Výsledky testů roušek Nely Slovákové: Bakterie a viry látkou projdou jako děravým cedníkem
Obchodnice s rouškami a účastnice reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) dle svých slov v dobré víře chtěla během pandemie koronaviru pomoct spoustě Čechů, a proto se pustila do prodeje roušek, které měly být na rozdíl od roušek bavlněných účinné.
"Pokud si nějaké trdlo myslí, že ušitá rouška doma na stroji zachrání nebo pomůže, tak nepomůže. Ani trošku. Rouška ušitá z domácího trička vám bude k ničemu," tvrdila Nela Slováková lidem skrz své sociální sítě.
"Konzultovala jsem se svým dodavatelem látek materiál potřebný k výrobě roušek s dostatečnou ochranou a jsem ráda, že se mi to podařilo," ujišťovala potenciální zákazníky.
Testy prokázaly nedostatečnou účinnost
"Dne 27.5.2020 nám byla doručena rouška od firmy Neonky, s.r.o. s vrstvou aktivního stříbra, která byla v roušce všitá. Na této látce s aktivním stříbrem a na látce bez aktivního stříbra byly provedeny testy podle metody AATCC 147 – Parallel Streak Method na modelové bakterie, a to gramnegativní tyčinkovitou bakterii Escherichia Coli a grampozitivní kokovitou bakterii Staphylococcus Aureus."
"Tato metoda spočívala ve vytvoření bakteriální suspenze, která byla přetírána přes látku jak aktivní, tak kontrolní v různých koncentracích pro důkaz inhibičního efektu pomocí aktivního stříbra. Podle výsledků je patrné, že ani kontrolní, ani látka s aktivním stříbrem nevykazovala rozdíl, a tudíž nebyla prokázána její antibakteriálnost. Z tohoto lze usuzovat, že textilie s aktivním stříbrem neobsahovala žádné částice stříbra nebo tyto částice nebyly pevně vázány na textilii a již se v aktivní vrstvě nevyskytovaly."
Detailní výsledky analýzy roušek
Na snímku č. 1 lze vidět výsledky testování aktivní a neaktivní (kontrolní) vrstvy na bakterii Staphylococcus aureus. Na Petriho misce, která se nachází zcela vlevo, můžeme pozorovat nárůst samostatné bakterie a její životaschopnost bez působení textilie.
V prostředních Petriho miskách můžeme vidět svrchní vrstvu roušky Nely Slovákové, jak reaguje na danou bakterii. Z obrázku je evidentní, že bakterie se před kontrolním vzorkem nezastavila, ale naopak jej zcela obestoupila. V posledních čtyřech miskách je vložena prostřední vrstva roušky, která podle slov Nely měla aktivně zabránit propuštění mikroorganismů. Nic takového se ale nestalo. Vnitřní vrstva dopadla velmi podobně jako ta svrchní.
Do galerie se můžete podívat na snímek testu č. 2 a č. 3. Foto č. 2 ukazuje výsledky testování aktivní a neaktivní (kontrolní) vrstvy na bakterii Escherichia coli, ze kterého je opět patrné, že roušky Nely Slovákové nejsou funkční tak, jak celou dobu tvrdila svým zákazníkům, bakterie skrz ně prostoupí jako přes cedník.
Na fotce č. 3 jsou výsledky testování aktivní a neaktivní (kontrolní) vrstvy na bakterii Escherichia coli a Staphylococcus aureus. Zatímco bílý pruh na levé straně je z roušky Nely Slovákové a opět na něm lze pozorovat, že bakterie se na vzorek látky nalepily, na pravé straně jsou vzorky, na kterých je jasně vidět, jak to má vypadat, když je rouška skutečně účinná. Na dvou pravých vzorcích vidíme, že se kolonie bakterií k testovanému vzorku ani nepřiblížila.
Kdo koho uvedl v omyl?
Zatím nezodpovězenou otázkou zůstává, kdo koho uvedl v omyl. Klamala snad Nela Slováková své zákazníky vědomě? Nebo se snad podnikatelka a hvězdička reality show stala sama obětí podvodu?
Nela se na sociálních sítích opakovaně dušovala, že její roušky skutečně proti mikroorganismům působí. V tomto případě je ale jasné, že koncový zákazník byl uveden v omyl na základně klamavé reklamy na Instagramu Nely Slovákové. Kdo tedy v tomto případě ponese vinu a zodpovědnost?
SLEDUJTE WEB EXTRA.CZ, PŘINESEME NÁZOR PRÁVNÍKA A DALŠÍ PODROBNOSTI.
JAKÉ MÁTE ZKUŠENOSTI S PODNIKÁNÍM NELY SLOVÁKOVÉ? OZVĚTE SE NÁM NA ADRESU REDAKCE@EXTRA.CZ.