Konec znásilnění: Nová aplikace uděluje povolení k souloži
Dánsko pozměnilo zákon, díky kterému může být nově za znásilnění považován jakýkoliv sexuální akt bez jasně daného souhlasu všech zúčastněných. Předtím bylo třeba při zneuctění prokázat, že se obviněný dopustil násilí, při kterém se druhá osoba nemohla bránit. Zákon nově bere ohled i na oběti, které se při znásilnění nebrání, protože jsou z hrůzného činu ochromeny nebo případně pod vlivem návykových látek.
Novela zákona čelí kritice. Řada lidí tvrdí, že může dojít k problému ve chvíli, kdy se začne lišit vnímání toho, čím a jak člověk dává souhlas k pohlavnímu styku. Navíc může zcela lehce dojít k případům, kdy bude souhlas udělen ústně, přičemž bude následně popřen. Tomu by pak měla předejít zmiňovaná aplikace iConsent. Ta funguje na principu zašifrované komunikace mezi chytrými telefony obou stran. Souhlas by měl být poté bezpečně archivován, aby mohl případně sloužit jako důkaz.
Aplikace terčem kritiky
Web Irish Times uvádí, že by tvůrci aplikace rádi udělali z digitálního souhlasu normu, která zabrání nedorozuměním a sexuálnímu zneužívání. Aplikace se ale rázem dočkala kritiky, například noviny Berlingske píší, že sex bude díky oné aplikaci podobně atraktivní jako tisková konference o koronaviru.
Novinky.cz mají vyjádření Johany Nejedlové, české aktivistky bojující za ochranu žen a zakladatelky spolku Konsent. Ta tvrdí, že aplikace nemá žádný význam a nechápe její smysl, kromě toho, že na ní její majitelé vydělají. "Člověk má právo i uprostřed sexu si rozmyslet, jestli chce pokračovat, a nikdo ho, ani pokud podepsal smlouvu či něco odškrtl v aplikaci, nesmí nutit dál pokračovat, což říká i ta aplikace,” tvrdí a říká, že souhlas nemusí být verbální. „Pokud se druhý svléká a nadšeně opětuje to, co děláte, je jasné, že souhlas máte. A pokud si nejste jistí, je lepší se zeptat. Třeba: Mám pokračovat? To stačí, není to žádná věda a nic to nestojí. Formuláře patří na úřad a ne do postele,” uzavírá.