Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Komunistům zvoní hrana: Jsme v slzavém údolí, voliči vymírají a xenofobie nefunguje, přiznává Dolejš

Jiří Dolejš (vlevo) a Vojtěch Filip na snímku z roku 2012.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další fotografie
OTEVŘENOST
Čeští komunisté zažívají nejhorší chvíle své porevoluční politické existence. V senátních a krajských volbách dopadli tragicky, přišli o 73 krajských zastupitelů a v horní komoře parlamentu vůbec nebudou. Kývá se křeslo pod předsedou rudých třešní Vojtěchem Filipem (65) i zbytkem vedení. Co může stranu zachránit i pohřbít podle možná nejpopulárnějšího komunisty Jiřího Dolejše (59)?

Filip a Konečná neuspěli

Jiří Dolejš byl mnoho let místopředsedou strany, před dvěma lety si ale soudruzi řekli, že chtějí do vedení čerstvou dravou krev, a post získala europoslankyně Kateřina Konečná. S Vojtěchem Filipem a dalšími kolegy ve vedení ale neuspěli (i kvůli podpoře vlády), a pokud se nic radikálního nestane, dokonce hrozí, že po parlamentních volbách za rok by se slávou mohli vyvést komunisty i z Poslanecké sněmovny.

Nyní všichni nabídli své funkce, a jak nám poslanec Dolejš přiznal, neměl by problém pomoci a kandidovat na šéfa komunistů, je v tom ale háček. Nominace na sjezd jsou už rok staré, musely by se aktualizovat.

Jiří Dolejš uvažuje o kandidatuře

„Objevil jsem se v nich, ale nikoli na předsedu, ale do vedení strany. Jenže v té době politická situace vypadala jinak. Otázka, jestli v tomhle hektickém období nebude někdo cítit potřebu nominace aktualizovat. Před sjezdem se může stát všechno. Vnímám, že v širším hledáčku se moje figura objevuje,“ řekl eXtra.cz.

Zatím jsou nicméně favorizována jiná jména, zejména paní europoslankyně Kateřina Konečná. Strana by se musela vypořádat s tím, že někteří se obávají toho, že by to z Bruselu nemusela stíhat. Personální změny bychom ale neměli dělat jen kvůli tváři strany. Ve vedení bych rád viděl záruku, že strana půjde dopředu a ne dozadu,“ doufá Dolejš.

Odchod ze strany?

Může se stát, že jeho přání nebude vyslyšeno, pak by zvažoval odchod.

„Zatím se na něj nepřipravuji. Když jsem do strany investoval třicet let života, do poslední chvíle se chci snažit perspektivu a budoucnost partaje zachovat, byť teď procházíme slzavým údolím. Je fakt, že v minulosti to vždy bylo o nějaké míře kompromisu. K uvažování, jestli má ve straně dál smysl zůstávat, by vedly kroky, které nepředpokládám. Kdyby se náhodou stalo, že zvítězí nějaké ideologické šílenství, to bych už opravdu nerozchodil. Snad je to ale varianta, která nehrozí,“ doufá poslanec.

Voliči umírají

Ten sám si uvědomuje, že partaji vymírají věrní voliči a i proto se postupně zhoršují výsledky.

„Jako strana jsme fungovali tak, že jsme byli schopni být rozkročení. Jedna noha stála v sentimentálním táboře, trošku to byla rezervace. Ale objevili se i lidé, kteří se postupně snažili budovat něco nového, byť radikálního. Marná sláva, už je 21. století.

Staré se tenčí, vymírá a to nové se nám nedařilo rozproudit. V poslední době to dokonce stagnovalo. Podobný problém je ale i v jiných zemích. Nová, radikální levice, která by za sebou nevlekla kouli minulosti, se v Evropě těžko hledá,“ upozorňuje.

V KSČM je ghetto

Problém se zdá být to, že různí stalinisté a další v minulosti žijící figurky strany jako by si neuvědomovali, že s vlnou nostalgie po tvrdých pořádcích za minulého režimu už neuspějí, že takoví voliči postupně ubývají.

Je to určité ghetto. Upřímně řečeno: když vám je osmdesát, tak ani nemusíte být v karanténě a mezi lidi stejně moc nechodíte. Nevíte tak, co vlastně chtějí. Jistou míru konzervativnosti bych bral. Ale nesmí to být krok zpět. Jakmile by se to začalo dotýkat základů našeho transformačního kurzu, který jsme nastoupili v roce 1990, kdy jsme se od tehdejší státostrany oddělili nejen omluvami, ale i dalšími programovými prvky, tak to by bylo špatné,“ říká.

Klaus mladší je béčko SPD

„Myslím si, že to si dokonce uvědomují i mnozí z konzervativců. Již zemdlelý étos bývalé státní ideologie chtějí podpořit lovem dušiček v nacionální bažině. To osobně nepovažuji jednak za perspektivní, navíc si nemyslím, že tam hlasy jsou volně k sehnání. Když se podíváte na Klause mladšího, ten šel do přímého střetu s konkurenční SPD a nevydělal na tom. Xenofobní volič volí originál, nepotřebuje náhražky a béčka,“ tvrdí Jiří Dolejš.

Být komunista není in

A co říká na předvolební kampaň, která se stala terčem posměchu i rozhořčení, když se objevily obrázky naznačující, že být komunista je in?

„Naší mladí zkouší kdeco. Jsou různí. Jsou mladí, kteří jsou šikovní a bystří, jsou mladí, kteří jedou v kolejích, které jim vytyčili staří, a jsou mladí, kteří jsou mladí pouze datem narození. Několik set mladých máme a mezi nimi se najdou i šikovní, ale samozřejmě jsou tam i lidé, kterým bych nesvěřil ani okres, natož vyšší stranickou funkci,“ dodal Dolejš.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy