Konec grilování? Zhoršuje globální oteplování, tvrdí úřady
Ve většině zemí se sice v současnosti řeší hlavně koronavirus, ale jak se zdá, Velkou Británii v poslední době zaměstnává ještě jeden problém. Radní, kde má většinu Strana zelených ve městech Brighton a Hove, chtějí prosadit zákon, který bude zakazovat grilování na plážích, v parcích a na otevřených prostranstvích. Jednorázové grilování má totiž podle nich částečně vliv na rostoucím množství oxidu uhličitého ve světě.
Zákaz grilování by uškodil turismu
Tento krok je součástí dlouhodobého plánu boje proti změně klimatu, jejíž hlavní cíl je do roku 2030 zajistit „uhlíkově neutrální přímořské letovisko”. Jenže takový plán se s pochopením ze strany občanů příliš nesetkal. A není se čemu divit. Podle nich chtějí radní zlikvidovat letní turistickou obchodní sezonu, která je pro spoustu obyvatel klíčová. Turismus totiž podporuje podle webu cnn.iprima.cz více než 200 000 pracovních míst. „Kdyby ztlumili světla ve všech kancelářských blocích v kterémkoli městě na hodinu, ušetří více uhlíku než všechny grilovací grily ve Velké Británii dohromady,” komentují návrh podle webu TN.cz.
Zákaz by byl také podle mnohých velikým zásahem do normálního života lidí, protože Brighton byl podle místních vždy místem, kde vládla zábava a kde se lidé navzájem tolerovali. Jenže ne všichni jsou proti nápadu Strany zelených tak zaujatí. Mnozí souhlasí, že by se grilování na veřejnosti mělo omezit, protože je po grilování v parcích a na plážích neskutečný nepořádek. Navíc by ubylo i kouře a lidé by dýchali více čerstvého vzduchu.