlak...).