Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Komedie Černí baroni se natáčela před 30 lety. Tohle jste o ní možná nevěděli

Miroslav Donutil hrál v Černých baronech šišlajícího poručíka Troníka.
Zdroj: se souhlasem Bontonfilm
Předchozí Další
zajímavosti

Věděli jste, odkud pochází označení "černí baroni"? V legendární komedii o pomocné složce lidové armády hraje hvězdná sestava slavných českých herců a některé hlášky se používají dodnes. Co jste ale o filmu možná nevěděli?

Legendární film Černí baroni z roku 1992 vypráví o útvaru, který byl speciální pomocnou složkou lidové armády. V této složce byli často umělci a česká inteligence, resp. mladí muži nebezpeční režimu.

Označení „černí“ bylo kvůli černým nárameníkům a „baroni“ proto, že jako jediní vojáci ve službě za svou práci získávali část peněz v hotovosti. Členové těchto pomocných oddílů byli většinou režimu nepohodlní, v jejich řadách povinně dva roky sloužilo mnoho umělců a vzdělaných mužů, kterým režim nesvěřil zbraň.

Komedie prošpikovaná hláškami

Komedii, která se stala českou klasikou, natočil režisér Zdeněk Sirový a milují ji i dnešní generace, ačkoli tuto dobu nezažily. Film je typický svým humorem a hláškami, jako je „čo bolo, to bolo“. Úžasné herecké výkony zde podala řada špičkových českých herců jako Miroslav Donutil, Pavel Landovský, Ondřej Vetchý, Jiří Schmitzer, Václav Vydra či Michal Dlouhý a další... Zajímavosti o filmu, který byl natočen podle románu Miloslava Švandrlíka, nabízíme níže.

​Plánovalo se natočení druhého dílu

Zdeněk Sirový plánoval natočení druhého dílu Černých baronů, bohužel v době příprav filmu zemřel. 

Herci Janu Krausovi, který ve filmu ztvárnil jednoho z vojáků základní služby, bylo v době natáčení kolem čtyřiceti let. Herec Miroslav Donutil, který hraje poručíka Troníka, na vojně nikdy nebyl. Svou postavu založil na vyprávění svých kamarádů z vojny a jednom z našich tehdejších diplomatů, který šišlal.

Film navštívilo v kinech 1 470 531 diváků a vydělal 26 394 300 korun. Zámek Zelená Hora v letech 1951–57 skutečně sloužil jako kasárna Pomocných technických praporů. Armáda měla zámek ve vlastnictví až do roku 1990 a od roku 2002 patří zámek obci Klášter. Režisér Sirový nabízel Švandrlíkovi roli generála, ale ten to rezolutně odmítl. Tak roli dostal Václav Postránecký. Zdeněk Sirový coby režisér nevěděl, komu dát roli Kefalína, uvažoval o Miroslavu Vladykovi, ale roli nakonec dostal Ondřej Vetchý.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy